زاکانی: تهران دچار بی‌هویتی در حوزه شهرسازی است

تهران - ایرنا- شهردار تهران گفت: عقب افتادگی های فاحشی در این کلانشهر وجود دارد که یکی از آنها بی‌هویتی در حوزه شهرسازی است.

به گزارش ایرنا، علیرضا زاکانی روز شنبه در نخستین نشست هم اندیشی کارگروه های تخصصی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران اظهارداشت: هم اینک در شهری ناایمن زندگی می‌کنیم که ۱۲ هزار بافت ناپایدار و سه گسل فعال دارد و برای حل این چالش‌ها نیازمند فکر و اندیشه‌ورزی هستیم.

بافت ناپایدار دارای یکی از سه شاخص ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایداری است و این در حالی است که بافت فرسوده هر سه این شاخص‌ ها را توامان دارد.

همچنین بر اساس تعریف شورایعالی شهرسازی و معماری، بلوک ناپایدار به بلوک های شهری که دست کم 50 درصد از ساختمان های آن ها غیر مقاوم باشد، گفته می شود.

شهردار تهران با اشاره به آسیب های اجتماعی در پایتخت توضیح داد: وجود ۲۱ هزار معتاد متجاهر و تردد آنان در شهر مزاحمت برای شهروندان ایجاد کرده است و والدین نگران تربیت فرزندانشان هستند.

وی گفت: میزان سرانه خدمات در تهران قابل مقایسه با سایر شهرستان ها نیست و در تهران نیازمند اقدامات جدی و اساسی هستیم.

شهردار تهران گفت: از سوی دیگر با ترافیک و آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنیم که شهرداری وظیفه دارد در این باره نیز نقش آفرینی کند.

زاکانی با بیان اینکه تردد یک موتور هفت برابر خودروها در پایتخت آلودگی ایجاد می کند، اظهار داشت: چهار میلیون و ۵۰۰ هزار موتور در این کلانشهر تردد می کنند.

شهردار تهران با بیان اینکه نمی‌توان چهار هزار کودک‌کار را در پایتخت دید و نسبت به آنها بی‌تفاوت بود، اظهار داشت: باید از ظرفیت نخبگان برای حل این معضل استفاده کرد.

وی با بیان اینکه اینچنین افرادی مجرم، اما انسان نیز هستند، افزود: در دوره قبل برخی می گفتند که این شیوه زندگی نوعی زیست است و رهایشان کنید تا بمانند و بمیرند؛ اما این تفکر، شانه خالی کردن از مسئولیت است و روح شهر را نابود می کند.

زاکانی اعلام کرد: در یک رقابت نفس گیر بین پیشرفت از سنخ ایرانی - اسلامی با توسعه غربی هستیم.

شهردار تهران ادامه داد: تهران یک کلان شهر متعارف نیست بلکه خود یک کشور است که اثرات آن الگویی برای سایر شهرها و نمادی برای قابلیت نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه در نگاه درست اسلامی طبیعت امانت در دست ما است، گفت: ما نسبت به جامعه و طبیعت پیرامون خود مسئولیت بزرگی داریم که نمی‌توانیم نسبت به آن غفلت کنیم.

زاکانی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که سرانه سبز خوبی داشته باشیم، افزود: در تهران منطقه ای داریم که سرانه فضای سبز ۲ مترمربع است و در منطقه ای چند برابر این عدد است که باید به شهر تهران و محیط زیست و پیرامون آن جوری دیگر بیاندیشیم و صورت بندی جدیدی را برقرار کنیم.

زاکانی یادآور شد: در محیطی فعال هستیم که بازیگران و اثرگذاران متعددی در آن هستند اما ایده مدیریت واحد شهری هنوز محقق نشده است.

وی اضافه کرد: باید بتوانیم جایگاه خود را در شورای شهر و شهرداری در یک نگاه واحد دنبال کنیم تا بتوانیم نقش آفرینی ویژه ای داشته باشیم.

شهردار تهران با بیان اینکه ارتقا شهرداری برای ایفای نقشی اثرگذار در ساحت های مختلف شهر، رویکرد کنونی شهرداری پایتخت است، گفت: از این رو تحول، داعیه شورا و شهرداری است و باید با به میدان آوردن ظرفیت ها و همکاری تنگاتنگ با مسئولان، این تحول را انجام داد.

زاکانی با بیان اینکه در این مسیر تا مردم مجاب نشوند و به میدان نیایند، موفقیت حاصل نمی شود، گفت: دست نیاز را به سمت فرهیختگان شهر دراز کردیم تا کمک کنند؛ چراکه مسیر تحقق برنامه ها تکیه به نخبگان، فکر و اندیشه است.

وی ادامه داد: برای این منظور باید شبکه نخبگان ملی را بشناسیم و در شهر تهران از آنها کمک بگیریم و در کنار آن، در همه اجزای شهرداری از جریان اندیشه ورزی درست استفاده کنیم.

زاکانی: بهترین ارتباط را با وزرا داریم

شهردار تهران پس از جلسه امروز نیز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از مشکلات همیشگی تهران تقابل شهرداری با دولت بود اما در این دوره هیچ دوگانگی و اختلاف نظری بین شهرداری و دولت وجود ندارد.

زاکانی گفت: حضور بنده در هیات دولت ظرفیت خوبی ایجاد کرده است و اهتمام رئیس جمهوری دولت سیزدهم در مسائل شهری اهمیت دارد.

وی افزود: رئیس جمهوری نیز ایده های زیادی برای مسائل شهر از جمله ترافیک، حمل و نقل دراد که در حال پیشبرد امور است.

زاکانی با بیان اینکه امروز بهترین ارتباط را با وزرا و دیگر مسئولان داریم، درباره انتقاد برخی اعضای شورای شهر تهران به دعوت نشدن در جلسه با رئیس جمهوری اظهارداشت: این جلسات چارچوب خود را دارد اما در هفته های آینده دیداری با دیگر مسئولان خواهیم داشت که اعضای شورا حضور دارند.

زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره استفاده از انرژی های تجدید پذیر گفت: ما باید به سمت شهری ایمن تر و بهینه تر برویم. 

وی افزود: در حوزه برق ۲ بار با وزیر نیرو صحبت کردم و وی ماموریتی را به متولیان امر داده است و برای روشنایی تهران و دکل های شهر تفاهمی ایجاد شد.

شهردار تهران افزود: برای انرژی های تجدید پذیر نیز امیدواریم با توجه به تشکیل کارگروه ها شاهد تحول باشیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha