البسه محیط بانان زنجان به دوربین مجهز شد

زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: محیط بانان این استان به منظور حفظ و حراست از تنوع جانوری و گیاهی به لباس‌های دوربین‌دار تجهیز شدند.

اسماعیل قلیزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: البسه های دوربین دار طی روزهای اخیر به محیط بانان زنجان تحویل شد تا با روحیه و انگیزه بهتر و بیشتری مناطق تحت مدیریت این مناطق را رصد و پایش کرده و وقوع اتفاقات را به منظور دفاع و احقاق حقوق قانونی خود مستندسازی کنند.

وی، تصریح کرد: قبل از این وقتی حادثه و درگیری برای عوامل محیط بانی پیش می آید آنان برای اثبات و دفاع از خود، سندی در اختیار نداشتند تا مشاهدات خود را به اثبات رسانده و حق و حقوقشان به سادگی پایمال نشود که به حتم با وجود این دوربین ها با سند و مدرک از خود دفاع خواهند کرد.

قلیزاده، افزود: با وجود این دوربین ها بر روی لباس محیط بانان، هرگونه اتفاقات و درگیری رخ داده در طول ماموریت، ثبت و ضبط خواهد شد تا در صورت نیاز به مرجع قضایی رسیدگی کننده به پرونده ارایه شود.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: با توجه به تجهز لباس محیط بانان به دوربین،از این پس شکارچیان متخلف نمی توانند در مناطق تحت مدیریت و اراضی آزاد و شکار غیرمجاز حیات وحش به راحتی و آسایش دست به شکار بزنند.

قلیزاده افزود: ثبت و ضبط رخدادها، قابلیت فیلمبرداری در روز و شب، تناسب داشتن با ماموریت های محیط بانی و ردیابی و مدیریت بر عملکرد محیط بانان درحین ماموریت، از جمله مزیت های به کارگیری این دوربین ها که بسیار سبک بوده و قابلیت ۶ ساعت تصویر برداری با تصویر و وضوح بالا "۴K" دارند، است.

مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع استان زنجان پناهگاه امن حیات وحش

مناطق حفاظت شده 'سرخ آباد و انگوران، سه منطقه شکار ممنوع "فیله خاصه، خرمنه سر و خراسانلو" و "پناهگاه حیات وحش انگوران"، زنجان، محل امن و مناسب برای حیات وحش این استان است که متاسفانه برخی شکارچیان متخلف این مناطق را ناامن می کنند.

 حیوانات مخلوق خدا هستند و درد و رنج را با تمام وجود احساس می کنند بنابراین هیچ کس نباید آنها را شکار کرده و یا ظالمانه با آنها رفتار کند که در غیر این صورت به حتم یک روز تقاص کار خود را پس خواهد داد.

انسان ها باید مامن و پناهگاه حیات وحش باشند و بی جهت بر آنها نتازند و اگر در جایی حیوانی را اسیر یافتند او را از دام رها ساخته و با توجه به اینکه انسان اشرف مخلوقات است انسانیت خود را نشان دهد.

یک دوستدار حیات وحش گفت: زنجان از تنوع جانوری خوبی برخوردار است و گونه های شاخص در آن زیست می کنند که بر غنای حیات وحش منطقه افزوده است اما متاسفانه برخی شکارچیان به صورت غیرمجاز دست به شکار زده و جمعیت گونه های جانوری را مورد تهدید قرار می دهند.

بهزاد رستمی، تصریح کرد: اگر محیط بانان نبودند بطور قطع و یقین تا به حال حیات وحش این منطقه مورد انقراض قرار گرفته بود اما این تلاشگران بی ادعا و مخلص برای حفظ و حراست از طبیعت زنجان مدام در حال گشت و پایش هستند تا به آن تعرض نشود.

یکی از اهالی روستاهای اطراف دشت سهرین زنجان نیز گفت: برخی شکارچیان بی هیچ ترس و واهمه ای دست به شکار آهوان این منطقه می زنند بطوریکه جمعیت این گونه جانوری را به شدت کاهش داده اند و دیگر از جست و خیز و هیاهوی آنچنانی آنها خبری نیست.

وی، افزود: شکارچیان یقین بدانند که هیچ شکارچی از شکار حیات وحش که همگی مخلوق خداوند هستند تا به حال خیری ندیده است و بالاخره یک روزی مکافات کارهای خود در ظلمی که به حیات وحش روا کرده است را خواهد دید.

این مرد روستایی پا به سن گذاشته اظهار کرد: بهتر است شکارچیان قبل از اینکه اتفاق ناگوار و تلخی برای خود یا خانواده شان رخ بدهد دست از شکار بکشند چراکه در غیر این صورت ندامت و پشیمانی ببار آمده و یک عمر خود را به خاطر ظلم به جانوران، سرزنش و نکوهش خواهند کرد.

پناهگاه حیات وحش انگوران

 این پناهگاه بخشی از جنوب شرق منطقه حفاظت شده انگوران است که خود از سال ۱۳۴۹ به حفاظت درآمد و در سال ۱۳۵۴ به پناهگاه حیات وحش تبدیل شد که از گیاهان مهم منطقه می توان به زرشک، بادام، تنگرس، بنه، خینجوک، کما، درمنه، لاله واژگون، گل حسرت، آویشن گون و انواع گندمیان اشاره کرد.

این منطقه کوهستانی و تپه ماهوری با مساحت ۲۹۸۳۳ هکتار در شهرستان ماهنشان قرار دارد و دامنه ارتفاعی ۱۲۸۰ تا ۲۲۰۰ متر بارندگی و دمای متوسط سالیانه ۴۰۰ میلیمتر و ۱۰درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم نیمه خشک معتدل کرده است.

وجود رودخانه های "قزل اوزن، انگوران چای" به همراه شرایط توپوگرافی خاص منجر به تشکیل زیستگاه های متنوع جانوری این منطقه شده و از زیستگاه های مهم قوچ و میش ارمنی محسوب می شود و گونه های جانوری آن عبارتند از پازن، خرس قهوه ای، گرگ، سیاه گوش، شنگ، کفتار، روباه معمولی، کبک دری، کبک، دلیجه، عقاب، شاهین، اگرت بزرگ، انواع کوکرها، خوتکا، اردک سرسبز، درنا، باکلان، حواصیل، افعی زنجانی، افعی دماوندی، کورمار، لاک پشت برکه ای و ماهیانی چون زرده پر، سس ماهی، سفید رودخانه ای و اسبله است.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد

این منطقه در شهرستان‌های زنجان و طارم و با مساحت ۱۲۲ هزار و ۶۱۸ هکتار از سال ۷۵ تحت حفاظت قرار گرفته است و دشت سهرین این منطقه، زیستگاه با ارزش آهو محسوب می‌شود که دامنه ارتفاعی آن ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۹۰۰ متر بوده و بارندگی و میزان دما متوسط سالیانه آن نیز ۵۰۰ میلیمتر و ۱۱ درجه سانتیگراد منطقه را دارای اقلیم های نیمه خشک مدیترانه ای معتدل کرده است.

پوشش گیاهی این منطقه شامل ارس، گردو، سیاه تلو، زالزالک، انار وحشی، داغداغان، زرشک، زیتون و گون، آویشن، درمنه، کلاه میرحسن، چوبک، لاله، مرزه و ثعلب از جمله گونه های گیاهی و و آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه‌ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، مار افعی البرزی، زنجانی و شاخدار ایرانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله، نیز از جمله جانوران این منطقه است.

منطقه حفاظت شده انگوران

این منطقه با مساحتی برابر با ۹۲۲۹۷ هکتار از سال ۱۳۴۹ تحت حفاظت بوده و منطقه ای کوهستانی و تپه ماهوری در شهرستان ماهنشان، دامنه ارتفاعی ۱۲۴۰ تا ۳۳۲۰ متر، بارندگی و دمای متوسط سالیانه ۴۵۰ میلیمتر و ۶ درجه سانتیگراد و دارای اقلیم های مدیترانه ای و نیمه مرطوب معتدل بوده و پوشش گیاهی آن نیز بطور عمده از لاله واژگون، درمنه، چوبک، گون، کلاه میر حسن، لاله، شقایق، کما، مرزه، شکر تیغال، گل حسرت به همراه درختان و درختچه هایی نظیر بنه، بادام، خینجوک، شیرخشت، زرشک، گردو و سنجد تشکیل شده است.

این منطقه زیستگاهی مناسب برای زیست قوچ و میش ارمنی و پازن است دیگر گونه های جانوری منطقه نیز شامل 'خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاهگوش، سمور سنگی، کبک دری، کبک چیل، باقرقره، سار، دال، شاه بوف، غاز خاکستری، تنجه، آنقوت، حواصیل، خوتکا، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاک پشت افغانی و ماهیانی از جمله سفید رودخانه ای، سس، زرده پر، اسبله است.

منطقه شکار ممنوع فیله خاصه

این منطقه نیز از توابع بخش قره پشتلو و زنجانرود در شهرستان زنجان می باشد که از سال ۸۶ جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن امسال با تبدیل ۵۴ هزار هکتار به منطقه حفاظت شده از ۱۱۰ هزار و ۵۳۲ هکتار به ۵۶ هزار و ۵۳۲ هکتار رسیده است.

گونه های درختی همانند درختان میوه و صنوبر و گونه‌های گیاهی همچون انواع آویشن، درمنه، انواع خانواده گندمیان و گیاهان بالشتکی و گونه های جانوری ازجمله آهوی ایرانی، گراز، سمور سنگی، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.

منطقه شکار ممنوع خرمنه سر

این منطقه که از اول آبان سال ۸۱ شکار ممنوع اعلام شده در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله جبال البرز در شهرستان طارم واقع شده که این محدوده بین ۴۸ درجه و ۴۵ دقیقه و ۳۰ ثانیه تا ۴۹ درجه و۱۰ دقیقه و ۳۴ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۴۵ دقیقه و ۱۰ ثانیه تا ۳۷ درجه و ۴ دقیقه و ۵ ثانیه عرض شمالی واقع شده است.

وسعت منطقه حدود ۷۷۸۸۵ هکتار بوده و دامنه تغییرات ارتفاع آن از ۳۰۰ تا حداکثر ۲۸۰۰ متر است و حیات وحش منطقه شامل کل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، کفتار، گراز، کبک دری، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرمها می باشد و از گونه های گیاهی نظیر ارس، بلوط، گردو، بنه، ازگیل، زالزالک، سیاه تلو، افرا، داغداغان، ولیک،   راش، آلبالوتلخه، بادام کوهی و انواع گون برخوردار است.

منطقه شکار ممنوع خراسانلو

این منطقه نیز با منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان همجوار است و در بین ۴۹ درجه و ۵ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۳۳ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۶ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۲۶ دقیقه عرض شمالی واقع شده و وسعت منطقه ۷۰۱۵۷ هکتار و حداقل ارتفاع ۱۵۵۰ متر و حداکثر ۲۹۷۱ متر و دامنه تغییرات ارتفاعی نیز ۱۴۲۱ متر است که کوهستانی بوده و میزان بارندگی آن بالای ۴۰۰ میلیمتر در سال می باشد.

پوشش گیاهی این منطقه بطور عمده شامل چوبک، بومادران، گون، کلاه میرحسن، پسته وحشی، سیاه تلو و زیستگاه قوچ و میش وحشی البرز مرکزی و گونه های شاخص دیگر از جمله خرس قهوه ای، پلنگ و سیاه گوش است.

این منطقه واقع در شهرستان های ابهر - خرمدره به دلیل دارا بودن آب و هوای معتدل کوهستانی و زمین‌ های حاصلخیز از تنوع گونه ‌های گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است و بیش از ۱۳ نوع پستاندار از جمله قوچ و میش ارمنی و البرزی، آهو، پلنگ، خرس قهوه ای، خوک وحشی، گرگ و سیاه گوش و ۲۲ گونه از انواع پرندگان چون کرکس، کبک، قرقی، سینه سرخ ایرانی، دلیجه، سارگپه در این منطقه زیست می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha