انجام موفق پروژه حفاری چهار حلقه چاه در میدان نفتی نفت شهر

اهواز - ایرنا - مدیر پروژه‌های حفاری شرکت ملی حفاری ایران گفت: پروژه حفاری در قالب EPD/EPC در یکی از پیچیده‌ترین میادین نفتی ایران در نفت شهر، در اجرای طرح‌های توسعه‌ای این شرکت، با موفقیت انجام شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران غلامرضا آل محمود بیان کرد: این پروژه شامل حفر یک حلقه چاه توسعه‌ای (جدید) و چهار حلقه چاه حفاری مجدد است که در گستره عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران انجام شد.

وی افزود: در حفاری و تکمیل چاه‌های شماره ۱۱،  ۲۵ ، ۲۲ و شماره ۳۱ (توسعه‌ای) دستگاه‌های حفاری سنگین ۳۵،  ۴۸ و ۸۱ به کارگیری شدند که این دکل‌ها با پایان کار از منطقه منتقل و در موقعیت‌های دیگر استقرار یافتند.

وی ادامه داد: میدان نفتی نفت شهر در استان کرمانشاه در نوع خود یکی از پیچیده ترین میادین نفتی در ایران و جهان است که در نقطه مرزی ایران و عراق واقع شده و از ویژگی‌ استثنایی آن می‌توان به گسل‌های فراوان و وجود گاز در لایه‌های سطحی اشاره کرد.

مدیر پروژه‌های حفاری شرکت ملی حفاری ایران گفت: حفاری در این موقعیت باید با ضریب ایمنی بسیار بالا صورت می‌گرفت که در این ارتباط آموزش کارکنان و سطح آمادگی آنان و استفاده از تجهیزات برای پیشگیری از فوران و مقابله با نشت گاز گوگرد (H۲S) از ابتدای کار مورد اهتمام ویژه قرار داشت.

آل محمود افزود: شرایط محیطی، لزوم پاکسازی منطقه، آسیب دیدن لوکیشن و قطع راه ارتباطی در جریان سیلاب سال ۹۸ و سرعت پایین حفاری به لحاظ قرار داشتن گاز در سطح، از مواردی بود که در اجرای این پروژه پیش آمد.

وی با بیان اینکه این پروژه در ۲ بخش سطح زمین و زیرزمین توسط شرکت ملی حفاری در قالب مهندسی، طراحی و اجرا عقد قرارداد شده بود گفت:هم اکنون بخش زیرزمینی پروژه به اتمام رسید و سطح زمینی آن نیز در مراحل پایان کار قرار دارد.

شرکت ملی حفاری ایران که دفتر مرکزی آن در اهواز است یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران است و اجرای عملیات حفاری به منظور اکتشاف، تولید و بهره‌برداری از مخازن نفت و گاز و تعمیر و ترمیم آنها ایجاد چاه‌های تزریقی و انجام تمامی خدمات فنی وابسته اعم از قلمرو داخلی و فلات قاره را بر عهده دارد.

این شرکت هم‌اکنون دارای ۷۵ دکل حفاری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha