اسماعیلی: فناوری و سرعت فراگیری آن مرزهای سنتی حوزه فرهنگ را جابجا کرد

تهران- ایرنا- محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در یک دهه اخیر سرعت فناوری به نحوی بوده که بسیاری از مرزهای سنتی حوزه فرهنگ را جابه جا کرده است و از این رو ساختار و شرح وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیازمند بازنگری و باز آرایی است چرا که مسائل جدید و مصارف فرهنگی جدید پیش آمده است.

به گزارش جمعه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، اسماعیلی جمعه شب در مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه بازی‌های جدی که در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به این نکته که معاونت مطبوعاتی در وزارت فرهنگ در دهه شصت و هفتاد حرف اول را می زد، توضیح داد: در آخرین پیمایشی که داشتیم میزان مراجعه مردم به جراید دستخوش تغییر جدی شده است. البته امروز مطبوعات همچنان در تولید محتوای فضای مجازی تاثیرگذار هستند ولی این تاثیرگذاری به فضای مجازی منتقل شده است.

وی  با بیان این که در دولت سیزدهم یکی از مهم‌ترین سرفصل های مان هم توجه جدی به اقتصاد فرهنگ و صنایع خلاق فرهنگی است، گفت: در این حوزه حتما مصارف فرهنگی جدید مثل بازی‌های رایانه‌ای مورد توجه قرار می گیرد. در ایران ۳۲ میلیون بازیکن بازی‌های رایانه‌ای داریم که به طور متوسط ۹۳ دقیقه در هفته بازی می کنند. متوسط سن بازیکنان بالای ۲۲ سال است و خیلی‌ها اوقات فراِغت خود را با این بازی‌ها پر می‎کنند.  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که جایزه بازی‌های جدی عنوان و موضوع مهم و جذابی دارد، توضیح داد: آثار این رویداد مربوط به حوزه‌هایی بود که در آنجا نیاز به آموزش و فرهنگ سازی داریم. این آموزش از طریق بازی های جدی قابل انجام است.
وی کارکرد بازی های رایانه ای گفت که  بسیاری از پیام‌های فرهنگی را می‌توانیم به کمک بازی‌های رایانه‌ای منتقل کنیم و همچنین در بستر این بازی‌ها می‌توانیم مواردی چون حقوق شهروندی، رفع مشکلات اجتماعی، ایجاد هویت ملی و بالا بردن انسجام اجتماعی را در جامعه دنبال کنیم.  

وی بازی‌های رایانه‌ای را یک موضوع فرامرزی خواند و اظهار کرد: اقتصاد فرهنگ و هنر و صنایع خلاق فرهنگی، مرزهای جغرافیای سیاسی را درمی‌نوردد. ما در خیلی جاها به لحاظ قدرت نظامی و سیاسی حضور داریم و این موضوع باید حضور فرهنگی را هم شامل شود.

پنجمین دوره جایزه بازی‌های جدی در روزهای پنجشنبه و جمعه چهارم و پنجم آذرماه برگزارشده است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha