از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

تهران- ایرنا- افزایش حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ درصدی بودجه هنرهای نمایشی در سال جاری، تاکید هنرمندان نمایش آیینی تعزیه بر حفظ و توسعه این گونه نمایشی و نشت گاز در تماشاخانه ملک که ختم به خیر شد، مهمترین اخبار تئاتر طی هفته جاری به شمار می‌روند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آغاز آذر ۱۴۰۰ برای خانواده تئاتر به ویژه دوستداران نمایش‌های آیینی و سنتی نوید دهنده نزدیک شدن به ایام برگزاری جشنواره‌های تئاتری کشور است. جشنواره‌هایی که بعد از دو سال وقفه به سبب شیوع کرونا با آرام‌تر شدن شرایط بار دیگر امید می‌رود تا با همان شور و حال سابق برگزار شوند.

در این میان تلاش مسئولان و متولیان تئاتر کشور جهت افزایش بودجه این هنر در راستای تحقق عدالت فرهنگی و افزایش دامنه و ضریب نفوذ این هنر جریان‌ساز میان عموم مردن به ویژه در استان‌ها و شهرستان‌ها از دیگر دغدغه‌هایی است که به جد توسط مدیران فرهنگ و هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور هنری وزارتخانه در دست پیگیری است و طی همین ایام اخبار خوش از طریق فضای رسانه‌ای به گوش هنرمندان و اهالی این هنر رسیده است.

در کنار تب و تاب فعالیت هنرمندان تئاتر سراسر کشور برای حضور در جشنواره‌های متعدد نمایشی نیمه دوم سال، با استمرار باز بودن تماشاخانه‌ها در اغلب استان‌ها در سایه تسریع روند واکسیناسیون، طی روزهای هر هفته شاهد معرفی مهمانان جدید آثار تئاتری برای اجرای عمومی در سالن‌های پایتخت و دیگر استان‌های کشور هستیم.

بر همین اساس از مهم‌ترین تیتر اخبار حوزه هنرهای نمایشی از ۳۰ آبان تا پنجم آذر می‌توان به افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی بودجه تئاتر در سال جاری، جلوگیری از فراموشی هنر آیینی و ملی تعزیه، ایجاد بنیادی به منظور حفاظت از هنر تعزیه، پایان مهلت ارسال آثار در بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر، نشست گاز در تماشاخانه ملک که به خیر گذشت، آغاز اجراها با تایید نماینده آتش‌نشانی، باباآدم؛ نمایشی با محتوایی آشنا در ضمیر مردمان ایران‌زمین، اعلام آخرین مهلت شرکت در جشنواره تئاتر تک نفره خلاق ایثار، آغاز به کار دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی، روایتی از جهان پهلوان تختی در صحنه تئاتر، سنجشی بر قضاوت‌های ما در کنسرت تئاتر دوازده، ما همیشه دو نفر هستیم این یه واقعیته، اجراهای محدود مکاشفه شب یلدا در تئاتر مولوی و اجرای نمایش محیطی ماهی رنگین‌کمان در مرکز تولید تئاتر کانون، اشاره کرد.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی بودجه تئاتر در سال جاری

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره بودجه تئاتر کشور با بیان آنکه سال گذشته عملکرد اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس بودجه ۳۴ میلیارد تومانی بسته و برنامه‌ریزی شده بود گفت: طی جلساتی با سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه رشد و تعامل بیشتر هنرهای نمایشی در کشور با محوریت توجه به تئاتر استان‌ها و شهرستان‌ها،‌ جمع‌بندی نهایی در این حوره برای بودجه تئاتر امسال افزایش حداقل ۲۰ و حداکثر ۳۰ درصدی بود.

بر اساس جلسات متعدد و صحبت نهایی شده بودجه مدیریت تئاتر امسال عددی بین ۴۰ تا ۴۵ میلیارد تومان خواهد بود و امیدواریم اصلاح ردیف بودجه تئاتر هر چه سریع‌تر مراحل اداری را گذرانده و به تصویب نهایی برسد.

قادر آشنا در پایان گفت: بر اساس آنچه پیش از این برای بودجه تئاتر در سال ۱۴۰۰ مصوب شده بود عدد ۳۶ میلیارد تومان نهایی شده بود که با توجه به تاکید و حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر توجه به توسعه هنرهای نمایشی با نگاه تزریق عادلانه ثروت و امکانات به تمام نقاط کشور، ‌شاهد این رشد و افزایش بودجه طی بازه زمانی قریب به ۱۰۰ روزه فعالیت دولت مردمی سیزدهم در حوزه مدیریت کلان فرهنگ و هنر بودیم.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

جلوگیری از فراموشی هنر آیینی و ملی تعزیه

نشست صمیمانه شبیه‌خوانان و پژوهشگران حوزه نمایش آیینی تعزیه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین میثم امرودی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمود شالویی سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد رودکی، داوود فتحعلی‌بیگی پژوهشگر حوزه تعزیه و دبیر بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی برگزار شد.

فتحعلی‌بیگی در این نشست گفت: با وجود حمایت‌هایی که پس از انقلاب اسلامی از هنر تعزیه شده است انتظار ویژه‌تری در راستای حمایت از آن با وجود مدت زمانی طولانی از سابقه این هنر داشته و داریم. بیش از ۵۳۰ مجلس تعزیه داریم که تاکنون ۱۰۰ تا ۱۵۰ مجلس کار شده است.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

ایجاد بنیادی به منظور حفاظت از هنر تعزیه

وی با اشاره به این موضوع که کتابخانه و بنیادی برای حفاظت از هنر تعزیه در امر پژوهش، آموزش و آفرینش موجود نیست، تصریح کرد: برخی پیشکسوتان شبیه‌خوانی که این هنر را سینه به سینه انتقال داده‌اند اکنون میان ما نیستند و خطر از دست دادن هنرمندان باقی مانده وجود دارد.

امیدوارم بتوانیم چاره‌ای بیاندیشیم تا این هنر را که به ثبت جهانی نیز رسیده را سروسامان دهیم. تاکنون تلاش‌های فردی در این راستا صورت گرفته که با وجود اهمیت و جایگاه هنر شبیه‌خوانی کافی نیست. همین اندازه که اجازه ندهیم این هنر آیینی ملی از دست برود بسیار ارزشمند است.

محمود شالویی نیز در این نشست در سخنان کوتاهی با اشاره به دغدغه‌های اهالی شبیه‌خوانی خاطرنشان کرد: موارد اشاره شده را در سطح وسع و توان پیگیری خواهیم کرد. متاسفانه مسئله آموزش تعزیه جدی نیست و تلاش مجدانه‌ای را مطلبد. هنر حسینی از اهمیت بسزایی برخوردار است و ما در حوزه‌ ماموریت هر چه از دستمان برآید انجام خواهیم داد و کوتاهی نخواهیم کرد.

در پایان این مراسم از آلبوم آموزش شبیه‌خوانی بنیاد رودکی به روایت استاد مرتضی صفاریان که با نظارت داود فتحعلی بیگی تهیه شده و سایت اختصاصی کانون کهربای تعزیه رونمایی شد.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

پایان مهلت ارسال آثار در بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر

مهلت ارسال فیلم آثار به منظور شرکت در بخش خیابانی چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به پایان رسید.

بر این اساس آثاری که تا پایان روز ٣٠ آبان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده‌اند، بررسی و کدی به منظور تکمیل مراحل ثبت نام برای متقاضیان ارسال خواهد شد.

دبیرخانه چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر آثاری را که پس از تاریخ ذکر شده، ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهد داد.

چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر بهمن ماه سال جاری به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

نشست گاز در تماشاخانه ملک که به خیر گذشت

شامگاه ۳۰ آبان همزمان با اجرای نمایش نان به کارگردانی مهدی کوشکی در تماشاخانه ملک واقع در خیابان شریعتی تعدادی از مخاطبان و بازیگران این اثر نمایشی در میانه‌های اجرا دچار سرگیچه و سرفه می‌شوند.

بعد از پیگیرهای اولیه مشخص می‌شود که موتورخانه ساختمانی که این تماشاخانه در طبقی منفی یک آن قرار دارد و سالن اجرای تماشاخانه ملک در جنب این موتورخانه قرار دارد به دلیل افت فشار در تهران که در آغاز فصل سرما ظاهرا امری متداول است و مشکل در دودکش با نشت گاز مونوکسیدکربن مواجه شده است.

مسئولان سالن در آرامش بدون آنکه بخواهد تشنجی میان تماشاگرن و بازیگران اینجاد کنند مراتب با آتش‌نشانی منطقه در میان می‌گذارند و نیروهای آتش‌نشانی در کمتر از سه دقیقه با حضور در محل با همراهی مسئولان سالن به آرامی ابتدا مخاطبان (۷۰ نفر) را به بیرون از سالن راهنمایی می کنند و به بعد به موتورخانه ساختمان می‌روند.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

آغاز اجراها با تایید نماینده آتش‌نشانی

مدیر تماشاخانه ملک در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره این حادثه که خوشبختانه ختم به خیر شده و کسی در آن اعم از مخاطبان و گروه نمایشی آسیب ندید گفت: بعد از مشخص شدن مشکل مراتب را با مدیریت ساختمان در میان گذاشتیم و کار اصلاح، تعمیر و بررسی نهایی موتورخانه صورت گرفت.

همچنین طی رایزنی با مسئولان آتش‌نشانی بنا شد تا نماینده‌ای از این نهاد برای حضور در تماشاخانه و بررسی و تأیید نهایی رفع ایراد موتورخانه امروز به این سالن و موتورخانه ساختمان بیاید و بعد از تأیید نهایی وی بار دیگر اجراها را از سر خواهیم گرفت.

عماد عامری با بیان آنکه سیستم گرمایشی تماشاخانه ملک برقی است و با توجه به خاموش بودن موتورخانه نیز برای گرم نگه‌داشتن سالن انتظار همچنین سالن اجرای نمایشی از این سیستم استفاده خواهیم کرد خاطرنشان کرد: اجراها را زمانی ازسر خواهیم گرفت که شاهد تأیید نهایی مأموران آتش‌نشانی باشیم که این مسئله نیز امروز به وقوع خواهد پیوست.

تماشاخانه ملک در این ایام میزبان دو نمایش برلینگتون به کارگردانی مسعود میرطاهری و نان به کارگردانی مهدی کوشکی است.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

باباآدم؛ نمایشی با محتوایی آشنا در ضمیر مردمان ایران‌زمین

محمود شالویی به همراه قادر آشنا، سی‌ام آبان از نمایش بابا آدم به کارگردانی لیلی عاج در تالار چهارسوی تئاتر شهر دیدن کردند.

شالویی بعد از دیدن این نمایش گفت: امشب شاهد نمایشی بودم که بر اساس مستندات و منابعی که در دسترس نویسنده و کارگردان این اثر نمایشی قرار گرفته بود با تخیل هنرمندانه وی در هم آمیخته و توانسته بود کاری زیبا و دیدنی را به مخاطب ارائه کند.

شالویی افزود: به اعتقاد من بخش های مهمی از این کار می‌تواند به عنوان جریانی در تاریخ ما با اوضاع و احوالی که طی سال های طولانی در ضمیر مردم بوده ارتباط و آشنایی دیرینه‌ای داشته باشد. 

نمایش بابا آدم به نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج، تهیه کنندگی امیرحسین شفیعی و بازی جواد پورزند، الهام شعبانی، حمید محمدی، سید جواد حسینی، شهروز آقایی پور، مهتاب محسنی، سیامک زین الدینی، رضا جوشنی، رامین قربانی ساعت ۱۸:۳۰ به مدت زمان ۸۰ دقیقه در تالار چهارسو تئاترشهر میزبان مخاطبان تئاتر است.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

اعلام آخرین مهلت شرکت در جشنواره تئاتر تک نفره خلاق ایثار

اداره کل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران با هدف تبیین ارزش های والای انسانی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت سومین جشنواره ملی تئاتر تک نفره خلاق ایثار را در سال ۱۴۰۰ برگزار می‌کند.

دبیرخانه جشنواره اعلام کرد با توجه به نزدیک شدن به مهلت پایانی ارسال آثار به این رویداد، زمان اعلام شده برای دریافت آثار تمدید نمی‌شود. بر این اساس آخرین مهلت ارسال آثار، ۲۰ آذر ماه است.

ستاد برگزاری جشنواره به تشخیص کمیته انتخاب و بنا بر نیازهای ضروری صحنه شامل دکور، لباس، موسیقی، سطح کیفی، تعداد بازیگران و ... به گروه‌های راه یافته به جشنواره حداکثر تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.

سومین جشنواره ملی تئاتر تک نفره خلاق ایثار به دبیری شهرام سلطانی دی‌ ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

آغاز به کار دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی

تئاتر کاغذی یکی از شیوه‌های نمایش عروسکی است که عروسک‌ها و دکور آن از کاغذ و مقوا ساخته و رنگ‌آمیزی می‌شود. در این تئاتر عروسک‌ها گاهی حالت تخت و گاهی به صورت حجمی (مدرن) ساخته می‌شوند.

برای اجرای تئاتر کاغذی نیاز به ابزار دور از دسترس و گران قیمت سایر تکنیک‌های نمایش عروسکی نیست و با استفاده از ابزار در دسترس به راحتی می‌توان در خانه تئاتر کاغذی را تولید و اجرا کرد.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

استقبال مخاطبان نشان‌دهنده علاقه خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان به تئاتر کاغذی است

رئیس پردیس تئاتر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: نخستین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی زمستان سال گذشته در شرایط شیوع کرونا و لزوم در خانه ماندن برای پیشگیری از این بیماری و غنی‌سازی اوقات فراغت ویژه کودکان و نوجوانان با شعار شادی و نشاط در خانواده برگزار شد.

حسین عالم‌بخش بیان کرد: استقبال مخاطبان نشان‌دهنده این است که خانواده‌ها به تئاتر کاغذی علاقه‌مند هستند و کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها به راحتی می‌توانند آن را در خانه تولید و داستان‌های مختلف را به صورت نمایش اجرا کنند.

وی اظهارداشت: امسال در دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی رویکردها تغییر کرد و علاوه بر کودکان و نوجوانان، مربیان مهدهای کودک و معلمان آموزش و پرورش و دانشجویان هنرهای نمایشی نیز می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

عالم‌بخش گفت: اردشیر صالح‌پور، شهرام کرمی، فهیمه حسینی، حامد زحمتکش، نیما بیگلریان هیات داوران دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی هستند.

کرونا را شکست می‌دهم (روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا)، اصلاح الگوی مصرف، مهربانی، قصه‌ای کوتاه از کتاب‌های داستانی کهن، خاطرات مدرسه، آداب و رسوم و آئین‌های مردم ایران، محورهای موضوعی دومین جشنواره مجازی تئاتر کاغذی را تشکیل می‌دهند.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

روایتی از جهان پهلوان تختی در صحنه تئاتر

اجرای نمایش تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک به کارگردانی تینو صالحی دوم آذر در تالار قشقایی مجموعه تئاترشهر اجرای خود را آغاز کرد.

در این اثر نمایشی که با نگاهی به زندگی جهان پهلوان تختی پهلوان نام آور کشتی پیش روی مخاطبان قرار گرفته رضا بهرامی، مجید رحمتی، سهیل ملکی، سامان کرمی، نجلا نظریان، حسین خجسته، آروین فلاح، کهبد تاراج، مسعود حکمت آرا به عنوان بازیگر حضور دارند.

نمایش تختی در اتاق ۲۳ هتل آتلانتیک ساعت ۱۸:۳۰ با مدت زمان ۶۰ دقیقه به صحنه می‌رود.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

سنجشی بر قضاوت‌های ما در کنسرت تئاتر دوازده

کنسرت تئاتر دوازده از پنجشنبه (۴ آذر) و نمایشنامه‌خوانی دنیا روز شنبه (۶ آذر) در تماشاخانه مهرگان به صحنه می‌روند.

مریم زمانی، فرشاد نجفی، آرام نیک بین، یاشار خمسه، مریم فتحی، آرمیتا لطفی، گلاره فرشچیان و حمیدرضا رکنی بازیگران و آرمین حسن زاده، محیا خسروی، مهسا قادری، خان آقا احمدی بازیگران گروه فرم کنسرت تئاتر دوازده هستند.

در خلاصه داستان این اثر آمده است: قضاوت‌های ما (چه صحیح و چه غلط) بر زندگی ما تاثیر مستقیم دارد؛ شما مردید...

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

ما همیشه دو نفر هستیم این یه واقعیته

اجراخوانی دنیا به نویسندگی و کارگردانی علیرضا حاتمی، تهیه کنندگی محمدعلی میرقربانی و والا آقازاده ششم آذر ساعت ۲۰:۳۰ در تماشاخانه مهرگان به صحنه می‌رود.

جوانه دلشاد، سمن قناد، والا آقازاده، مهدی لوئیا، بهنام امین، شهریار برزگر، امین شمس اللهی، فرزاد ‌سهرابی، علیرضا ‌حاتمی، محمدعلی ‌میرقربانی و امید زندگانی بازیگران این اثر نمایشی هستند.

در خلاصه داستان اجراخوانی دنیا آمده است: ما همیشه دو نفر هستیم این یه واقعیته...

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

اجراهای محدود مکاشفه شب یلدا در تئاتر مولوی

نمایش مکاشفه شب یلدا به نویسندگی هلن بهرامی و کارگردانی ایوب آقاخانی از سوم آذر در مرکز تئاتر مولوی اجراهای خود را هر روز به جز شنبه‌ها ساعت ۱۷:۳۰ به صورت محدود آغاز کرد.

 در نمایش مکاشفه شب یلدا که ماحصل یک کارگاه آموزشی به سرپرستی ایوب آقاخانی است، هلن بهرامی، میلاد رفاقتی، شقایق سرسختی، مریم سیدین، دانا شهبازی، دنیا صنوبری، احمد عباسی، آنیتا عطایی، باربد عطایی، سهیل محبی، سالار مسیب‌زاده، شایان مرادطچری، علیرضا مهران‌فر، امیرعلی یزدان کیا و محمد یوسفی ایفای نقش می‌کنند.

از افزایش بودجه تئاتر و تلاش برای حفظ تعزیه تا نشت گاز در سالن نمایش

اجرای نمایش محیطی ماهی رنگین‌کمان در مرکز تولید تئاتر کانون

نمایش محیطی ماهی رنگین‌کمان به نویسندگی امیرمحمد انصافی و کارگردانی زهرا مریدی ویژه مخاطبان خردسال و کودک در سالن انتظار مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود.

این نمایش که بر اساس داستانی به همین نام نوشته مارکوس فیستر به نگارش در آمده است همه روزه به جز شنبه‌ها ساعت ۱۵:۳۰ در محوطه سالن انتظار در قالب طرح تئاتر کوچک اجرا می‌شود و تماشای آن برای عموم رایگان است.

این اثر نمایشی درباره ماهی رنگین‌کمان خودخواه و مغروری‌است که همیشه با کلام و رفتار ناپسندش، دیگر ماهیان دریا را از خود می‌رنجاند، تا اینکه تنهای تنها می‌شود و این تنهایی طولانی او را غصه‌دار می‌کند و اینجاست که هشت پای دانا راه تازه‌ای در زندگی به او نشان می‌دهد و ...

هنرمندان بازی‌دهنده‌ عروسک در این نمایش زهره قاسمی و هوتن آزادی هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha