مدیر فنی تیم ملی هندبال زنان: برای کسب مقام به اسپانیا نمی‌رویم

تهران- ایرنا- مدیر فنی تیم ملی هندبال زنان ایران با بیان اینکه برای کسب مقام به جهانی اسپانیا نمی‌رویم و هدفمان افزایش تجربه بازیکنان است، گفت: در کادر فنی با بازیکنی غرض‌ورزی نداریم و بهترین‌ها به مسابقه‌های جهانی اسپانیا اعزام می‌شوند.

به گزارش ایرنا، نشست خبری کادر فنی تیم ملی هندبال زنان امروز( شنبه) در محل فدراسیون هندبال با حضور «خدیجه قانع» سرمربی، «عزت‌الله رزمگر» مدیر فنی تیم ملی و «افسانه دهقانی» نایب رییس زنان فدراسیون برگزار شد.

«عزت‌الله رزمگر» در این نشست اظهار داشت: در اولین مرحله در هر پست و برای حضور در قهرمانی آسیا، ١٠ نفر به اردو آمدند. در نهایت از بین ٧٠ بازیکن، ١٨ نفر گزینش شدند. قرار بود مسابقات در کره‌جنوبی باشد اما به دلیل کرونا در اردن برگزار شد.

وی افزود: دیدار خوبی برابر ژاپن و قزاقستان داشتیم و در جمع چهار تیم برتر قرار گرفتیم. سهمیه آسیا برای مسابقات جهانی، ۶ تیم بود و چین با گرفتن وایلد کارت به جهانی اسپانیا دعوت شد.

رزمگر در خصوص مسابقات هندبال قهرمانی زنان جهان، گفت: اولین دیدار ما با رومانی خواهد بود که بسیار تیم قدرتمندی است. نروژ هم در رده چهارم جهان قرار دارد و باید بگویم مسابقات سطح بالایی را در پیکارهای جهانی پیش‌رو داریم.

وی ادامه داد: با دیدگاه شکست تیم‌های بزرگ به اسپانیا نمی‌رویم. اولین حضورمان در این مسابقات است و بازیکنان با تجربه گرانبهایی به ایران بازمی‌گردند.

مدیرفنی تیم ملی درباره دلیل انتخاب نشدن برخی از ملی‌پوشان برجسته برای حضور در پیکارهای قهرمانی جهان، اظهار داشت: دنبال حاشیه نیستیم و به انتخاب بازیکنان توسط فدراسیون احترام می‌گذارم. ١٦ بازیکن باید به این رقابت‌ها ببریم و بهترین‌ها را راهی این مسابقات می‌کنیم. روزی که ٧٠ نفر را به اردو دعوت کردم، گفتم که نمی‌توانم همه بازیکنان را به مسابقات ببرم و مربی با تیم خود دشمنی ندارد.

وی افزود: از بین خوب‌های تیم، بهترین‌ها را انتخاب کردیم. به عنوان آنالیزور وقتی وارد یک تیم می‌شویم باید ببینیم که آیا این تیم کامل یا معمول است. وقتی تیم معمولی باشد یعنی تهاجمی نیست.

رزمگر عنوان کرد: نمی‌توانیم بازیکن راست دست را در پست دیگری استفاده کنیم. آنان برابر رقیبان قوی نتوانستند انتخاب شوند، زیرا ظرفیت هر پست ۲ نفر است. در کنار آن باید به جوانان بها دهیم. در مسابقات آسیایی حق ریسک نداشتیم،  اما در جهانی برای مقام نمی‌رویم.

وی ادامه داد: بازیکنی که در فهرست اعزامی اسپانیا نیست، خط نخورده بلکه بهترین‌ها عازم این مسابقات می‌شوند. کادر فنی برای انتخاب بازیکن، غرض‌ورزی ندارد.

مدیر فنی تیم ملی هندبال زنان تصریح کرد: نباید در هندبال سنت‌گرایی کنیم. پست یک ورزشکار پایدار نیست و افراد جدید باید وارد تیم ملی شوند. مربیگری، وفاداری و عشق به هندبال است. هیچگاه مربی ریسک نمی‌کند تا بازیکن کم ارزش را وارد تیم کند. افتخار می‌کنیم که امروز برابر ژاپن تنها با اختلاف ۲ امتیاز باختیم. هندبال ورزش اروپایی‌هاست و ما برای اولین بار به مسابقات جهانی می‌رویم.

رزمگر با اشاره به اینکه از تجربیات «مانوئل فرناندز» سرمربی اسپانیایی تیم هندبال مردان ایران نیز استفاده کرده است، گفت: هرکدام از کشورها با توجه به فرهنگ خودشان هندبال را دنبال می‌کنند. هندبال ایران به بلوغ رسیده، فرناندز بهترین تجربه را دارد و افتخاری برای هندبال ایران است که ما را یاری کند. او از تیم هندبال زنان حمایت کرد.

وی درباره نبود دیدار تدارکاتی برای تیم ایران یادآور شد: زمان کمی داشتیم و تا لحظات آخر درگیر کرونا بودیم. بعد از مسابقات قهرمانی آسیا، لیگ شروع شد و تنها دو اردو داشتیم. جایی برای دیدار تدارکاتی نداشتیم. برای انجام دیدار تدارکاتی تلاش کردیم اما به دلیل کرونا هیچ کشوری قبول نکرد.

«افسانه دهقانی» نایب رییس زنان فدراسیون هندبال نیز اظهار داشت: باید حضور در جهانی اسپانیا را به اهالی ورزش تبریک بگویم. در خلق این اتفاق خوب زحمات زیادی کشیده شد و با وجود سختی‌های زیاد در حوزه زنان و تلاش بازیکنان، موفق به حضور در مسابقات جهانی شدیم.

وی افزود: یک تیم با حجاب اسلامی در مسابقات اسپانیا حضور دارد و این می‌تواند فرهنگ‌ اسلامی را به همه نشان دهد. امیدواریم با برنامه‌ریزی درست نماینده شایسته‌ای باشیم و پرچم ایران را با اقتدار به اهتزاز در بیاوریم.

دهقانی درباره امکان حضور تیم ملی هندبال زنان در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو چین یادآور شد: معاون امور زنان عنوان کرد با توجه به دستاوردهای خوب هندبال، تلاش می‌کند تا هندبال زنان در این رویداد حضور یابد اما در این خصوص کمیته ملی المپیک، هم تصمیم گیرنده است.

در پایان این نشست، «خدیجه قانع» سرمربی تیم ملی هندبال زنان گفت: اول از همه باید از رئیس فدراسیون تشکر کنم که نگاه ویژه‌ای به هندبال زنان دارد و به ملی‌پوشان را به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام کرد.

وی افزود: تمام تلاشمان را به کار می‌بندیم تا اتفاقات خوب رقم بخورد. امروز هندبال ما پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم در مسابقات جهانی اسپانیا افتخار آفرین باشیم.

پس از برگزاری نشست خبری، آخرین تمرین تیم ملی هندبال زنان برای اعزام به مسابقات جهانی اسپانیا برگزار شد که «مانوئل مونتایا فرناندز» سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال مردان ایران نیز در محل تمرین حضور یافت.

بیست و پنجمین دوره پیکارهای هندبال قهرمانی زنان جهان در سال ۲۰۲۱ روزهای ۱۰ تا ۲۸ آذرماه در اسپانیا برگزار می‌شود. تیم ملی هندبال زنان ایران در گروه سوم این رویداد با تیم‌های نروژ، رومانی و قزاقستان رقابت می‌کند.

همچنین هجدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی زنان آسیا از ۲۴ شهریور تا ۳ مهر به میزبانی اردن  برگزاری شد. در این مسابقات ۱۱ تیم حاضر شدند و  ۵ تیم برتر از جمله ایران سهمیه جهانی گرفتند.

تیم ملی هندبال زنان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با یک شکست مقابل ژاپن و سه پیروزی مقابل تیم‌های اردن، کویت، سوریه و فلسطین با قرارگیری در رده دوم گروه خود به نیمه نهایی راه یافت و جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان اسپانیا را کسب کرد.

ملی‌پوشان ایران در نیمه نهایی با شکست مقابل کره جنوبی و قزاقستان در رده چهارم این مسابقات قرار گرفتند و در نهایت کره جنوبی قهرمان آسیا شد.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha