۱۵ دی‌ماه آخرین مهلت ارسال آثار به ششمین کنگره شعر ایثار است

شیراز- ایرنا- نشست ادبی واژگان سرخ یکشنبه در تالار حکمت دانشگاه شیراز برگزار و در این آیین اعلام شد که ۱۵ دی‌ماه آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه ششمین کنگره بین المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی است،‌ کنگره‌ای که به میزبانی شیراز مقدمات آن در حال اجرا است.

پیش از این، فراخوان شرکت در این کنگره، ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس منتشر شده است.
آیین اختتامیه این کنگره نیز قرار است اواخر دی‌ماه ۱۴۰۰ با معرفی برگزیدگان برگزار شود.

به گزارش ایرنا، مدیرکل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور یکشنبه در سخنانی در حاشیه نشست ادبی واژگان سرخ در جمع خبرنگاران در شیراز گفت: مقدمات ششمین کنگره شعر ایثار و زنان عاشورایی با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و به منظور هم افزایی بین شعرا به میزبانی فارس در حال اجرا است.
سید مرتضی حسینی اظهار کرد: بنیاد شهید در نظر دارد این کنگره را با بهره بردن از پشتوانه عظیم ادبی و دینی سومین حرم اهل بیت(ع) و پایتخت شعر در شیراز شهر بزرگان علم و ادب، فرهیختگان و شعرای والا مقامی که چون ستاره‌ای بر تارک میهن اسلامی می‌درخشند و همچنین استفاده از ظرفیت بنیاد و نهادهای فرهنگی کشور و استان در فارس برگزار کند.
وی یادآور شد: فراخوان این کنگره در دعوت از فرهیختگان و شاعران گران‌قدر متعهد به ارزش‌های الهی و انسانی منتشر شده است و  آنها می‌توانند آثار خود به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی را به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.
وی عنوان داشت: موضوعات مرتبط با ایثار از جمله شهیدان و ایثارگران، امید به آینده، کودک و نوجوان، ترویج ارزش‌های اخلاقی، حجاب و نماز، شهدای مدافع حرم و محور مقاومت، مفاهیم عاشورایی و آیینی، افزایش ضریب امنیت ملی، ارتقای اخلاق عمومی و شهروندی، ارتقای بینش عمومی، مدافعان حوزه سلامت، افزایش تاب آوری اجتماعی و سبک زندگی ایثارگری از محورهای اصلی برگزاری این کنگره است.
حسینی با اعتقاد به اینکه این کنگره به منظور هم افزایی بین شعرا و مسئولین استانی برگزار شده است، گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و گسترش عطر شهادت در جامعه با بهره‌گیری از ادبیات غنی شعر، انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جدید، توجه ویژه به نقش برجسته زنان عاشورایی و حماسه آفرین در دوران انقلاب و دفاع مقدس و بحران‌های پس از انقلاب، حضور فعال ادبا و شعرای ملی و بین‌المللی و به ویژه حوزه مقاومت، معرفی شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) و مهد علم و ادب و عرفان از اهداف برگزاری این کنگره بین‌المللی محسوب می‌شود.

حجت الاسلام محمدجواد محمدی پور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس نیز در این آیین با گرامیداشت یاد ۱۷هزار شهید، جانباز و آزاده زن کشور و ۳۷۵ نفر شهید، جانباز و آزاده زن در استان فارس گفت: شهدا، جانبازان و آزادگان زن در هشت سال دفاع مقدس نقش بی ‌بدیلی داشتند و نقش آنها در حوزه های مختلف، شهادت و ایثار و از خودگذشتی محوری بوده است و اگر در این عرصه ها از مردان جلوتر نبودند، عقب‌تر هم نبودند.
در این نشست ادبی جمعی از شاعران استان فارس و کشور به خوانش اشعار خود پرداختند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha