وعده کمک آمریکا به آفریقا پس از شناسایی سویه اومیکرون ویروس کرونا

نیویورک - ایرنا - وزیر امور خارجه آمریکا پس از شناسایی سویه جدید ویروس کرونا با عنوان "اومیکرون" در آفریقای جنوبی، در تماس تلفنی با وزیر خارجه این کشور، وعده کمک به واکسینه کردن مردم آفریقا را داد.

 این وعده کمک دیرهنگام آمریکا به آفریقا در حالی است که پیش از این، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد گفته بود درحالی که کشورهای ثروتمند مشغول تزریق دز سوم واکسن کرونا به مردم خود هستند، تنها ۵ درصد از مردم در آفریقا کاملا واکسینه شده اند و این یک شرم جهانی است.

 ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  اعلام کرد که آنتونی بلینکن روز شنبه با "نالدی پاندور" وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در مورد ویروس کرونا و سویه جدید اومیکرون گفتگو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: وزرای خارجه آمریکا و آفریقای جنوبی بر اهمیت ادامه همکاری ها میان آمریکا، اتحادیه آفریقا، کشور آفریقای جنوبی  و سایر کشورهای آفریقایی برای کمک به واکسینه کردن مردم و مقابله با تاثیرات ویروس کرونا تاکید کردند.

وی افزود: بلینکن همچنین از شناسایی سریع سویه اومیکرون توسط دانشمندان کشور آفریقای جنوبی و شفافیت این کشور در اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به آن قدردانی کرد.

به گزارش ایرنا، آمریکا اعلام کرده است که از سوی دوشنبه ورود مسافران از آفریقای جنوبی و هفت کشور دیگر آفریقایی را ممنوع می کند.

سازمان جهانی بهداشت جمعه شب (۵ آذر) حرف یونانی اومیکرون را به سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی‌شده، اختصاص داد. 

سازمان جهانی بهداشت این سویه را نگران‌کننده خوانده و کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند چرا که دارای مجموعه‌ای غیرعادی از جهش‌ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه‌های نگران‌کننده دارد. 

در پی انتشار این خبر، کشورهای مختلف تدابیری برای رفت‌وآمد به کشورهای جنوب آفریقا اتخاذ کرده‌اند.
دکتر آنتونی فائوچی مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید اعلام کرد احتمالا سویه "اومیکرون" ویروس کرونا وارد آمریکا شده است.

"آنتونی فائوچی" رئیس موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا و عضو کارگروه مقابله با کرونا در کاخ سفید روز شنبه به وقت محلی گفت: هنوز این سویه را در آمریکا شناسایی نکرده ایم اما وقتی چنین ویروسی با سطح بالای سرایت وجود دارد و موارد ابتلا مرتبط با سفر در بلژیک، اسرائیل و سایر مناطق شناسایی شده است، در نهایت در همه جا گسترش خواهد یافت.

ایالات متحده آمریکا روز گذشته اعلام کرد برای کنترل شیوع سویه جدید کرونا با نام "اومیکرون"، سفر از هشت کشور آفریقایی را محدود می کند.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد، دکتر آنتونی فائوچی مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید و تیم مقابله با کرونا به من در خصوص سویه جدید اومیکرون که در جنوب آفریقا درحال گسترش است، توضیح داد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و تا زمانی که ما اطلاعات بیشتری بدست آوریم، دستور محدودیت های بیشتر سفر هوایی از کشور آفریقای جنوبی و هفت کشور آفریقایی دیگر را می دهم.
پیدایش و گسترش سریع سویه جدید کووید – ۱۹ در آفریقای جنوبی، بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی را به ازسرگیری اعمال محدودیت ها و قرنطینه و همچنین توقف پروازها از آفریقای جنوبی واداشته است.

سازمان جهانی بهداشت ضمن ابراز نگرانی از این گونه جدید اعلام کرد که  به هفته ها فرصت برای درک ماهیت و جزئیات گونه تازه نیازمند است. پزشکان بر این باورند که این گونه، بدخیم تر از گونه کنونی دلتا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha