مرحله اول طرح جامع گمرک مرز رسمی پرویزخان به بهره‌برداری رسید

قصرشیرین - ایرنا - مرحله اول طرح جامع گمرک مرز رسمی پرویزخان با ۱۳۰ میلیارد ریال هزینه کرد (اعتبار) روز شنبه با حضور معاون گمرک جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مسوولان در این گذرگاه مرزی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در آیین بهره برداری از فاز اول طرح جامع گمرک مرز رسمی پرویزخان گفت: این مرز رسمی در ابتدا به صورت بازارچه در سال ۷۶ راه اندازی شد و مساحت آن از سه هکتار به ۳۰ هکتار توسعه پیدا کرد و در آینده وسعت آن به ۴۰۰ هکتار می‌رسد که قلب تپنده صادرات غیر نفتی کشورمان به عراق خواهد بود.

بختیار رحمانی پور افزود: مرز رسمی پرویزخان بیشترین سهم صادرات در منطقه و استان های همسایه به عراق را دارد و در زمان کرونا هیچگاه فعالیت آن قطع نشد ولی با توجه به تعطیلی دیگر مرزها اوج ترافیک را داشت و ثابت کرد قلب تپنده صادرات کشور است و ارز آوری خوبی برای کشورمان دارد.
وی اظهار داشت: طرح جامع در سال ۹۷ وارد فاز اجرایی شد که بزرگترین طرح گمرک از نظر ریالی و شامل بخش های مختلف تجاری و رفاهی و پارکینگ است و یکی از مهمترین طرح ها در دوران کرونا بود که امروز تکمیل شده است.
رحمانی پور ادامه داد: مرز پرویزخان با قدمت ۲۵ سال فعالیت از مهمترین مرزهای کشور و اصلی ترین معبر صادرات به عراق است و رتبه نخست از این نظر را بین دیگر مرزها دارد.
مدیر کل گمرکات استان کرمانشاه گفت: بعد از رسمی شدن مرز و استقرار پایانه ها، مرز دارای مشکلات ترانزیتی و صادرات کالا بود که گمرک طرحی را تصویب کرد که تا الان در هیچ مرز رسمی دیگر اجرا نشده و امروز شاهد افتتاح فاز نخست آن هستیم تا محیط مناسبی برای صادرات کالا داشته باشیم.
رحمانی پور یادآور شد: امید است با توجه به تصویب منطقه آزاد قصرشیرین، عملیات اجرایی آن نیز هر چه زودتر اجرا و سازمان مناطق آزاد در مرز مستقر شود تا در زمینه تکمیل زیرساخت ها کمک کند.

او از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، استاندار کرمانشاه و فرمانداران و همه کسانی که در این راستا برای تکمیل طرح کمک کردند، قدردانی کرد.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار نفر جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    

۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می‌شود.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت، ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. پنج مرز رسمی پرویزخان، خسروی، شیخ صله، شوشمی و سومار در استان اکنون فعال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha