عملیات گشتزنی آمادگی رزمی چین همزمان با بازدید هیات آمریکایی از تایوان

تهران – ایرنا – ارتش چین همزمان با بازدید یک هیات کنگره آمریکا از چین تایپه، عملیات گشتزنی‌های "آمادگی رزمی" را در مسیر تنگه تایوان در خاک چین اجرا کرد.

به گزارش ایرنا از رویترز، هیاتی متشکل از پنج تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا پنجشنبه شب در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد چین تایپه شد. این دومین سفر هیاتی از کنگره آمریکا به تایوان در یک ماه گذشته بود. همانند سفر گذشته، ارتش چین عملیات گشتزنی را در محدوده تنگه باریک و حساس تایوان اعلام کرد که در حدفاصل این جزیره و سرزمین مادری چین قرار دارد.

ارتش چین تاکید کرد که این عملیات و گشتزنی‌های هوایی و دریایی برای برخورد با وضعیت موجود در تنگه تایوان ضروری است. تایوان بخشی از قلمرو چین است و دفاع از حاکمیت ملی و یکپارچگی قلمرویی، ماموریت مقدس ارتش ما است.

ارتش محلی تایوان نیز ضمن تایید عملیات هوایی چین در نزدیکی این جزیره اعلام کرد که هشت هواپیمای نیروی هوایی چین از جمله دو بمب‌افکن با توانایی هسته‌ای "اچ-۶" در منطقه دفاع هوایی این جزیره پرواز کردند.

چین بطور معمول دیدار سیاستمداران آمریکایی از تایوان را محکوم می‌کند و وزارت خارجه چین هم اعلام کرد که شکایتی رسمی به وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با سفیر اخیر نمایندگان کنگره به سرزمین چین ارسال کرده است. وزارت خارجه تاکید کرده است که "بازی کردن با برگ تایوان" برای آمریکا بازی بازنده است.

نمایندگان کنگره آمریکا روز جمعه در اقدامی دخالت جویانه در اموز چین، در دیدار با برخی مقامات محلی تایوان، از این جزیره چین به عنوان "یک نیروی خیر" در جهان تمجید کرده و ادعا کردند: تعهد آمریکا به تایوان مستحکم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha