روز جهانی خاک با شعار "تاکید بر جلوگیری از شوری و افزایش بهره‌وری خاک"

تهران - ایرنا - مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک با شعار "تاکید بر جلوگیری از شوری و افزایش بهره وری خاک" با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی ۱۴ آذر ماه سال جاری در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، به لحاظ اهمیت خاک در زندگی موجودات زنده، دولت‌ها برای نگهداری آن طرح‌های متعددی اجرا می‌کنند و هر ساله سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) در روز ۵ دسامبر ( ۱۴آذر) بزرگداشت روز جهانی خاک را برگزار می کند.  

به همین منظور در این روز نشستی با حضور علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست،  سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد و کشاورزی و  فعالان عرصه حفاظت از خاک و  محیط زیست در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.

همچنین در این مراسم از فعالان عرصه حفاظت از خاک (خادمان خاک) قدردانی می شود.

علاقمندان به این حوزه می توانند در این روز از نمایشگاه آخرین فناوری های این حوزه بازدید کنند.

به گزارش ایرنا، خاک منبع عظیم و ثروت گرانقدری است که بسیاری از مسائل حیاتی و نیازهای ضروری انسان و جامعه به آن وابسته است، بیش از ۹۵ درصد نیازهای غذایی بشر و درصد قابل توجهی از پوشاک و سایر مایحتاج جمعیت رو به رشد انسان در بستر خاک تولید و تأمین می‌شود این در حالی است که بشر با اقداماتی که در راستای توسعه و زندگی راحت تر انجام می دهد باعث آلودگی و نابودی این مولفه زیستی مهم شده است.

در حالی که بسیاری از تغییرات و آلودگی‌های ایجاد شده در زمین توسط انسان قابل مشاهده است، آلودگی خاک تقریبا نامرئی اما بسیار خطرناک است. در واقع آلودگی خاک یک تهدید پنهانی در زیر پای انسان است،  آلودگی خاک از طریق کشاورزی ناپایدار، فعالیت‌های صنعتی،  معدنی و زباله‌های مناطق مسکونی به وجود می‌آید.

خاک دارای پتانسیل بالایی برای فیلتر کردن و جذب آلاینده‌ها، تخریب و کاهش اثرات منفی آلاینده‌ها است، اما این ظرفیت محدود است.

تاکنون یک سوم از خاک کره زمین بر اثر توسعه ناپایدار فعالیت‌های انسانی نابود شده است، با توجه به پیش‌بینی افزایش جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر، آلودگی خاک به یک تهدید جهانی تبدیل خواهد شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha