کارشناس شیلیایی: تحریم‌ها لغو نشود مذاکرات وین ثمر نخواهد داشت

تهران- ایرنا- به عقیده یک تحلیلگر بین المللی، درصورتی که آمریکا به تحریم ها و فشارهای غیرقانونی علیه ایران پایان ندهد، مذاکرات هسته ای در وین بی ثمر خواهد بود.

به گزارش یکشنبه ایرنا، «خوئن فرانسیسکو کلوئن» تحلیلگر سیاسی و نویسنده اهل شیلی، در آستانه ازسرگیری هفتمین دور مذاکرات وین که فردا دوشنبه (۲۹ نوامبر/۸ آذر) میان ایران و گروه ۱+۴ (انگلیس، روسیه، چین، فرانسه و آلمان) با هدف لغو تحریم ها برگزار خواهد شد، درباره محور اصلی این نشست با شبکه هیسپان تی وی به گفت وگو پرداخت.

این کارشناس معتقد است با در نظر گرفتن شرایط فعلی، تنها گزینه منطقی برای شروع مجدد مذاکرات هسته ای پایان دادن به تمامی تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران است و تاخیر در روند مذاکرات و تحریکات بیشتر جایز نیست.

کلوئن همچنین تصریح کرد: در گفت وگوهای آتی وین، ایران تنها به دنبال لغو تحریم های آمریکا و تضمین برای تامین حقوق و منافع ایران است و بارها از غرب خواسته جدیت عملی در این زمینه نشان دهد و رویکرد تازه ای به گفت وگوها داشته باشد.

این تحلیل ها در پی اظهارات و رویکرد تند آمریکا و برخی متحدانش در آستانه مذاکرات وین صورت می گیرد.

به گزارش ایرنا، آمریکا و گروهی از متحدان اروپایی اش موسوم به "تروئیکا" هفته گذشته و در آستانه ازسرگیری مذاکرات وین در هشتم آذرماه، توپخانه خود را با شدت هر چه تمام روشن کردند؛ یک گوشه کار را رابرت مالی به نمایندگی از واشنگتن و طرف دیگر را سه کشور اروپایی گرفته اند.

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با رادیو ملی آمریکا که قرار است روز جمعه پخش شود، با طرح یک گزاره غلط و انحرافی ایران را تهدید کرد؛ "اگر ایران خیلی به سلاح اتمی نزدیک شود، آمریکا بیکار نخواهد نشست. "

در شرایطی که در آستانه مذاکرات هشتم آذر انتظار می رفت سیگنال ها کمی مثبت تر و ملایم تر شود، بکارگیری لحن تند و تنش زا از سوی جناح غربی برجام سوال برانگیز می نماید، به شکلی که حکایت از نوعی جنگ روانی و عملیات رسانه ای تحت نفوذ رژیم صهیونیستی دارد.

با این حال، مذاکرات پیش رو گرچه به دنبال مذاکرات قبلی انجام می شود اما رویکرد دولت سیزدهم این موضع را کاملا روشن کرده است که رویکرد ایران در این مذاکرات مبتنی بر "حصول نتیجه" است و صرفا برای مذاکره، مذاکره نمی‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha