الحشد الشعبی اقدام داعش در حمله به پایتخت عراق را خنثی کرد

بغداد-ایرنا- تیپ ۷۲ الحشد الشعبی در یک طرح پیشدستانه و دقیق اطلاعاتی-عملیاتی سه انبار بزرگ حاوی سلاح و راکت را در غرب بغداد کشف و ضبط کرد و مانع استفاده داعش از این سلاح ها در حمله به پایتخت عراق شد.

به گزارش ایرنا، تیپ ۷۲ الحشدالشعبی دهها راکت و خمپاره انداز و تجهیزات سنگین، متوسط و سبک داعشی ها را در عملیاتی ۴۸ ساعته کشف کرد.

این عملیات دقیق اطلاعاتی را نیرویی ویژه در تیپ ۷۲ الحشد الشعبی در «جزیرة الکرمة» به اجرا گذاشت.

یکی از پناهگاه ها و انبارهای سلاح داعش نزدیک «جسر الشیخة» در غرب بغداد کشف شد.

الحشد الشعبی اقدام داعش در حمله به پایتخت عراق را خنثی کرد

همچنین دو انبار سلاح داعشی ها در شرق استان الانبار عراق و مجاورت استان بغداد کشف و ضبط شد.

قراین نشان می دهد که تحرکات تروریست های داعش در عراق اخیرا با کمک طرف های خارجی به ویژه آمریکا، تقویت شده است.

«عدی الخدران» یکی از سران ائتلاف الفتح می گوید که آمریکا هسته های داعش را به نوار ملتهب شرق عراق در استان های دیالی و صلاح الدین بازگردانده است.

الخدران در گفت و گو با رسانه های عراقی تصریح کرده است «نوار مرزی اداری بین دو استان دیالی و صلاح الدین همچنان تهدید امنیتی شدیدی در سایه حضور فعال و آشکار هسته های تروریستی داعش در روستاها و مناطق همجوار صلاح الدین و دیالی مانند المطیبیجة وجود دارد».

وی افزود: حمایت آمریکا در پشت پرده بازگشت هسته های داعش به این مناطق بوده و واشنگتن خواهان آشوب سازی در بخش های مختلف عراق است زیرا به دستورکارهای بعد از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور کمک می کند.

الخدران ادامه داد: آمریکا ثبات در عراق را نمی خواهد و از هیچ ابزاری برای ایجاد بحران نمی گذرد.

پیش تر در اوایل مردادماه ۱۴۰۰ در جریان دفع حمله تروریست های داعش به مراکز ایست و بازرسی در «نفت خانه» (شمال شرق دیالی)، نزدیک مرزهای ایران و عراق به دست الحشد الشعبی، «قاسم الکریطی» یکی از فرماندهان الحشد الشعبی خبر داد، دوربین های حرارتی فیلم هایی ضبط کرده اند که نشان می دهد بالگردهای آمریکایی عناصر تروریستی داعش را در استان صلاح الدین و مرز دیالی پیاده کرده اند.

این در حالی است که بهانه آمریکا برای ادامه حضور در عراق مبارزه با داعش است.

الکریطی گفت: آمریکا هیچ جدیتی در مبارزه با داعش ندارد. آمریکا نه تنها با داعش مبارزه نمی کند بلکه از تروریست ها حمایت می کند؛ این واقعیت را دوربین های حرارتی در استان صلاح الدین ثبت کرده اند.

همچنین «علی الوائلی» کارشناس امنیتی عراقی تاکید کرد که در پشت پرده هدف قرار دادن فرماندهان سازمان «الحشد الشعبی»، طرح هایی آمریکایی برای احیای دوباره تروریستهای «داعش» در این کشور به ویژه در مناطق فعالیت این تروریست ها در سال ۲۰۱۴ در عراق است.

الوائلی افزود: واشنگتن موفق شد طرح وارد کردن تروریست ها به اردوگاه «الجدعه» در استان «نینوا» را با انتقال آنها از اردوگاه «الهول» در سوریه میسر کند؛ امری که نشان می دهد آمریکا می خواهد عملیات تروریستی در عراق از سر گرفته شود.

این کارشناس عراقی به برخی رسانه های عراقی گفت که نیروهای امنیتی این کشور باید عملیات، رصد و نظارت دقیق تری درباره تحرکات تروریستی به ویژه در مناطق داغ فعالیت آنها داشته باشند.

وی تصریح کرد: تحرکات اخیر در هدف قرار دادن برخی فرماندهان سازمان الحشد الشعبی با طرحی آمریکایی و برای باز کردن جبهه «الانبار» و خالی کردن عرصه در برابر تروریست های داعش برای ورود دوباره آنها به این استان و فعالیت مجدد تروریستی صورت می گیرد.

این شرایط در شرق عراق و نزدیک مرزهای ایران نیز وجود دارد.

یکی از فرضیه های جدی این است که داعش تلاش می کند با حمایت آمریکا خود را به مرزهای غربی ایران در شرق عراق به ویژه به گذرگاه های مرزی «خسروی» و سومار برساند.

در کنار نقاط مختلف استان دیالی عراق به موازات مرزهای ایران، «داقوق» در جنوب «کرکوک»، «سامرا» در استان «صلاح الدین» و «الطارمیه» در شمال بغداد نقاط ملتهبی است که داعش در ماه های اخیر بیشترین حملات را به دوربین های حرارتی و نیروهای امنیتی انجام داده اند اما رصد اخبار امنیتی عراق نشان می دهد که عمده حملات در استان دیالی و مناطقی مانند «الخالص»، «قره تپه»، «بعقوبه»، «حمرین» و «المقدادیه» انجام شده است.

بررسی الگوی حملات اخیر داعش به ویژه در استان دیالی با تلاش برای کور کردن دوربین های حرارتی نشان می دهد که داعش یک نوار مرزی از موازات قصر شیرین تا سومار را هدف قرار داده است و نوعا کشاندن حملات به نزدیک منافذ مرزی ایران حاکی از تلاش احتمالی داعش برای خرابکاری در گذرگاه های نزدیک خسروی و سومار است.

به جرات می توان گفت برای داعش از کار انداختن یک دوربین حرارتی، کم اهمیت تر از کشتن چند نیروی امنیتی یا مرزبان نیست، زیرا این دوربین ها، نقش موثری در زمینگیر کردن داعش ایفا کرده اند. داعشی ها، پیش ترها با سلفون پیچ کردن خود مانند مومیایی تلاش می کردند از دید این دوربین ها بگریزند که البته در مواردی نیز موفق بودند زیرا سلفون می تواند دید دوربین های حرارتی را ضعیف کند، اما همزمان با اینکه الگوهای استفاده از این دوربین ها در حال تغییر است، داعشی ها نیز اخیرا تلاش می کنند با سلاح های مجهز به دوربین های حرارتی و دید در شب به جنگ دوربین های مراقبتی بروند.

عراق از گذر تنش‌های جاری، مستعد ماجراجویی‌های جدید است؛ تحرکاتی که دو بازوی تروریستی داعشی و آمریکایی در یک همگرایی جدید علیه اتحاد عراق، ارتش و گروه‌های مقاومت این کشور را همزمان، نشانه رفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha