میزان سرایت «اومیکرون» ۵۰۰ درصد بیشتر از سویه دلتای کروناست

تهران – ایرنا - اگرچه سازمان جهانی بهداشت هنوز جزئیاتی از میزان سرایت سویه اومیکرون ویروس کرونا را اعلام نکرده، یک متخصص بیماری‌های همه‌گیر احتمال داد که میزان سرایت این سویه نسبت به سویه دلتا ۵۰۰ درصد بیشتر باشد.

به گزارش ایرنا، تارنمای نیوزویک دیروز (۵ آذر) نوشت که سنبله پروتئین ویروس کرونا در سویه جدید ۳۲ جهش داشته و بیم آن می‌رود که مصونیت ناشی از واکسیناسیون و ابتلا به بیماری را دور بزند.

دکتر اریک فیگل-دینگ (Eric Feigl-Ding) متخصص بیماری‌های همه‌گیر و عضو ارشد فدراسیون دانشمندان آمریکا در توییت‌هایی گمانه‌زنی کرد که اومیکرون ۵۰۰ درصد مسری‌تر از سویه دلتا باشد.

میزان سرایت «اومیکرون» ۵۰۰ درصد بیشتر از سویه دلتای کروناست

پیش‌تر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا نیز در برآوردی از تهدید سویه جدید ویروس کرونا هشدار داد که اومیکرون خطر «زیاد تا بسیار زیادی» علیه این قاره به شمار می‌رود.

با این وجود، در این گزارش آمده که هنوز «شک و تردیدهای فراوانی در مورد میزان سرایت، کارایی واکسن، خطر ابتلا مجدد و دیگر خصوصیات این سویه جدید وجود دارد.»

سازمان جهانی بهداشت جمعه‌شب (۵ آذر) حرف یونانی اومیکرون را به سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی‌شده، اختصاص داد و آن را نگران‌کننده خواند. این نهاد وابسته به سازمان ملل اعلام نظر در مورد میزان سرایت این سویه و مقاومت آن در برابر واکسیناسیون را به هفته‌های بعد موکول کرد.

در پی انتشار این خبر، کشورهای رو به افزایشی تدابیری علیه رفت‌وآمد به کشورهای جنوب آفریقا اتخاذ کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha