کمتر از ۱۰درصد افراد بالای ۶۰سال از فناوری‌های دیجیتال استفاده می‌کنند

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی گروه آموزشی و مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت: کمتر از ۱۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال کشور، از فناوری های دیجیتال و فضای مجازی استفاده می کنند، در صورتی که این رقم در اروپا و آمریکا، ۶۷ تا ۷۰ درصد است.

به گزارش دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دکتر یدالله ابوالفتحی ممتاز به عنوان متخصص و محقق حوزه سالمندی، بر برقراری عدالت در استفاده از فضای مجازی و فناوری های دیجیتال برای همه سنین، تاکید کرد و افزود: متاسفانه قشر زنان و جمعیت سالمندان کشور، از کمترین امکانات در این زمینه برخوردارند.

وی ادامه داد: استفاده از امکانات دیجیتال و فضای مجازی، در کاهش اختلالات شناختی، کاهش افسردگی و احساس تنهایی، موثر است و به دلیل تاثیرات آن بر سلامت روانی و اجتماعی سالمندان، امسال شعار روز جهانی سالمند، به این موضوع اختصاص داده شد.

ممتاز، با تشریح سه دلیل استفاده کم سالمندان از امکانات فضای مجازی و فناوری های دیجیتال، عنوان کرد: آگاهی کم سالمندان از شیوه استفاده از امکانات دیجیتال، دسترسی کم سالمندان به این امکانات و نگرش مردم و خانواده ها نسبت به استفاده سالمندان از فضای مجازی دلایلی است که سبب استفاده کم جمعیت سالمندان از این امکانات می شود.

وی، کلیشه های منفی فرهنگی نسبت به این موضوع را بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: متاسفانه بسیاری از خانواده های ایرانی براساس نگرش اشتباه، فضای مجازی را مربوط به سالمندان نمی دانند و سالمندان نیز براساس این نگرش، برای بیان نیاز خود به این امکانات، احساس شرمندگی و خجالت می کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ضمن آنکه مکان هایی برای آموزش سالمندان برای استفاده از فناوری های دیجیتال و فضای مجازی نداریم؛ در صورتی که باید بدون توجه به این تفکر اشتباه که سالمندان آموزش پذیر نیستند، آموزش اختصاصی برای سالمندان در این خصوص، پیش بینی شود.

ممتاز خاطرنشان کرد: هزینه بر بودن تهیه امکانات دیجیتال برای سالمندان و آموزش آنان، عامل دیگری برای بی میلی خانواده ها نسبت به این موضوع است.

وی ادامه داد: در همین راستا، حمایت از خانواده هایی که سالمندان را در کنار خود مراقبت می کنند، مخارج زندگی و خدمات بهداشت و درمان آنان را هزینه کرده و به نیازهای روانی و اجتماعی آنان توجه می کنند، از ضروریات زندگی امروزی است؛ چرا که خانواده های امروزی، به نسل ساندویچی معروف شده اند، یعنی از دو طرف و برای نگهداری دو نسل (کودکان و سالمندان) تحت فشارند، و لذا، این خانواده ها باید مورد حمایت مادی و معنوی دولت ها قرار گیرند، در صورتی که حمایتی از این خانواده ها نمی شود.

ممتاز گفت: در کشورهای پیشرفته، مراقبت از سالمندان توسط خانواده ها، مورد توجه قرار می گیرد و به روش های مختلف از این خانواده ها حمایت می شود. در برخی کشورها، مرخصی مراقبت از والدین وجود دارد و کارمندان برای مراقبت از والدین خود، از مرخصی اختصاصی این موضوع استفاده می کنند. 

وی تصریح کرد: در بعضی دیگر از کشورها، با کاهش یا حذف مالیات، از  خانواده ای که سالمندی را در کنار خود دارد، حمایت می شود و با این حمایت ها، علاوه بر اینکه خانواده تشویق شده و بخشی از هزینه های سالمند جبران می شود، تاثیرات روانی و اجتماعی آن روی سالمندان، ارزشمند است؛ چرا که سالمند احساس سرباری در خانواده را نخواهد داشت و می داند که در مقابل مراقبت از او، دولت حمایت خوبی از خانواده اش می کند.

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با ۲۳ گروه آموزشی و هشت مرکز تحقیقات تحت نظارت وزارت بهداشت، علاوه بر تعلیم و تربیت نیروی متخصص در رشته های سه حوزه سلامت (توانبخشی، سلامت اجتماعی و سلامت روانی)، از طریق مراکز درمانی تابعه، نسبت به ارائه خدمات مربوط به این سه حیطه فعالیت دانشگاه اقدام می کند که خدمات مربوط به سالمندان نیز از آن جمله است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha