تداوم رکورد شکنی های آمریکا؛ این بار افزایش بی سابقه قتل

نیویورک - ایرنا- جرم و جنایت در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا در همه زمینه ها رو به افزایش است بطوری که آمار قتل در آن، در سال جاری میلادی به بیش از ۲۰۰ فقره رسیده که بیشترین میزان از سال ۲۰۰۳ تاکنون محسوب می شود.

دویستمین قتل در واشنگتن این هفته اتفاق افتاد که یک مرد در جنوب این شهر قربانی تیراندازی شد. سال گذشته، مقامات آمریکایی  ۱۹۸ قتل در واشنگتن دی سی را گزارش کردند.
داده های سالانه نشان می دهد که تعداد قتل ها در پایتخت آمریکا در چهار سال گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است.

 روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته است بر اساس گزارش شورای عدالت کیفری آمریکا که در واشنگتن مستقر است،  موارد قتل در ۲۹ شهر بزرگ آمریکا تا ماه  سپتامبر سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

سازمان اف بی‌آی اعلام کرده است که موارد قتل‌ در سراسر آمریکا در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته است.

شهر بالتیمور برای هفتمین سال متوالی بیش از ۳۰۰ قتل را به ثبت رسانده است و در فیلادلفیا موارد قتل  در روز دوشنبه هفته جاری به ۴۹۷ مورد رسید که ۱۳ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است.

تنها یک بار در یک دهه گذشته، واشنگتن به صورت سالانه کمتر از ۱۰۰ قتل را به ثبت رسانده است. در سال ۲۰۱۲،  ۸۸ نفر از ساکنان واشنگتن به قتل رسیدند. بیشترین تعداد قتل در واشنگتن دی سی در سال ۲۰۰۲  با  ۲۶۲  مورد گزارش شده است.

اداره پلیس واشنگتن اعلام کرده که جرم و جنایت در پایتخت آمریکا تقریبا در همه زمینه ها افزایش یافته است. براساس داده های پلیس واشنگتن، تعداد جرایم جنسی ۷ درصد و تعداد جرایم سرقت وسایل نقلیه و اموال به ترتیب ۲ و ۶ درصد در این شهر افزایش یافته است.

مقامات محلی اعلام کرده اند از جمله دلایل  افزایش موارد قتل در آمریکا افزایش قاچاق اسلحه، استفاده از سلاح در درگیری های کوچک و اختلالات ناشی از همه گیری کرونا است.

فعالان و قانونگذاران در واشنگتن معتقدند مقامات دولتی باید افزایش قتل در پایتخت را یک وضعیت اضطراری عمومی اعلام کنند و به مهمترین دلایل آن یعنی فقر، بی عدالتی، اعتیاد و بیکاری بپردازند.

رابرت کانتی رییس پلیس واشنگتن دی سی با ابراز نگرانی از افزایش جرائم  قتل گفت: بسیاری از قتل ها در اختلاف های کوچک و بحث میان دو همسایه اتفاق می افتد. برای برخی از افراد جان انسان دیگر ارزشی ندارد.

اتحادیه پلیس واشنگتن دی سی دلیل افزایش قتل ها را تغییر سیاستگذاری پس از هرج و مرج اجتماعی سال گذشته در آمریکا در  قتل جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی بدست یک پلیس می داند.

به گفته این اتحادیه تغییر سیاست ها باعث شده است بیش از ۴۱۷ افسر پلیس پیش از رسیدن به بازنشستگی، از شغل خود استعفا دهند.

موارد قتل در مناطق مجاور شهر واشنگتن نیز از سال ۲۰۱۷ تاکنون افزایش یافته است. قتل در کانتی پرنس جورج  در همسایگی واشنگتن نیز  در حال افزایش است و برای اولین بار از سال ۲۰۰۸  تاکنون به بیش از ۱۰۰ مورد رسیده است. همچنین موارد جرم قتل در مونتگومری و فیرفکس که آنها نیز در همسایگی واشنگتن قرار دارند، افزایش یافته است.

جرم و جنایت در میان  نوجوانان زیر سن قانونی نیز روندی صعودی داشته است. پلیس می گوید در ۲۲ ماه گذشته ۲۴ نوجوان زیر ۱۷ سال در واشنگتن به قتل محکوم شده اند.

آمریکا یکی از مسلح ترین شهروندان جهان را دارد که  صاحب ۳۹۳میلیون قبضه سلاح گرم است. خبرگزاری فرانسه فروردین ماه گذشته گزارش داد: در سال ۲۰۱۹ میلادی ماهانه حدود دو میلیون و ۳۰۰هزار درخواست مجوز حمل سلاح در آمریکا مورد بررسی قرار می گرفت اما تا ماه ژوئن ۲۰۲۰ این آمار به سه میلیون و ۴۰۰هزاردرخواست در هر ماه رسیده است.

درهمین حال موسسه پژوهشی «اسمال آرمز» (Small Arms) بنابر تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ بعمل آورد، نشان داد که  برای هر ۱۰۰ آمریکایی حدودا ۱۲۰ قبضه سلاح گرم وجود دارد اما برای کشور یمن که دومین کشور پر چگالی از بابت حمل سلاح بعد از آمریکا شناخته می شد از هر ۱۰۰ شهروند یمنی تنها ۵۳ نفر به سلاح گرم مسلح بودند.

اسمال آرمز دراین پژوهش از جمعیت ۳۲۶میلیون و ۴۷۴هزار نفری آمریکا تخمین زد که ۳۹۳ میلیون و ۳۴۷ هزار قبضه سلاح در اختیار شهروندان این کشور است.

بنابر آمار اسمال آرمز در سال ۲۰۱۷ تنها بیش از یک میلیون و ۷۳هزار سلاح گرم ثبت شده وجود داشت اما این درحالی بود که ۳۹۲میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۵۷ قبضه آمار سلاح ثبت نشده در این کشور بود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha