هماهنگی بیشتر دستگاه‌ها، عامل موفقیت پروژه سیستان است

تهران- ایرنا- معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت بحرانی منابع طبیعی کشور به ویژه در منطقه سیستان، لزوم همکاری و هماهنگی هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی با پروژه سیستان را عامل موفقیت این طرح دانست.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،  نخستین نشست بررسی اقدامات اجرایی در راستای تفاهم‌نامه سکوی نوآورانه و جامع برای توسعه پایدار سیستان با هدف انجام هماهنگی‌های لازم برای آغاز فعالیت طرح و بررسی تعدادی از اقدامات اجرایی مورد نظر در بخش کشاورزی برگزار شد.

احمدرضا لاهیجان‌زاده در این نشست در خصوص توجه استانداری سیستان و اهمیت این پروژه گفت: این پروژه تنها در گرو ایفای نقش تسهیلگرانه استانداری سیستان و بلوچستان است بنابراین از مجموعه جدید استانداری خواهشمندیم تا ضمن آشنایی و بررسی دقیق ابعاد مختلف، ما را همراهی کند.

در ادامه این نشست ندا اسد فلسفی زاده، سرپرست پروژه سیستان به تعدادی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در این طرح اشاره کرد و گفت: پروژه‌های مطالعات پایه و ارزیابی ظرفیت‌ها، انسجام‌بخشی و بسیج اجتماعی جامعه محلی در روستاهای پایلوت، انعقاد تفاهم‌نامه با ستاد ملی گرد و غبار،  تفاهم‌نامه سکوی نوآورانه جامع سیستان، حمایت از طرح‌های کوچک و زودبازده و پروژه حمایتی در راستای ارتقای تاب‌آوری تختک‌نشینان برخی از این فعالیت‌ها است.

درون محدوده دریاچه هامون بلندی هایی به شکل مستطیل و دایره وجود دارد که به آن تختک گفته می شود و شغل بیشتر کسانی که در آن زندگی می کنند، دامداری، صیادی و حصیر بافی است.

سرپرست پروژه سیستان، همچنین به ساز و کار در نظر گرفته شده در تفاهم‌نامه در خصوص تشکیل شورای عالی و کارگروه فنی و نحوه تشکیل جلسات آنها و همچنین مسئولیت‌های هر یک از طرفین در راستای پیشبرد اهداف مندرج در تفاهم‌نامه اشاره کرد.  

در ادامه حسین دهقانی سانیج، رئیس موسسه فنی و مهندسی مرکز تحقیقات کشاورزی کشور، ضمن بیان اینکه سکوی نوآورانه به دنبال رفع موانع و ایجاد هم افزایی میان دستگاه های اجرایی در استان است، تعدادی از پیشنهادات اجرایی در بخش کشاورزی را تحت عنوان کشاورزی هوشمند به اقلیم معرفی کرد.  

طرح‌های پیشنهادی وی که پس از انجام مذاکرات متعدد و دریافت نظرات کارشناسان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشاورزی زابل و مراجعات میدانی به منطقه انجام‌شده بود، شامل احداث گلخانه‌های زیرزمینی، کشت گیاهان دارویی کم‌آب‌خواه، استفاده از بادشکن و سایبان در مزارع، بهبود راندمان تولید در بخش آبزی‌پروری و موارد متعدد دیگر بود.

داود شهرکی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به حضور پروژه در منطقه، به انجام پروژه‌های اجرایی نتیجه‌بخش در راستای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم تأکید کرد.

وی در ادامه با طرح پرسش‌هایی از کارشناسان حاضر در جلسه، پیشنهادهایی برای بهبود فرایند اجرایی طرح‌ ارائه کرد.  

تفاهم‌نامه همکاری چهار جانبه ایجاد سکوی نوآورانه و جامع برای توسعه پایدار سیستان به‌ منظور ارتقای مشارکت و همکاری سازمان‌ها و نهادهای مسئول در توسعه پایدار و گسترش فعالیت‌های معیشتی کم آب‌بر در منطقه سیستان برای سازگاری با تغییر اقلیم و خشکسالی و در راستای پیشبرد اهداف «پروژه سیستان» به امضاء رسیده است.

پروژه " ارتقاء مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب هامون و حمایت معیشت‌های جایگزین جوامع محلی"، با نام اختصاری " پروژه سیستان"، پروژه‌ای مشترک میان سازمان حفاظت محیط‌ زیست و برنامه توسعه ملل متحد است که با حمایت مالی اتحادیه اروپا از سال ۲۰۲۰ میلادی و با هدف اصلی تلاش برای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی و توسعه اقتصادی - اجتماعی منطقه سیستان با تاکید بر حمایت از معیشت های جایگزین منطبق بر مزیت های رقابتی به مدت پنج سال در منطقه فعالیت می‌کند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha