تحلیلگر سیاسی: آمریکا به دلیل ترس از اسرائیل به برجام بازنمی‌گردد

تهران- ایرنا- کارشناس سیاسی ساکن لندن گفت: اگرچه آمریکا درخصوص بازگشت به توافق هسته ای ابراز تمایل کرده، اما به دلیل ترس از فشارهای رژیم صهیونیستی و از دست دادن نفوذ خود در منطقه آسیای غربی (خاورمیانه) وعده خود را عملی نمی‌کند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، «ایزاک بیجیو» کارشناس سیاسی ساکن لندن در گفتگو با شبکه هیسپان تی وی تصریح کرد: آمریکا تمایل دارد به توافق هسته ای با ایران برگردد، اما از جمله دلایل امتناع این کشور، ترس از فشارهای رژیم اسرائیل است.

به گفته این تحلیلگر بین المللی، دولت «جو بایدن» رئیس جمهور دموکرات آمریکا می ترسد که لابی اسرائیلی در آمریکا، فشاری علیه او اعمال کند.

از سوی دیگر، بایدن واهمه دارد که درصورت اعطای امتیازات به ایران، سرانجام جمهوریخواهان او را شکست دهند.

بیجیو همچنین گفت: دولت آمریکا می ترسد که با دادن امتیاز به جمهوری اسلامی ایران در توافق هسته ای، واشنگتن نفوذ خود را در آسیای غربی (خاورمیانه) از دست دهد.

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: این در حالی است که ایران تاکید کرده که تنها لغو تمامی تحریم ها علیه خود و پایبندی کامل طرف مقابل به توافق هسته ای را می پذیرد.

اگرچه دولت بایدن قول داده است که به توافق هسته ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) باز خواهد گشت، اما در عین حال به دنبال آن است تا موضوعات دیگری مانند برنامه متعارف موشکی ایران را نیز در این توافق بگنجاند و اصرار دارد که تهران به تمامی تعهدات پیشین نیز پابرجا بماند؛ در حالی که این تعهدات طبق شروط معین، با نقض توافق هسته ای از سوی دولت آمریکا و خروج یکجانبه واشنگتن در سال ۲۰۱۸ از برجام و عدم اقدام کشورهای اروپایی امضاکننده توافق، کاهش یافت.

از سوی دیگر، ایران با تاکید بر اینکه واشنگتن به عنوان تنها طرفی که به طور یکجانبه از برجام خارج شده، می خواهد که این کشور در بازگشت به اجرای تعهدات خود از جمله لغو تمام تحریم‌های ضد ایرانی، پیش قدم باشد.         

به گزارش ایرنا، «سعید خطیب زاده » دیروز پنجشنبه در یک پیام توییتری نوشت: آمریکا و تروییکای اروپایی بر تحریم‌ها می‌افزایند، روایت‌های تحریف‌ شده سرهم می‌کنند و در برابر تهدیدات اسراییل سکوت می‌کنند.

وی در این پیام تاکید کرد: اما ایران - تیم مذاکره‌کننده جدی و سطح بالا تشکیل می‌دهد، خواستار توافق خوب فوری و اجرای کامل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ می‌شود و رایزنی‌های منطقه‌ای انجام می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha