اتاق‌های بازرگانی مشهد و پیشاور زمینه همکاریهای مشترک را بررسی کردند

مشهد- ایرنا- مسوولان اتاق بازرگانی مشهد و شهر "پیشاور" پاکستان زمینه های همکاری مشترک و روابط تجاری بین این دو شهر را بررسی کردند.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی و مسوول نظارت راهبردی بین الملل اتاق بازرگانی مشهد روز شنبه در این دیدار و گفتگو که به صورت برخط برگزار شد گفت: ایران و پاکستان در حوزه تعاملات اقتصادی، سوابق دیرینه و ارزشمند دارند لذا بستر لازم توسعه روابط تجاری آنها در چهارچوب همکاری های مشترک و شناسایی بهتر بازار طرفین مهیا است.

محمدرضا توکلی زاده شناسایی توانایی‌های اقتصادی و تجاری دو کشور را در حوزه تجارت ضروری دانست و افزود: ایران و پاکستان با محوریت بخش خصوصی می توانند پیشنهاد صادرات اقلام و کالاهای مختلف را ارائه دهند، این اتفاق می‌تواند مبنایی برای شروع مبادلات تجاری میان دو کشور باشد.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی مشهد از اینکه تجار پیشاور و خراسان رضوی در یک وبینار مشترک با یکدیگر به گفتگو پرداخته و در خصوص نقاط قوت تجاری خود توضیحاتی ارائه کنند، استقبال می کند، چرا که اینگونه تعاملات می تواند زمینه تقویت تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان را در آینده فراهم کند.

مسوول نظارت راهبردی بین الملل اتاق بازرگانی مشهد گفت: در حال حاضر نقاط مرزی و تجاری میان دو کشور محدود است و اگر ظرفیت بین ایران و پاکستان برای مبادلات تجاری تقویت شود و گمرک‌های دو کشور افزایش پیدا کند، شاهد بهبود تعاملات اقتصادی و همچنین کاهش هزینه‌های حمل و نقل خواهیم بود.

وی با اشاره به محدودیت های موجود در بخش مراودات بانکی میان ایران و پاکستان افزود: با توجه به محدودیت هایی که از تحریم ها نشات می گیرند، باید روش‌های مبتکرانه و جدید اندیشید که یکی از این راهکارها، تهاتر کالا با کالا میان ایران و پاکستان است که تحقق آن به نفع دو طرف خواهد بود.

توکلی زاده از تعاملات ارزشمندی که در حال حاضر میان دو کشور به ویژه در بخش خصوصی بوجود آمده است، اظهار خرسندی کرد و ادامه داد: لازم است این روابط در سطوح بالاتر و موثرتر ادامه پیدا کند، ضمن اینکه در حال حاضر مشکلات و موانعی بر سر تعاملات بیشتر بین دو کشور وجود دارد و ما از مسیرهایی که به بهبود روابط اقتصادی و حل مشکلات موجود در بخش تجارت دو کشور منجر شود، استقبال می کنیم.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: مشهد یک شهر زیارتی است و امیدواریم تاجران پاکستان به این شهر سفر کنند تا میزبان آنان باشیم و طی این سفر تجار دو کشور نیز تعاملاتی را با یکدیگر برقرار کنند تا شاهد توسعه روابط تجاری ایران و پاکستان به ویژه در پیشاور و خراسان‌ رضوی باشیم.

رییس اتاق بازرگانی پیشاور نیز در این گفتگوی برخط اظهار داشت: پاکستان نیز از ایجاد تعاملات و افزایش مراودات اقتصادی با ایران استقبال می‌کند، امیدواریم به زودی در ایران و خراسان رضوی، گفتگو و ملاقات حضوری داشته باشیم.

حسنین خورشید احمد با بیان که هم اکنون مشکلات متعددی گریبانگیر تجارت و تعاملات اقتصادی دو کشور ایران و پاکستان است، خواستار همگرایی دو طرف برای رسیدن به راهکارهایی جهت عبور از مشکلات موجود شد.

وی افزود: در حال حاضر کالاهایی همچون برنج، انبه و برخی کالاهای دیگر از پاکستان در بازار ایران با استقبال خوبی مواجه شده و سطح تعاملات تجاری دو طرف نظر به نیازی که هر دو همسایه به کالاها و تولیدات همدیگر دارند، قابل افزایش است.

رییس اتاق بازرگانی پیشاور به سوابق تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور اشاره و بیان کرد: این تعاملات در گذر زمان با فراز و فرودهایی دچار شده که امید است در گفتگوهای بین دو کشور بویژه در حضور نمایندگان بخش خصوصی پاکستان در ایران، زمینه توسعه دوباره این تعاملات فراهم شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha