وفاق مناسبی برای رسیدن چهارمحال وبختیاری به جایگاه مطلوب شکل گرفته است

شهرکرد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد گفت: وفاق و همگرایی مناسبی در استان شکل گرفته که امید می‌رود بر اساس آن بتوان چالش‌های موجود را برطرف و استان را در جایگاه مطلوبی قرار داد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد علی نکونام روز پنجشنبه در آیین معارفه استاندار جدید این استان افزود: در طول سال‌های گذشته اقدامات قابل توجهی در استان انجام شده است اما انتظار می‌رود در ادامه با توجه به هم‌افزایی قابل توجهی که در استان با مدیریت ارشد جدید شکل گرفته ، از وضعیت کنونی خارج و در وضعیت بهتری قرار گیریم.

وی با بیان اینکه باید در عرصه‌های مختلف تلاشی بیش از گذشته انجام گیرد، اظهار داشت: استان در شاخص‌های مختلف وضعیت مناسبی ندارد و نمی‌توان فقر، بیکاری و آسیب‌هایی فراوانی که با آن روبرو هستیم را کتمان کنیم از همین رو باید از فرصت به دست آمده در جهت رفع چالش‌های موجود بهره گرفت.

نکونام، مساله آب را از مهمترین چالش‌های استان برشمرد و گفت: منابع آب این استان به شدت کاهش یافته به نحوی که هم‌اینک در سد زاینده‌رود ۱۶۹ میلیون مترمکعب آب ذخیره است و می‌دانیم که خروجی سد ۲ برابر ورودی است.

امام جمعه شهرکرد ادامه داد: از سوی دیگر مردم این استان از نادیده گرفتن عدالت در توزیع آب نگران هستند که می‌طلبد در جهت رفع این دغدغه اقدام مناسبی انجام گیرد و در همین راستا بارها گفته شده که مدیریت دولت همراه با عدالت انجام گیرد.

وی، قاچاق کالا و مواد مخدر، آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی را از دیگر چالش‌های این استان برشمرد و گفت: معیشت مردم نیز در وضعیت مناسبی قرار ندارد و درآمد سرانه در استان پایین است که بی‌شک می‌توان با وفاق و همدلی مشکلات استان را برطرف کرد.

به دولت سیزدهم با رویکرد عدالت اجتماعی امیدواریم

وفاق مناسبی برای رسیدن چهارمحال وبختیاری به جایگاه مطلوب شکل گرفته است

رییس مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری نیز در این آیین بر ضرورت اجرای عدالت در توزیع آب گفت: به دولت سیزدهم با رویکرد عدالت اجتماعی امید داریم و معتقدیم مردم طعم شیرین عدالت را در این دولت خواهد چشید.

حسین بامیری با بیان اینکه ۳۵۰ روستای چهارمحال و بختیاری با تانکر آبرسانی سیار می‌شود، اظهار داشت: عدالت اقتضا می‌کند آب شرب مناطق شهری و روستایی و عشایری استان تامین و سپس اگر آب مازادی وجود داشت با در نظر گرفتن همه اصول و ملاحظات زیست‌محیطی به دیگر مناطق انتقال داده شود.

وی با بیان اینکه مردم به دولت سیزدهم دل بسته‌اند، افزود: مردم دیگر تبعیض و بی‌عدالتی را تحمل نمی‌کنند و امید دارند دولت سیزدهم بتواند در مساله آب عدالت را پیاده کند.

بامیری با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری دیگر استانی با ۱۱ درصد منابع آبی کشور نیست و از دهه ۸۰ به بعد خشکسالی‌های متوالی منجر به افت شدید ذخایر آبی این استان شده است، تصریح کرد: این استان در دهه ۶۰ و ۷۰ استان پرآبی بود اما در دهه‌های اخیر خشکسالی و کم‌آبی، بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و معیشت مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است.

نماینده مردم شهرستان‌های لردگان و خانمیرزا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کشاورزی اصلی‌ترین شغل مردم این استان است که با توقف این فعالیت، نرخ بیکاری در استان افزایش یافته و معیشت مردم به خطر افتاده است.

بامیری، تدوین پیوست عدالت اجتماعی را از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: امید می‌رود در اجرای طرح‌های دولت به این پیوست توجه ویژه‌ای شود.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

هم‌اکنون ۹۶.۱ درصد مساحت چهارمحال و بختیاری درگیر خشکسالی است و این موضوع بر اُفت ذخایر آب زیرزمینی این استان به شدت تاثیر گذاشته است.

چهارمحال و بختیاری ۱۰ شهرستان با نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت دارد.

غلامعلی حیدری روز پنجشنبه چهارم آذرماه در آیینی با حضور وزیر کشور به عنوان استاندار جدید چهارمحال و بختیاری معارفه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha