دیدار وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران ، ازبکستان و جمهوری آذربایجان

تهران- ایرنا- وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران ، ازبکستان و جمهوری آذربایجان شنبه شب با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش ایرنا از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران،  حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه برگزاری پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی اکو با عبدالعزیز کامل اف وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان دیدار و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با مرور بر روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان در حوزه های مختلف سیاسی،  فرهنگی و اقتصادی، ضرورت گسترش مناسبات در مسیر منافع دو کشور را مورد تاکید قرار داد و  آمادگی کشورمان برای برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در آینده نزدیک را به اطلاع طرف ازبکستانی رساند.

 دکتر امیر عبداللهیان همچنین با تایید نظر وزیر خارجه ازبکستان در زمینه لزوم ترسیم نقشه راه برای همکاری‌های فی‌مابین، این اقدام را عاملی برای جهت دهی و شتاب بخشی به روابط دو کشور دانست.  

وزیر امور خارجه کشورمان دیدار روسای جمهور دو کشور  در حاشیه پانزدهمین نشست سران طی روز یکشنبه را نقطه عطفی در مسیر توسعه مناسبات و همکاری های فیمابین ارزیابی کرد.

دکتر امیر عبداللهیان در بخش همکاری های چند جانبه در منطقه در موضوعات مختلف از جمله آب، حمل و نقل و ترانزیت نیز آمادگی کشورمان برای همکاری با ازبکستان به منظور کار با دیگر کشورها را مورد تاکید قرار داد.

شرایط در افغانستان، آوارگان افغانستانی ناشی از وضعیت اخیر در این کشور، تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه بر قراری دولتی فراگیر در افغانستان و متشکل از اقوام مختلف، نتایج گفتگو های انجام ‌شده با همتایان از دیگر کشورها در این خصوص و همچنین تشریح دیدگاه و تحرکات کشورمان در خصوص گفتگو های وین برای رفع تحریم های ظالمانه و یکجانبه غیر قانونی ایالات متحده و جدیت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافقی خوب، فوری و همراه با حسن نیت به شرط بازگشت همه طرف ها به تعهدات خود و لغو تحریم های اعمال شده، بی اعتمادی نسبت به آمریکا، همکاری نزدیک کشورمان با آژانس از دیگر محورهای مطرح شده از سوی دکتر امیر عبداللهیان با همتای ازبکستانی در این دیدار بود.

عبدالعزیز کامل اف وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان نیز در این دیدار با تشکر از میهمان نوازی کشورمان در جریان سفر اخیر وی به تهران  به منظور شرکت در نشست همسایگان افغانستان و بااشاره به روابط دوجانبه، آمادگی کشورش برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک همکاری ها را مورد تاکید قرار داد و بر ضرورت ارتقا مناسبات تصریح کرد. وی دیدار روز یکشنبه روسای جمهور دو کشور را بیانگر روابط حسنه فی‌مابین دانست.

 وزیر خارجه ازبکستان همچنین دیدگاه دو کشور در موضوع افغانستان را به یکدیگر نزدیک دانست.

وی همچنین همکاری های فیمابین دو کشور  با دیگر کشورهای منطقه را  مورد تاکید قرار داد.  

تبریک به مناسبت ریاست دوره ای ازبکستان در سال جدید میلادی بر سازمان همکاری اکو از سوی دکتر امیر عبداللهیان و همچنین ابراز امیدواری وزیر امور خارجه ازبکستان در استفاده از تجربه غنی کشورمان در حوزه اکو از دیگر موضوعات مورد گفتگو از سوی وزرای امور خارجه دو کشور در این دیدار بود.

همچنین حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه که به همراه دکتر رئیسی رئیس جمهور کشورمان برای شرکت درپانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی اکو در عشق آباد به سر می برد، شنبه شب با جیحون بایرامف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار همکاری‌های دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی،  فرهنگی و رسانه ای و سطوح مسئولین اعم از روسای جمهور،  وزرای امور خارجه و مسئولین کمیسیون مشترک همکاری ها را با اهمیت توصیف و سفر اخیر معاون نخست وزیر و رییس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاری ها به کشورمان را مثبت ارزیابی کرد.

دکتر امیر عبداللهیان دیدار روز یکشنبه روسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان را بیانگر مسیر صحیح دیپلماسی توصیف کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به قدردانی همتای آذربایجانی خود در خصوص رای مثبت جمهوری اسلامی ایران برای انتخاب این کشور در شورای اجرایی یونسکو، عضویت جمهوری آذربایجان در این شورا را تبریک گفت و ضرورت همکاری‌های بین المللی دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

وضعیت آوارگان افغانستانی، ناشی از تحولات اخیر در این کشور و تشریح آخرین تحولات مرتبط با گفتگوهای وین از جمله دیگر موضوعات مورد توجه دکتر امیر عبداللهیان در این دیدار بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار از برگزاری نشست ٣ جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در سوچی استقبال کرد و آن را اقدامی مهم،  موثر و سازنده در جهت خروج منطقه از  بحران دانست و ابراز امیدواری کرد اینگونه روند های مبتنی بر خواست و توانمندی های کشورهای منطقه با پیشرفت و موفقیت قرین باشد.

جیحون بایرامف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از تحولات مثبت پیش آمده در روابط به دنبال برخی سو تفاهمات شکل گرفته،  سفر معاون نخست وزیر و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی طرف آذربایجانی به ایران را در چارچوب عملیاتی ساختن توافقات فی‌مابین با اهمیت ذکر کرد.

وی همچنین انجام پروژه های مشترک بین دو کشور و با مشارکت دیگر کشورهای همسایه را مهم ارزیابی کرد و آمادگی اجرایی کردن آن را اعلام کرد.

پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، یکشنبه هفتم آذر ماه به میزبانی ترکمنستان برگزار می‌شود و این کشور ریاست دوره‌ای اکو را عهده‌دار خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha