اعلام آمادگی موسسه روبرت کخ برای اجرای پروژه‌های مشترک سلامت

تهران- ایرنا - در دیدار مدیران موسسه روبرت کخ آلمان با معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر اجرای مشترک پروژه‌های همکاری در حوزه سلامت عمومی و بیماری‌های واگیردار تاکید شد.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از  روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ابتدای نشست فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به مدیران موسسه روبرت کخ آلمان به شرح توضیحاتی از معاونت و بخش‌های مختلف آن و خدمات قابل ارائه پرداخت.

دکتر نجفی در این نشست به صورت مفصل به اقدامات انجام شده در سطح وزارتخانه و معاونت تحقیقات در زمینه شیوع ویروس کووید_۱۹ اشاره کرد و گفت: ایران از جمله اولین کشورهایی بود که با ویروس کرونا درگیر شد و اولین نمونه در استان قم مشاهده شد و پس از آن در استان‌های تهران، گیلان و مازندران پخش شد. اولین واکنش در وزارت بهداشت کنترل بیماری بود.

او در ادامه به راه‌اندازی کمیته علمی کرونا در سطح وزارت بهداشت و کمیته ساماندهی تحقیقات کووید۱۹ و کمیته راهبری واکسن‌های کووید۱۹ و کارگروه‌های مختلف در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این حوزه اشاره کرد.

دکتر نجفی با بیان اینکه با سازمان بهداشت جهانی ارتباط گرفتیم و به صورت مستمر تعامل کردیم، افزود: از همان ابتدا هر یک دانشگاه‌های علوم پزشکی از جنبه‌های مختلف به مطالعه این ویروس پرداخت.

او تاکید کرد: تلاش کردیم تا همه اطلاعات را جمع‌آوری کنیم تا آنها را در اختیار محققان قرار دهیم و بر اساس نتایج به دست آمده مشاوره‌هایی جهت تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در اختیار سیاست‌گذاران قرار دهیم تا مبتنی بر شواهد تصمیم‌ها اتخاذ شود.

دکتر نجفی خاطرنشان کرد: مبنای بسیاری از تصمیمات کلان کشوری در خصوص ایجاد محدودیت‌ها و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی، منع ترددها و غیره نتایج همین تحقیقات بود.

او افزود: اکنون هم مطالعات در حال انجام است و بیشتر به حوزه اثرات واکسن‌ها اختصاص یافته است. 

در ادامه دکتر بیتا مسگرپور مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص سامانه‌های علم‌سنجی، سامانه جامع طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی، کمیته اخلاق، نیماد و گفت: در سامانه جامع طرح‌های تحقیقاتی علوم پزشکی اطلاعات تمام پژوهش‌های مرتبط با کووید۱۹ یا هر موضوع تحقیقاتی دیگر قابل دسترسی است. برای مثال در حال حاضر ۹۱۵۵ پژوهش در زمینه کووید۱۹ داریم.

مسگرپور به سامانه کمیته ملی اخلاق هم اشاره کرد که در لحظه امکان رصد طرح‌های تحقیقاتی تایید شده کمیته‌های اخلاق سراسر کشور وجود دارد.

دکتر آندریاس یانسن رئیس موسسه روبرت کخ نیز گفت: سال گذشته در ابتدای ماه مارس به همراه نمایندگان سازمان جهانی بهداشت سفری به ایران داشتم. برداشت ما از بیمارستانهای شهرهای مختلف ایران این بود که کادر بهداشتی و درمانی در مهار کرونا، تلاش های زیادی می کنند و این حرکت مثبتی در جهت پایان دادن به پاندمی کرونا است.

او افزود: از پروژه‌های مشترک به خصوص در زمینه سلامت عمومی و اپیدمی‌ها و بیماری‌های واگیردار استقبال می‌کنیم.

در پایان طرفین به توافق رسیدند تا با همکاری سازمان جهانی بهداشت و همکاری معاونت بهداشتی و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در قالب یک تفاهم‌نامه پروژه‌های مشترکی را انجام دهند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha