استاندار خراسان رضوی: پرورش دام در این استان باید اقتصادی شود

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: شرایط فعلی پرورش دام سبک و سنگین در استان به نحوی است که چندان توجیه اقتصادی ندارد لذا  بازگشت مطمئن سرمایه و بهینه کردن پرورش دام در استان نیازمند تقویت مولفه های تولید به ویژه در حوزه نهاده و خوراک دام است.

یعقوبعلی نظری عصر جمعه در نشستی با اعضای تشکلهای بخش خصوصی حوزه دامداری و دامپروری خراسان رضوی در محل استانداری خراسان رضوی افزود: از سوی دیگر گرانی نهاده دامی و خوراک دام نیز بازگشت سرمایه در حوزه پرورش دام سبک و سنگین در استان را دشوار می کند.

وی اضافه  کرد: اصلاح نژاد با تغذیه علمی، افزایش بهره وری در خصوص پرورش دام سبک و سنگین و تولید گوشت قرمز، پرواربندی مطمئن و اقتصادی در صورتی که نقدینگی لازم توسط بانکها برای این بخش تامین شود می تواند اقتصادی شدن پرورش دام سبک و سنگین را در پی داشته باشد.

استاندار خراسان رضوی گفت: لازم است کارشناسان بخشهای مختلف دامداری و دامپروری در خصوص فرآیند پرورش دام سبک و سنگین و تولید و عرضه گوشت در استان آسیب شناسی کلی انجام دهند تا بتوان با روشهایی امنیت در این بخش را ارتقا داد.

نظری با توجه به شرایط به وجود آمده در حوزه تامین نهاده و خوراک دام افزود: لازم است با پیگیری دستگاه های اجرایی برای کوتاه مدت (۶ ماهه) نهاده دامی مورد نیاز توسط واردکنندگان به طور کامل تامین شود تا کارخانه های خوراک دام بتوانند خوراک مورد نیاز را برای انجام فرآیند صحیح پرورش دام سبک و سنگین و بهینه کردن آن در استان تامین کنند و بتوان نتیجه حاصل را بررسی و تصمیمات کاربردی را برای تداوم پرورش مطلوب دام در استان اتخاذ کرد.

در این نشست نمایندگان تشکلهای مختلف حوزه دامداری و دامپروری خراسان رضوی به بیان دیدگاه های خود در خصوص توسعه پرورش دام در استان پرداختند.

از مجموع ۱۴.۶ میلیون واحد دامی استان خراسان رضوی هفت میلیون راس دام سبک است و بیش از ۹۰ هزار نفر در استان خراسان رضوی فقط در بخش پرورش و تولیدات دام سبک استان اشتغال دارند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha