تاکید روسیه، چین و هند برتوسعه همکاریها درعرصه بین المللی

مسکو - ایرنا - وزیران امورخارجه روسیه، چین و هند روز جمعه در نشست مجازی سه جانبه موسوم به "ریک" بر توسعه همکاریهای خود در عرصه بین المللی تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد: «سرگئی لاوروف»، «وانگ یی» و  «اس جی شانکار» وزیران امور خارجه روسیه،چین و  هند امروز(چهارشنبه) در نشستی مجازی در قالب «ریک» در فضایی سازنده مسائل کلیدی منطقه ای و جهانی را بررسی کردند. 

سه طرف بر گسترش همکاریها در چارچوب سازمان ها و اتحادیه های بین المللی در وهله اول سازمان ملل، گروه بیست کشور صنعتی، سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس تاکید کردند.

در این نشست به موضوع رفع پیامدهای همه گیری کرونا، مساله ثبات راهبردی (مسائل تسلیحات هسته ای و موشکی) بنای ساختار امنیتی یکسان برای همه کشورهای آسیای دور و اقیانوس آرام برمبنای تامین صلح و آرامش و توسعه پایدار توجه خاص شد. 

وزیران خارجه روسیه، چین و هند درباره مسائل مهم ازجمله مساله افغانستان، میانمار و  اوضاع خاورمیانه گفت و گو کرده و بر ضرورت انسجام تلاش ها در عرصه مبارزه با چالش ها و تهدیدهایی همچون تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر تاکید کردند.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: تبادل نظر وزیران خارجه سه کشور، نزدیکی مواضع آنها درباره تحکیم پایه و اساس همکاریهای بین المللی و نیز رویکردهای برای حل مسائل معاصر جهان را نشان داد. 

به گزارش ریانووستی، لاوروف در این دیدار مجازی اعلام کرد تبادل نظر با شرکای چینی و هندی، باتوجه به تلاطمات جهانی و منطقه ای اهمیت فراوان دارد.  

نشست مجازی امروز وزیران خارجه روسیه، چین و هند هجدهمین نشست در چارچوب ریک (مخالف حرف نخست نام سه کشور به روسی) است و نشست بعدی در این چارچوب در سال ۲۰۲۲ به ریاست چین برگزار می شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha