واکسیناسیون کرونا در کرمان، کمی پایین‌تر از متوسط کشوری

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان میانگین کشوری واکسیناسیون کرونا در کشور را ۸۵ درصد و این عدد را در استان ۸۱ درصد اعلام و تاکید کرد: اولویت استان در مبارزه با کرونا، تزریق واکسن است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی زینی وند روز شنبه در نشست ستاد استانی کرونا در کرمان گفت: در واکسیناسیون کرونا باید به بالای ۹۰ درصد در استان برسیم.

وی با بیان اینکه در بحث آمار واکسیناسیون کرونا بین  استان و کشور تفاوت جزئی داریم افزود: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی کرمان آمار واکسیناسیون بالاتری از میانگین کشوری دارد اما در مجموع کل استان، آمارها با متوسط کشوری تفاوتی اندک دارد.

به گفته وی شهرستان های فهرج، ریگان، راور، جیرفت، شهربابک، بافت، بردسیر، سیرجان و رابر آمار ضعیف تری در تزریق واکسن دارند که باید با تلاش بیشتر حل شود.

زینی وند تصریح کرد: براساس آمارها فقط سه درصد از مردم مخالف جدی تزریق واکسن کرونا هستند لذا کمیته های علمی با همراهی رسانه ها می توانند کسانی را که در واکسن زدن تردید دارند، اقناع سازی کنند تا زمینه تزریق واکسن کرونا بیش از گذشته فراهم شود.

استاندار کرمان در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت افزایش آمار واکسیناسیون باتوجه به گزارش سویه جدید کرونا در آفریقا تاکید کرد: اگر تزریق واکسن کرونا جدی تر انجام نشود با آمدن گونه های جدید ویروس کرونا دچار مشکل می شویم و باید همچنان پروتکل ها را نیز رعایت کنیم.

به گزارش ایرنا ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در استان کرمان از طریق چهار دانشگاه علوم پزشکی کرمان، بم، جیرفت و رفسنجان و دانشکده علوم پزشکی سیرجان انجام می شود.

زینی وند در ادامه همچنین با اشاره به نزدیک شدن به مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی بیان کرد: ما برای برگزاری برنامه های هفته مقاومت نگرانی نداریم، اما باید تدابیری اندیشیده شود تا افراد و کاروان هایی که برای این مراسم وارد استان می شوند کنترل شوند که همکاری مردم، رسانه ها و دستگاه ها را لازم داریم.

وی با اشاره به تشکیل تیم واکنش سریع کرونا در استان تاکید کرد: این تیم باید چالاک باشد و تصمیم های آن نیز مانند ستاد کرونا لازم الاجرا باشد؛ فرمانداران نیز آمادگی لازم را داشته باشند تا اگر کانون بحرانی در نقطه ای شناسایی شد سریع ورود کنند.

استاندار کرمان ادامه داد: با توجه به آغاز آموزش حضوری دانش آموزان ممکن است برخی کلاس ها استاندارد نباشد لذا ضرورت دارد به لحاظ رعایت پروتکل ها تیم های بازرسی حتما از مدارس به صورت مستمر و منظم بازدید کنند.

کاهش ۲۰ درصدی بستری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با اشاره به کاهش شیوع سرایت کرونا در استان گفت: میزان بستری بیماران کرونا در بیمارستان های استان نسبت به هفته گذشته ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده و تخت های خالی بیشتری به ظرفیت بیمارستان ها اضافه شده است.

حمید رضا رشیدی نژاد افزود: انتشار ویروس سویه جدید در آفریقا که قدرت سرایت و جهش بالایی نسبت به گونه های قبلی دارد، باعث نگرانی شده و واکسیناسیون در مقابله با این نوع کرونا بسیار موثر است.

وی با اشاره به اهمیت تزریق واکسن کرونا برای مهار این ویروس تصریح کرد: قطعا واکسن زدن به طور گسترده ای اثرات این بیماری را کاهش می دهد و در ماه های اخیر با توجه به شدت بالای ویروس و بیماری، آرامش بیشتری در کشور و استان داشته ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین با اشاره به لزوم اعمال نظارت و قرنطینه برای ورود مسافران با مبدا خارجی به فرودگاه های استان گفت: آمادگی داریم شرایط تست و قرنطینه را برای مسافرانی که مشکوک به ویروس کرونا هستند و از خارج وارد استان می شوند، در فرودگاه های استان فراهم کنیم.

تعویق واکسن جان افراد را بیشتر به خطر می اندازد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز گفت: بر اساس آخرین نقشه رنگ بندی ۲ شهرستان زرند و شهربابک وضعیت نارنجی، ۱۱ شهرستان وضعیت زرد و ۹ شهرستان نیز وضعیت آبی دارند و شهرستان قرمز کرونایی در استان نداریم.

محمد صادق بصیری افزود: خوشبختانه با عبور از پیک ششم کرونا و انجام واکسیناسیون، وضعیت فعلی بیماری کووید ۱۹ در کشور و استان کرمان خوب است اما انتشار اخبار مبنی بر شیوع گونه جدیدی از ویروس کرونا در آفریقا،  برای افرادی که واکسن تزریق نکرده اند یا برای تزریق شک دارند، هشدار است.

وی تاکید کرد: اگر واکسن زدن را تا شروع شیوع سویه جدید کرونا به تعویق بیندازیم، افراد در شیوع موج احتمالی با خطرات بیشتری مواجه خواهند شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان اظهار داشت: برخی والدین نگرانی هایی درباره رعایت نشدن کامل پروتکل های بهداشتی در مدارس ابراز کرده اند که ستاد کرونای استان نظارت بیشتری بر مدارس و مکان های آموزشی اعمال خواهد کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha