آمریکای لاتین برای ایران اهمیت زیادی دارد

تهران-ایرنا-نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مواضع قاطع رییس سابق (Ipu) در برابر خواسته‌های ناحق آمریکا گفت: آمریکای لاتین برای ایران اهمیت زیادی داشته و امیدواریم کشورهای این منطقه از جمله مکزیک، بولیوی و نیکاراگویه و ... در عرصه‌های مختلف رشد کرده و توسعه پیدا کنند.

 به گزارش روز یکشنبه ایرنا، علی نیکزاد نایب رییس مجلس شورای اسلامی و احمد نادری رییس شورای اجرایی (IPU) با گابریلا کوئواس بارون رییس سابق اتحادیه بین المجالس جهانی دیدار و گفت و گو کردند.

علی نیکزاد در این دیدار با اشاره به اهمیت پارلمان، در جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از انقلاب اسلامی ۱۱ دوره انتخابات آزاد برای تشکیل پارلمان در ایران برگزار شده و همه اقوام و مذاهب در آن حضور دارند؛ از طرفی حضور زنان نیز در پارلمان ایران کاملا آزاد بوده و آنان همواره حضور پر رنگی در مجلس داشته اند.

وی با بیان اینکه از تبادل اطلاعات در خصوص مسائل پارلمانی با مکزیک استقبال می‌کنیم، افزود: جمهوری اسلامی ایران علی رغم وجود تحریم‌های ظالمانه کارهای بزرگی را در حوزه مسکن، مسائل زیرساختی، کشاورزی انجام داده و تجربه های ارزشمندی در حوزه نفت و پتروشیمی بدست اورده و میتواند در تمامی این حوزه ها با مکزیک همکاری مشترک داشته باشد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران می‌تواند در حوزه‌های مختلفی نظیر مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر، خلع سلاح بین المللی، مقابله با یک جانبه گرایی و تجاوز آمریکا به کشورها و دخالت در امورات داخلی آنها که دیدگاه مشترکی با مکزیک دارد، همکاری مشترکی داشته باشد.

گابریلا کوئواس بارون با اشاره به سفرهای متعدد خودش به ایران گفت: کشور شما را به خوبی می‌شناسم و در طول سفرهای متعددم به ایران از شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، ابیانه بازدید کردم، مسجد جامع اصفهان یکی از زیبا ترین مناطق دنیا است، من از نزدیک ایران را دیده و با فرهنگ شما آشنا هستم و میدانم بسیاری از اخباری که در خصوص وضعیت ایران منتشر می‌شود، نادرست است. اما متاسفانه همه مردم مکزیک این موضوع را نمی‌دانند.

وی گفت: بیش از ۸۰ درصد سهم شرکت‌های مکزیک متعلق به آمریکا بوده و حجم زیادی از صادرات ما به آمریکا است.

گابریلا کوئواس بارون تصریح کرد: برای تقویت روابط ایران و مکزیک و کشورهای آمریکای لاتین باید از شکستن تابوها شروع کرده و ایران واقعی را به مردم نشان دهیم. کاری که سفارت ایران در مکزیک به خوبی انجام داده و به زودی نماشگاه فرش ایرانی در یکی از مناطق تاریخی و قدیمی مکزیک برگزار می‌شود. تداوم این رویه موجب تقویت روابط دو کشور می‌شود، از طرفی برنامه ها و قوانین پیشگری از جرم ایران در مکزیک نیز معرفی و از آن استقبال شده است.

رییس افتخاری (IPU) اظهار کرد: تعداد گردشگران مکزیکی برای سفر به ایران روز به روز در حال افزایش است و این مسیر می‌تواند از طریق گروه دوستی مکزیک و ایران، در پارلمان ما تقویت شود. از طرفی با توجه به اینکه عید نوروز برای ما بسیار ارزشمند است و سالانه در پارلمان مکزیک جشنی به این مناسب برگزار می‌کنیم ِلذا امیدوارم بتوانم برای پنجمین بار در نوروز امسال به ایران سفر کنم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha