آهنگران: حاج قاسم از من خواست برای شهادتش سنگ تمام بگذارم

تهران- ایرنا- صادق آهنگران مداح هشت سال دفاع مقدس در آیین گرامیداشت هنرمندان حاضر در جبهه‌های هشت سال دفاع مقدس گفت: حاج قاسم سلیمانی از من خواسته بود برای شهادتش سنگ تمام بگذارم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیین سازهای خاکی (گرامی‌داشت هنرمندان ارکستر سمفونیک در هشت سال دفاع مقدس) شامگاه دیشب (جمعه ۵‌ آذرماه) با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.

در این برنامه حاج صادق آهنگران مداح پرآوازه دوران آتش و خون ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدای دفاع مقدس به ویژه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: ما هرچه تاکنون داشتیم و داریم از نفس امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. ما خودمان هیچ نداریم و هرچه داریم از این شهیدان عزیز است.

حاج قاسم کانون توجه بسیجیان بود

وی افزود: اگر بخواهیم همه خصوصیات و رفتارهای شایسته بسیجیان عزیز را با هم در یک جا جمع کنیم بدون تردید یکی از این کانون های تجمیع حاج قاسم سلیمانی است. او از جمله سرداران سرافراز اسلام بود که همواره شوق شهادت داشت. او همواره برای شهادت بی قرار بود و این بی قراری هم بعد از شهادت شهید احمد کاظمی بیشتر و بیشتر شد.

حاج قاسم ویژگی های زیادی داشت و می‌توان گفت آنچه خوبان همه داشتند او تنها داشت. شهید سلیمانی شجاعت، فروتنی، هوش، ارادت به اهل بیت و انقلاب اسلامی ، دلسوزی، ارادت به مردم را همیشه داشت. اما او یک ویژگی مهم داشت، او همواره طالب وصل بود و این وصل را با اشک می خواست. اشکی که ویژگی بارز حاج قاسم بود.

وی با ذکر خاطراتی از همراهی هایی که با شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس و بعد از آن داشت، توضیح داد: من همیشه می دیدم هربار که دوستان حاج قاسم یک به یک شهید می شدند این بی تابی و شوق به وصل در او بیشتر می شد.

وی افزود: من به خوبی خاطرم هست وقتی برای یادواره شهدا همراه ایشان به شهر همدان سفر کرده بودیم و وقتی بر سرمزار شهید همدانی دور هم گردآمدیم و حال خوبی هم برقرار شد، حاج قاسم بازهم به من گفت: «برای من هم آرزوی شهادت کن». حتی در زمانی دیگر که به تهران بازمی گشتیم یکی از سرداران عزیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول ارائه گزارشی بود و من می دیدم که حاج قاسم گرچه مشغول شنیدن گزارش بود اما هراز چندگاهی هم به من نگاه تیزی می کرد و بعد دوباره به آن عزیز نگاه می کرد. تا اینکه به من دوباره نگاه کرد و گفت: «صادق اگر شهید شدم برای من سنگ تمام بگذار».
آهنگران با اشاره به آخرین دیداری که با حاج قاسم داشت، اظهار کرد: آخرین دیداری که با حاج قاسم داشتم، مربوط به شب بیست و یکم یک ماه رمضان در جوار حرم ملکوتی حضرت رقیه (س) بود. من در آنجا به همین مناسب برنامه ای داشتیم که خوشبختانه برنامه خوبی هم شد. در این زمان بود که به من اطلاع دادند حاج قاسم هم در حرم حضور دارد. این توضیح را هم بدهم که در آن زمان درهای حرم را ساعت ۱۰ شب می بستند اما آن شب به مناسبت شب بیست و یک ماه رمضان قرار شد تا ساعت ۱۲ درها را ببندند. و درها ساعت ۱۲ بسته شد و من هم برای صرف سحری به مکانی که در آن خدام حرم حضور داشتند رفتم تا اینکه به من گفتند حاج قاسم از ابتدای برنامه شما تا الان در اتاق هست اما به جهت مسائل امنیتی نتوانسته در برنامه حضور داشته باشد.

وی افزود: جالب اینکه هیچکس هم در حرم نبود و من بعد از اینکه با این شهید بزرگواراحوالپرسی کردم به من گفت: «صادق امشب به من نچسبید» من گفتم:«چرا؟ من احساس کردم حال خوبی در برنامه حاکم بود» به هر حال بعد ازچند دقیقه بود که به من گفت: «اگر خسته نیستی می توانی ۱۰ دقیقه بخوانی ؟» من هم با کمال میل پذیرفتم و هر دو به پای ضریح رفتیم، در همین حین شهید پورجعفری هم همراه ما بود و از این لحظات فیلم می گرفت.

حاج قاسم همیشه سری پر از شور شهادت داشت
این ذاکر اهل بیت در بخش پایانی صحبت های خود که با اجرای قطعاتی از نوحه های دوران دفاع مقدس همراه بود، توضیح داد: آن شب حاج قاسم سرش را روی ضریح گذاشته بود و من به مدت زمان ۴۰ دقیقه علاوه بر قرائت زیارت عاشورا و مراسم مربوط به شب قدر در خدمت حاج قاسم بودم. اما حتی بعد از پایان برنامه هم می دیدیم که حاج قاسم همچنان گریه می کند تا اینکه بعد از مدتی آرام شد، گویی برای من خاطرات مربوط به سفر ملایر دوباره تداعی شده بود و من همچنان شور شهادت را در حاج قاسم می دیدم. بنابراین چنین خصلتی در این حد در حاج قاسم بالا بود، چنان که به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی همین اشک ها حاجتش را برآورد کرده و او را پیش دوستان شهیدش برد.

محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش بعدی این مراسم گفت: هفته بسیج یادآور خاطرات بیاد ماندنی و فراموش نشدنی از دلیر مردان و حماسه سازانی است که برای همیشه تاریخ ما ماندگار و جاویدان هستند.

در کنار رزمندگان جان برکف، هنرمندان متعهد هم بودند

وی افزود: در کنار آن رزمندگان پرتلاش و جهادگر، هنرمندانی متعهد و متدین و آرمان طلب و آرمان خواه هم بودند و هستند که پا به پای رزمندگان آنها را یاری می نمودند. فضای جبهه و جنگ را چنان نشاط انگیز میکردند و با سرودها و موسیقی معنوی خویش آنگونه فضایی را طنین انداز می نمودند که خستگی را همواره از همه دور می کردند و موجب می شدند تا قوت و قدرت بیشتری برای رزمندگان ما حاصل بشوند.

شالویی افزود: این قدرت که در حقیقت ناشی از همان نگاه معنوی بود و هست و این همان موهبتی است که در موسیقی متصل به آسمان، موسیقی برگرفته از معنویت وجود دارد. من با عرض ادب و احترام به همه هنرمندان عزیز از آن دسته از هنرمندان که درآن روزگار سخت در آن روزگاری که همه جا را سختی و دشواری فراگرفته بود اما شور و هیجان و عشق در میان مردم چنان ولوله ای برانداخته بود که حاضر نبودند که رزمندگان را تنها بگذارند به همه آن هنرمندان عزیز درود می فرستم. امروز هم که جمعی از آنها در میان ما هستند ابراز خرسندی و خوشحالی می کنیم همان هنرمندانی که امروز هم شما با ساز و آوای آنها آشنا هستید و دراین برنامه هم از آنها بیشتر خواهید دید و شنید.

در این برنامه همچنین دست اندرکاران یادواره سازهای خاکی از هنرمندان پیشکسوت عرصع دفاع مقدس در حضور محمد مهدی اسماعیلی و محمود شالویی با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.
صادق آهنگران، اسفندیار قره باغی، محمدعلی گلریز، محمدرضا جعفری بهنام، کریم کریمی، محمدرضا پناهی نژاد، بابک میردادیان، علی ضرابی، سیامک کریم پور، ناصر رحیمی ، رضا صنعتی نژاد، محمدرضا صفی، حسن زهری، جهانگیر زمانی، احمد عزیز، مسعود عالی، شاهرخ شیردوست، بهروز اسلامی، همایون رحیمیان، از جمله افرادی بودند که در این مراسم از آنها قدردانی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha