۶ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۵
کد خبرنگار: 2307
کد خبر: 84556374
۰ نفر

برچسب‌ها

هفت محموله قاچاق چوب در باشت توقیف شد

گچساران - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: هفت محموله قاچاق چوب از سوی ماموران یگان حفاظت این شهرستان در یک ماه گذشته حین بازرسی توقیف شده است.

سید حمید حسینی  روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این محموله که از نوع  باغی بدون مجوز حمل و جنگلی قاچاق از نوع  بید و بلوط می باشد  که در هفت دستگاه نیسان و خودرو سواری پراید و پژو  بارگیری شده بود، و پس از بررسی و اطمینان از قاچاق بودن آن توقیف شد.

وی بیان کرد:  این محموله ها در یکی از شهرستان های اطراف بارگیری شده بود و صاحبان آن قصد داشتند که آن را از طریق محورهای مواصلاتی این شهرستان به استان های همجوار منتقل کنند.

حسینی با بیان اینکه بیش از هفت تن محموله چوب بید و بلوط قاچاق در این شهرستان توقیف شد ابراز کرد: در این زمینه هفت متخلف شناسایی و هفت دستگاه خودرو توقیف شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت افزود: پرونده ای در این خصوصی برای متخلفان تشکیل و به منظور پیگیری به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینکه حمل چوب  باغی بدون مجوز منابع طبیعی قاچاق محسوب می‌شود گفت: نیروهای حفاظتی منابع طبیعی این شهرستان با کنترل محصولات چوبی، زغال، هیزم و محصولات فرعی جنگلی و مرتع در صورتی که محموله از مجوز لازم برخوردار نباشد طبق قانون  قاچاق می باشد و برای متخلف پرونده تشکیل و به مراجع قضایی ارسال خواهد شد.

وی ادامه داد: منابع طبیعی با همکاری دستگاه قضا در شرایط مختلف می توانند نقش مهمی در حفاظت از عرصه های جنگلی داشته باشند.

حسینی تصریح کرد: قاچاق چوب به ازای هر کیلوگرم هیزم تر یک میلیون و ۷۰۰ هزار ریال، هیزم خشک یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و هر کیلوگرم زغال نیز سه میلیون ریال جریمه می شوند.

وی گفت: آلودگی هوا، وقوع سیل، رانش زمین، از بین رفتن گیاهان بومی و گونه های ارزشمند و آسیب به محیط زیست بخشی از پیامدهای قاچاق چوب است که باید با فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به عموم مردم از گسترش این پدیده جلوگیری کرد.

حسینی از تلاش و همکاری دادستان،نیروهای انتظامی برای برخورد با متخلفان عرصه ملی این شهرستان قدردانی کرد.

سطح مراتع و جنگل های  شهرستان باشت ۱۰۶ هزار هکتار است که از این میزان ۷۸ هزار هکتاری جنگل است.

کارده، بن سرخ، بلوط، زالزالک و بادام وحشی از مهم ترین گونه های پوشش گیاهی و جنگلی این شهرستان بشمار می رود.

شهرستان باشت در ۱۱۰ کیلومتری جنوب یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha