آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک مشاهده شد

اراک - ایرنا - سازمان دامپزشکی کشور روز یکشنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد : نمونه‌های مثبت از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در جمعیت غازهای تالاب میقان اراک مشاهده و اقدامات پایش و مهار بیماری در این زیستگاه طبیعی تشدید شده است.

در این اطلاعیه که نسخه‌ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: تلفات چند بال غاز پنجم آذرماه جاری در راستای  چارچوب برنامه ملی رصد و پایش تشدیدی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (HPAI) در کشور در تالاب میقان اراک گزارش شد که بر اساس نتایج یافته‌های تشخیصی از نمونه‌های استاندارد پرندگان تلف شده توسط اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، رخداد جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این زیستگاه طبیعی شناسایی و تایید شد.

 اطلاعیه می‌افزاید: با تایید موارد مثبت آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک،عملیات مهار انجام، رصد و پایش بیماری در مناطق اطراف کانون آلوده آغاز شده‌ است.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است:  با توجه به‌ اینکه تعداد قابل توجهی از واحدهای پرورش مرغ مادر و تخمگذار تجاری درحواشی  این منطقه مستقر است، سازمان دامپزشکی کشور از تمامی پرورش‌دهندگان طیور صنعتی و سنتی درخواست دارد که ضمن بهبود سطح هوشیاری و موازین امنیت زیستی، هرگونه کاهش در تولید، مصرف آب و دان طیور و تلفات غیر متعارف را در اولین فرصت دامپزشکی اطلاع دهند.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.

تالاب میقان اراک زیستگاه ۱۴۰ گونه پرنده است و سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر وارد این تالاب می‌شوند.
این زیستگاه طبیعی در مسیر کریدورهای پرندگان مهاجر قرار دارد و هر سال پذیرای انواع مرغان مهاجر از جمله درنای زیبای خاکستری، چنگر، خوتکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواصیل، اردک سبز است.
تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک با سطح آبگیری ۱۲ هکتار یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، تاثیر مستقیمی بر مهار کانون‌های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

پاییز سال ۹۹ نیز تالاب میقان اراک دوره‌ای از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را تجربه کرد و تلفات سنگین در گونه‌های مختلف پرندگان مهاجر در این زیستگاه طبیعی گزارش شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha