مشاور الکاظمی: مدارک ترور نخست وزیر عراق به زودی منتشر خواهد شد

تهران – ایرنا –«مشرق عباس»، مشاور نخست وزیر عراق اعلام کرد که مدارک و مستندهای کافی از ترور ناکام «مصطفی الکاظمی» به دست آمده و به زودی حقایق انکار پذیری از این حادثه فاش و منتشر خواهد شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، عباس در توییتی نوشت که مدارک کافی و حقایق لازم از عملیات هدف گرفتن اقامتگاه نخست وزیر عراق کشف شده و تا چند روز آینده منتشر خواهد شد.

مشاور الکاظمی بدون توضیح بیشتری، برخی از  این مدارک را شامل فیلم و عکس از عملیات هدف گیری اقامتگاه نخست‌وزیر عراق عنوان کرد و نوشت که با انتشار این مدارک در روزهای آینده همه حقایق روشن خواهد شد.

عباس افزود: به کوشش هایی که برای فریب و انحراف افکار عمومی انجام می شود، توجه نخواهیم کرد و به حال افرادی که از روی بی اطلاعی تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرند تاسف می خوریم زیرا حقیقت برای همیشه زنده خواهد بود.

در همین پیوند نیز، روز گذشته «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر خواستار فاش شدن تحقیقات در باره هدف گیری اقامتگاه الکاظمی و معرفی و مجازات عوامل سوء قصد نافرجام به جان نخست وزیر عراق شد.

صدر با انتشار توییتی تاکید کرد که آنچه در نتیجه تحقیقات به دست آمده باید علنی و منتشر شود و به هیچ وجه نباید به سادگی از کنار آن گذشت؛ زیرا، این حادثه به اقتدار دولت آسیب زده و حمله به اقامتگاه نخست وزیر تلاش برای به راه انداختن فتنه و تعرض آشکار به حاکمیت دولت بوده است.

وی ادامه داد: کسانی که این اقدام شرم آور و تروریستی را انجام دادند باید بازداشت و مجازات شوند.

صدر تهدید کرد اگر دولت نتایج تحقیقات را فاش و منتشر نکند به ناچار خود دست به کار خواهیم شد و همه ابعاد ماجرا را علنی خواهیم کرد.

از سوی دیگر، «کاظم الحاج» کارشناس امور امنیتی و راهبردی عراق پیشتر گفته بود که پهپادهای مهاجم به اقامتگاه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، ساخت فرانسه است.

الحاج در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «دجله» با ذکر مختصات پهپادهای مهاجم با استناد به تصاویر منتشر شده از آن و نیز مهمات نصب شده روی این پرنده‌ها، تصریح کرد که این پهپادها فرانسوی است.

در همین حال، «حیدر البرزنجی» پژوهشگر و رصدکننده مسائل سیاسی عراق در گفت وگو با شبکه «العهد» عراق از پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز منطقه سبز بغداد (محل اقامت نخست وزیر عراق)، لحظاتی پیش از سوءقصد پهپادی به منزل الکاظمی خبر داده بود.

این اظهارات در حالی است که سامانه ضدهوایی پیشرفته "سیرام" مستقر در سفارت آمریکا که از کیلومترها دورتر، کوچک ترین اهداف پروازی و تهدیدهای هوایی را رصد و رهگیری می کند نیز در شب حادثه حمله پهپادی به منزل نخست وزیر عراق غیر فعال شده بود؛ موضوعی که همچنان برای افکار عمومی محل ابهام و پرسش است؛ هر چند برخی ناطران با استناد به نشانه‌های متعدد چنین نتیجه گرفتند که آمریکا در سوءقصد به منزل نخست وزیر عراق در ۷ نوامبر جاری دست دارد. 

اواخر هفته گذشته برخی منابع عراقی از بازداشت دو افسر بلندپایه خبر دادند و تصریح کردند که این دو افسر وزارت کشور عراق، گزارشی درباره عدم سوءقصد به منزل الکاظمی با پهپادها داده بودند.

برخی رسانه های عراقی نزدیک به گروه های مقاومت خبر دادند که دو ژنرال عراقی شامل «ایاد العیساوی» مدیر کل مستندات جنایی و «صباح حسن الشبلی» مدیرکل بخش چک و خنثی سازی در پیوند با گزارشی مربوط به تلاش برای ترور نخست وزیر عراق بازداشت شده اند.

شبکه تلویزیونی «العهد نیوز» عراق اعلام کرد این دو افسر بلندپایه عراقی پیش تر گزارشی در رد سوءقصد به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق داده اند و اکنون در بازداشتگاهی ویژه به سر می برند.

پیش از اعلام بازداشت این دو افسر، برخی رسانه های عراقی از بازداشت مدیر بخش تخریب و خنثی سازی بمب در وزارت کشور عراق در ارتباط با سوءقصد به منزل مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور خبر دادند.

در حالی که برخی رسانه های عراقی از فراخواندن ژنرال صباح حسن الشبلی به کمیته تحقیق سوءقصد به منزل الکاظمی برای ادای پاره ای از توضیحات خبر دادند چند رسانه دیگر عراقی اعلام کردند این ژنرال مدیر در مرکز «مبارزه با انفجار» (چک و خنثی سازی) از سوی «نیروی امنیت ویژه» مرتبط با کمیته تحقیق سوءقصد به منزل الکاظمی بازداشت شده است.

این رسانه ها گزارش دادند که اتهام ژنرال متخصص چک و خنثی سازی بمب این است که یکی از راکت های یافته شده در پشت بام منزل نخست وزیر عراق را منفجر کرده و کمیته تحقیق را گمراه کرده است. گفته شد که این راکت ها بر پهپادهای حمله کننده به منزل نخست وزیر عراق سوار و از آن شلیک شده اما عمل نکرده بود.

در نیمه آبان ماه گذشته، سوء قصد پهپادی به اقامتگاه مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق با واکنش ها و گمانه های گوناگون در درون و بیرون عراق روبه رو شد و برخی آن را طرحی آمریکایی با هدف تاثیرگذاری بر اعتراض های انتخاباتی عراق دانستند.

هنوز هم ابعاد این پرونده مبهم مانده و حاشیه های مهم این رخداد، همچنان سوال برانگیز است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha