ایران و مالزی درباره تحولات منطقه‌ای تبادل‌نظر کردند

تهران- ایرنا- وزرای خارجه ایران و مالزی درخصوص وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و جهان اسلام گفت وگو و تبادل‌نظر کردند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفت و گوی تلفنی با سیف‌الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی در مورد وضعیت روابط دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و جهان اسلام تبادل‌نظر کرد.

امیرعبداللهیان ضمن ابلاغ سلام رییس جمهوری ایران به پادشاه مالزی و ابلاغ دعوت از وی برای سفر به تهران، عضویت مالزی در شورای حقوق بشر را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد تا حضور مالزی در این شورا کمکی برای توسعه حقوق بشر و برخورد با استانداردهای دوگانه حقوق بشری باشد.  

وزیر امور خارجه ایران با تبیین سیاست خارجی دولت جدید ایران، بر اولویت کشورهای آسیایی در این سیاست تاکید و از آمادگی کشورمان برای گسترش روابط با مالزی در همه حوزه‌ها از جمله گردشگری، کشاورزی، فناوری، انرژی، علمی و دانشگاهی همچنین آمادگی نهایی کردن موافقتنامه تجارت ترجیحی (PTA) میان دو کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک تشکیل شود.  

امیرعبداللهیان همچنین امضا و اجرای قراردادهای استرداد مجرمین و معاضدت قضایی میان دو کشور را مهم خواند و بر اهمیت تبادل زندانیان دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران از حمایت دولت مالزی از مردم مظلوم فلسطین تشکر کرد.

سیف‌الدین عبدالله وزیر امور خارجه مالزی با ابلاغ سلام‌های گرم مقامات عالی کشورش به رییس جمهوری اسلامی ایران، به روابط گرم و دوستانه دو کشور اشاره کرد و ظرفیت‌های موجود برای پیشرفت و توسعه بیش از پیش روابط را در همه زمینه‌ها به ویژه کشاورزی، گردشگری، فناوری و همکاری علمی و دانشگاهی را مهیا و  فراهم‌ دانست.

وزیر خارجه مالزی با ابراز آگاهی از شرایط سخت به وجود آمده در نتیجه وضع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، داشتن فناوری هسته‌ای را حق ایران دانست و ابراز امیدواری کرد نتیجه مذاکرات هفته آینده موفقیت‌آمیز باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha