کنترل مقاومت آنتی بیوتیکی به کمک داروی هپاتیت سی

تهران - ایرنا - نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که داروی درمان هپاتیت سی با مسدود کردن عملکرد پروتیین‌های ضروری در باکتری‌ها می‌توانند برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی استفاده شود.

به گزارش روز جمعه گروه علم و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس،  داروی «تلاپریور» را اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا برای درمان هپاتیت C که یک نوع عفونت کبدی است و منجر به التهاب می ‌شود، مورد تایید قرار داده است. این دارو  با مکانیزم مسدود کردن پروتئین‌ های خاصی در ساختار باکتری ‌ها عمل می ‌کند.

این پروتئین‌های مسدود شونده «چپرون» (chaperones) نامیده می‌شوند و با تا کردن پروتئین‌ ها به درون سلول‌ ها، نقش مهمی در عملکرد سلولی دارند. در این تحقیقات مشخص شد که با مسدود کردن چپرون های مناسب، باکتری ها می توانند مقاومت کمتری نسبت به آنتی بیوتیک ها داشته باشند.

«تانیا لوپولی» استادیار شیمی در دانشگاه «نیویورک» و از اعضای این گروه پژوهشی، در بیانیه‌ای گفت: تلاپرویر،  اولین ترکیب بالینی تأیید شده است که عملکرد چپرون را در باکتری‌ها مهار می‌ کند. وی که خود نویسنده ارشد این مطالعه است، تحقیق یاد شده را  یک گام حیاتی در جهت توسعه مهار کننده‌های مولکولی چاپرون عنوان کرد که می‌توانند در باکتری‌ ها برای افزایش قدرت آنتی ‌بیوتیک‌ ها و کاهش سرعت تکامل مقاومت آنتی‌بیوتیکی استفاده شوند.

محققان در جریان این رویه غربالگری، ۲۵ هزار ترکیب از جمله هزار و ۳۰۰ داروی تایید شده را برای شناسایی مولکول‌های کوچکی که در «مایکوباکتریوم توبرکلوزیس» غربالگری کردند؛  مایکوباکتریوم توبرکلوزیس میکروب بیماری سل است و چاپرون ها را مهار می‌ کنند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که تلاپرویر به چاپرون های مایکوباکتریایی متصل می شود و توانایی آنها را برای تا زدن پروتئین ها مسدود می کند. این موضوع باعث شد که مایکوباکتری ها به آنتی بیوتیک ها، از جمله استرپتومایسین، یک داروی رایج سل، حساس تر شوند.  تلاپرویر همچنین مقاومت مایکوباکتری ها را در برابر داروی اول سل به نام «ریفامپیسین» کاهش داد.

درمان تعداد فزاینده‌ای از عفونت‌ها، از جمله سل، با کاهش اثربخشی آنتی‌بیوتیک‌ها دشوارتر شده است؛ این موضوع کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی را به اولویت اصلی بهداشت عمومی در آمریکا و سراسر جهان تبدیل می‌کند.  

لوپولی گفت: در آینده، ما پیش‌بینی می‌کنیم که می‌توان از مهارکننده‌های کوچک مولکولی چاپرون در ترکیب با آنتی‌بیوتیک‌ها برای افزایش قدرت آنتی‌بیوتیکی و کاهش مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک ها استفاده کرد.

مشروح این مطالعه در مجله Cell Chemical Biology منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha