دین اسلام برای مشکلات و بحران‌های اجتماعی راهکار دارد

تهران- ایرنا- یک مستبصر غیر ایرانی(تازه مسلمانان مشهور) گفت: عظمت دین اسلام را در این می‌بینم که در ابعاد مختلف انسانی و اجتماعی حرف برای گفتن دارد و برای مشکلات بحران‌های اجتماعی راهکار ارائه می‌دهد. در واقع دین اسلام صرفا یک رابطه شخصی میان انسان با خدا نیست.

به گزارش روز شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نشست صمیمانه با عنوان "رهیافتگان بیدارگر" در پنجمین هفته از برگزاری کلاس‌های حوزه علوم میان رشته‌ای دانشگاه علوم پزشکی قم، با حضور دو تن از مستبصرین غیر ایرانی به نام‌های دکتر ادگاردو روبین از کشور آرژانتین و دکتر مجاهد ثانی از کشور نیجریه، در دانشکده بهداشت این دانشگاه برگزار شد.

در این نشست که ویژه معرفت‌جویان حوزه علوم میان رشته‌ای دانشگاه علوم پزشکی قم بود، رابین، با نام اسلامی سهیل اسعد، با معرفی کوتاهی از خود گفت: بنده تا سن ۲۰ سالگی مانند بقیه آرژانتینی‌ها زندگی می‌کردم و در مدارس مسیحی تحصیل کردم. در سن ۲۰ سالگی به توصیه یکی از اساتید خود به کشور لبنان سفر کردم و در آنجا پس از اولین مواجهه با امت اسلامی و اعضای حزب الله لبنان به دین مبین اسلام آشنا شدم و این هدایت آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه تا کنون به ۲۵ کشور دنیا به عنوان مبلغ سفر کرده افزود: بنده از همان اولین سال، به تبلیغ دین اسلام روی آوردم و سالانه ۶ ماه در ایران زندگی می‌کنم و ۶ ماه دیگر را در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی لاتین مشغول تبلیغ دین اسلام هستم.

این مبلغ مذهبی و فعال بین‌المللی در پاسخ به سوالی در خصوص شبهه تقابل علم و دین در دنیای امروز گفت: تاریخ کلیسای مسیحی کاتولیک در خصوص تقابل دین و علم بسیار ناشایست است و سالیان زیادی، دانشمندان را به قتل می‌رساندند.

اسعد ادامه داد: در واقع مفهوم دین در مسیحیت یک مفهوم صرفا تعبدی است که نه با عقل زیاد سر و کار دارد و نه با علم و همین امر باعث تناقضات بسیاری در مسیحیت از جمله مسئله تثلیث شده است.

وی درباره وجود خدا و نحوه ارتباط با او در مسیحیت تصریح کرد: خدا در غرب خدای کلیساست که فقط روزهای یکشنبه در کلیسا وجود دارد، اما خدا باید خدایی باشد که در متن جامعه بتواند کاری انجام دهد.

اسعد درباره نقش فعال دین اسلام در مسائل اجتماعی دین اسلام تصریح کرد: عظمت دین اسلام را در این می‌بینم که وقتی با نصوص اسلامی مواجه می‌شویم می‌بینیم در ابعاد مختلف انسانی و اجتماعی حرف برای گفتن دارد و برای مشکلات بحران‌های اجتماعی راهکار ارائه می‌دهد. در واقع دین اسلام صرفا یک رابطه شخصی میان انسان با خدا نیست.

دومین مهمان این نشست،  مجاهد ثانی، پزشک متخصص مغز و اعصاب از کشور نیجریه بود که در سال ۲۰۱۴ از مذهب اهل تسنن به مذهب شیعه اثنی عشری گرویده است.

ثانی در خصوص نحوه آشنایی با مذهب شیعه با تشریح مناظره خود با شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه گفت: من چندین جلسه با شیخ زکزاکی ملاقات و مناظره داشته ام و چندین موضوع با ایشان صحبت کردم و سوالاتی که شیخ زکزاکی در این مناظرات از من می‌پرسید باعث گرایش بنده به تحقیق درباره مذهب تشیع شد.

وی با معرفی کتاب‌ تالیفی خود درباره شخصیت امیرالمومنین(علیه‌السلام) افزود: بنده قبل از تشرف به مذهب شیعه، کتابی درباره مسائل پزشکی با عنوان روش‌های پیشگیری از انسداد عروق نوشتم و دومین کتاب بعد از شیعه شدنم با عنوان امام علی دانشمند واقعی در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.

ثانی درباره موضوع این کتاب خود اظهار داشت: بسیاری از قوانین علوم مختلف مانند قانون اول و دوم نیوتن یا قانون الکتریسته مایکل فارادی یا مسائل پزشکی در کتاب شریف نهج‌البلاغه موجود است و امام علی(علیه‌السلام) در خطبه‌های خود به این قوانین پرداخته است. در این کتاب با مقایسه‌ای بین امام علی(علیه‌السلام) و دانشمندان مطرح دنیا اثبات کردم که امیرالمومنین اولین و بزرگترین دانشمند دنیاست.

این مستبصر اهل نیجریه در پایان با ذکر خاطره‌ای از مشکلات ایجاد شده برای خود پس از شیعه شدن، گفت: یکی از مقالات بنده که برای دانشگاه نوشته بودم باوجود اینکه همه اساتید و داوران، محتوای آن را تحسین و تایید کردند، پس از داوری صرفا به دلیل اینکه در قسمت منابع از نهج‌البلاغه نام برده بودم، برای انتشار تایید نشد.

این نشست فرهنگی با همخوانی دعای سلامتی امام زمان(عج) توسط حاضرین و مهمانان به پایان رسید. کلاس‌های آموزشی و برنامه‌های فرهنگی حوزه علوم میان‌رشته‌ای دانشگاه علوم پزشکی قم، روزهای پنجشنبه در دانشکده بهداشت برگزار می‌شود.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha