افزایش بودجه مستند و حل مسائل معیشتی مستندسازان

تهران- ایرنا- هیات‌مدیره و کارگروه رفاه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند در دیدار با مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند درباره مباحثی چون مسائل معیشتی مستندسازان و افزایش بودجه سینمای مستند تبادل نظر کردند.

به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا از انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در دیدار با هیات‌مدیره و کارگروه رفاه انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند هدف از این دیدار را پیگیری و عملی کردن مباحث مطروح شده در نشست قبلی انجمن صنفی با محمد خزایی رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد تا با تبادل‌نظر و گفت‌وگوهای پیوسته شرایط عملی کردن طرح‌های مهمِ صنفی و فرهنگی فراهم شود.

از آنجا که در نشست با رئیس سازمان سینمایی، محور مطالبات جدی هیات مدیره انجمن از سازمان سینمایی، مسائل معیشتی مستندسازان، بالا بردن بودجه سینمای مستند، ایجاد شرایط اکران مناسب فیلم‌های مستند و رسیدن به برآورد درست و کف دستمزدها و اصلاح قراردادها برای فیلم‌سازان مستند بود، دستور نشست اصلی این دیدار نیز به همین موضوعات مهم اختصاص داده شد. همچنین در این نشست پیشنهاد تولید مستندهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت با قیمت‌های به روز از سوی هیات مدیره انجمن به مدیریت مرکز گسترش سینمای مستند ارائه شد. 

در بخش دیگری از این جلسه اهمیت درنظرگرفتن کف دستمزد و ردیف بودجه برای کارگردان، تنظیم یک قرارداد تیپ دوسویه که منفعت کارگردان و تهیه‌کننده در آن لحاظ شده باشد، بالا بردن دستمزدها و هزینه‌های جاری در برآوردها با هدف بالا رفتن آرامش خاطر فیلم‌سازان و بالارفتن سطح کیفی فیلم‌های تولیدی مطرح و مورد گفت‌وگو قرار گرفت. 

ایجاد نظام درست تهیه‌کنندگی که موجب حرفه‌ای شدن آثار مستند از لحاظ تولید می‌شود نیز یکی دیگر از موضوعات مهم مطرح‌شده در این نشست بود؛ موضوع مهمی که می‌توان با راه‌اندازی آن شاهد آثاری باشیم که فیلم‌ساز تنها در آن دغدغه کارگردانی داشته باشد و بار مسائل تولیدی از دوش او برداشته شود.

برآورد بودجه حقیقی و متناسب با سینمای حرفه‌ای مستند
همچنین با توجه به موافقت طرفین بر ناکافی بودن بودجه و کف دستمزدها، مقرر شد کارگروهی متشکل از نمایندگان انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند، انجمن صنفی تهیه‌کنندگان مستند و مرکز گسترش تشکیل شود و در سریع‌ترین زمان و طی نشست‌های تخصصی برآورد بودجه حقیقی ، به روز و متناسب با سینمای حرفه‌ای مستند را برای اجرایی شدن تهیه و تنظیم کند.

موضوع دیگر این نشست جذب سرمایه خارجی و فاند (کمک‌هزینه) برای فیلم‌های مستند بود؛ نمایندگان انجمن صنفی بر این باور بودند با وجود مصائب امروز فیلم‌سازی، جذب کمک‌هزینه می‌تواند بار روانی بیشتری برای کارگردان ایجاد کند و مدیریت مرکز نیز معتقد بود این کار می‌تواند به نفع فیلم‌ساز باشد، زیرا درصورت حرفه‌ای شدن، عرضه فیلم مستند موجب سودآوری مالی بیشتری برای فیلم‌ساز خواهد شد. 

در ادامه مدیریت مرکز گسترش حمایت خود را از انجمن صنفی جهت پیشبرد مستندنگاری پروژه‌های ملی اعلام کرد و معتقد بود که محقق شدن این اقدام که مصوب هیات دولت قبل بود، می‌تواند شرایط کار و معیشت اعضای صنف را بهبود بخشد و امنیت شغلی نسبی را در بر داشته باشد. 

موضوع دیگر پیشنهاد اسامی برای هیات انتخاب و داوری در جشنواره حقیقت بود که هیات مدیره اعلام کرد انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ۳۱۰ عضو دارد که همه آنها دارای کارنامه و تجربه حرفه‌ای هستند و دبیرخانه و دبیر جشنواره می‌تواند از این همکاران برای حضور در هیات‌های انتخاب و داوری بهره‌مند شود. همچنین انجمن صنفی از سوی نماینده خود در شورای سیاست‌گذاری جشنواره، مهدی اسدی، پیگیر مطالبات خود از جشنواره است.

در پایان این دیدار محمد حمیدی‌مقدم و نمایندگان صنف با تاکید بر مستمر بودن برگزاری این‌گونه نشست‌های مطالباتی، آن را دلیل ایجاد استراتژی در سینمای حرفه‌ای مستند بیان کردند و تأکید داشتند این گفت‌وگوها نقطه عطفی برای بهترشدن فضای مستندسازی و پیشرفت به سمت حرفه‌ای شدن سینمای مستند در کشوراست.

در این دیدار بابک بهداد رئیس انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند و اعضای انجمن، شهرام درخشان، هادی آفریده و رضا عاطفی و اعضای کارگروه رفاه انجمن؛ شراره عطاری، جواد وطنی، حامد عزیزی و مهدی قنواتی همچنین حامد شکیبانیا معاونت مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حضور داشتند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha