پوتین از توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای حل اختلافات خبر داد

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امروز جمعه در پایان دیدار سه جانبه با رئیس جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان از توافق الهام علی اف و نیکول پاشینیان برای حل اختلافات بین دو کشور خبر داده است.

به گزارش ایرنا از مسکو پوتین در پایان  این دیدار سه جانبه که عصر روز جمعه در سوچی انجام شد با بیان این‌که دیدار با علی اف و پاشینیان مفید و به موقع بود، گفت: ما نشست سازنده ای  داشتیم، این یک تحلیل عمیق از وضعیت بود.

پوتین تصریح کرد: توافق سه جانبه تا پایان سال برای ایجاد ساز و کارهایی در تعیین حدود مرزی میان ارمنستان و آذربایجان صورت گرفت.

وی تصریح کرد: هیچ مانعی برای تعیین مرز میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان وجود ندارد.

رئیس جمهوری روسیه افزود: طرفین برای رفع انسداد کریدورهای حمل و نقل توافق کردند.


پوتین از توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای حل اختلافات خبر داد

پوتین اظهار داشت : بر اساس بیاینه صادر شده، علی اف و پاشینیان بر افزایش تلاش‌های مشترک با هدف حل هر چه سریعتر مسائل باقی‌ مانده توافق کردند.

وی گفت: علی اف و پاشینیان توافق کردند که کمیسیونی برای تعیین حدود مرز آذربایجان و ارمنستان ایجاد کنند.

پوتین همچنین با اهدا شاخه های زیتون به علی اف و پاشینیان گفت: شاخه زیتون نماد صلح و رفاه است.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن نشست سه جانبه گفت: من بارها گفته‌ام که ما مصمم هستیم که صفحه ارتباط طولانی‌مدت با ارمنستان را ورق بزنیم و مرحله‌ای از تعامل عادی را آغاز کنیم و فکر می‌کنم در این قالب است که به اهداف خود می‌رسیم.

 وی تصریح کرد: روسیه برای باکو یک دوست و یک شریک راهبردی است و این سطح ، به ما کمک می کند تا راه حل هایی را با ارمنستان در حساس ترین موارد پیدا کنیم.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز پس از این دیدار،  نشست سه جانبه در سوچی با ولادیمیر پوتین و الهام علی اف روسای جمهور فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان در سوچی را مثبت ارزیابی کرد.

 پاشینیان گفت: مشکلات در این جلسه پنهان نماند و ما عملاً همه موضوعات در دستور کار را مورد بحث قرار دادیم.

وی تصریح کرد: می‌خواهم متذکر شوم که ما در مورد بسیاری از موضوعات مواضع خود را روشن کرده‌ایم و همانطور که قبل از این جلسه به نظر می‌رسید، هیچ مغایرتی در مواضع نداریم».

به گزارش ایرنا در جریان مذاکرات سه جانبه، طرفین به ویژه وضعیت منطقه مناقشه قره باغ و راه های حل و فصل آن را مورد بحث و بررسی قرار دادند و همچنین اقداماتی را که طی سال گذشته برای ایجاد ثبات در آن انجام شد، ارزیابی کردند.

گفت و گوهای سران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان همزمان با سالگرد امضای اعلامیه آتش بس در قره باغ کوهستانی و به ابتکار طرف روسی برگزار شد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha