مالزی رویای رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط را به باد داد

تهران – ایرنا – در حالی که رژیم صهیونیستی در ماه‌های اخیر با فضاسازی گسترده روی توافق چند رژیم غیرمردمی عربی درصدد عادی جلوه دادن روابط با کشورهای اسلامی بود، کشور مالزی با حرکتی ظریف این رویای صهیونیست‌ها را به باد داد.  

به گزارش ایرنا ، مالزی به تیم اسکواش رژیم صهیونیستی اجازه ورود به آن کشور برای شرکت در مسابقات قهرمانی ماه آینده را نداده و روادید لازم برای سفر صهیونیست‌ها را صادر نکرده است. مسابقات قهرمانی اسکواش تیمی مردان جهان قرار است روز هفتم دسامبر (سه شنبه ۱۶ آذر) در کشور مالزی آغاز شود. در این حال دولت کوالالامپور اجازه ورود تیم رژیم صهیونیستی را نداده و نگرانی‌های امنیتی را علت این مساله عنوان کرده است.

بر اساس گزارش‌ها ، "ژرار مونتیرو" Gerard Monteiro رئیس فدراسیون اسکواش مالزی در پاسخ به فدراسیون جهانی برای توضیح این مساله گفته که این کشور "قادر به تامین امنیت و رفاه بازیکنان اسراییلی نخواهد بود." فدراسیون اسکواش رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرده که در صورت حل نشدن این مشکل ، موضوع را در دادگاه بین‌المللی ورزشی مطرح و فدراسیون جهانی اسکواش را تحت پیگرد قرار خواهد داد.

مالزی و رژیم اشغالگر قدس روابط دیپلماتیک ندارند و ماه گذشته ، "سیف‌الدین عبدالله" وزیر امور خارجه مالزی ادعاهای مقامات صهیونیستی را در خصوص اینکه مالزی نیز "به قطار کشورهای عادی کننده روابط با اسراییل خواهد پیوست"، تقبیح کرده بود. 

رسانه‌های رژیم صهیونیستی در همین ارتباط و برای  فرار از این شکست بزرگ تبلیغاتی موج حملاتی را علیه دولت و کشور مالزی شروع کرده‌اند. برخی رسانه‌های صهیونیستی برای جنجال‌سازی بیشتر در این زمینه به صحبت‌های منتسب به ماهاتیر محمد نخست وزیر سابق مالزی نیز ارجاع داده و ادعا کرده‌اند که ماهاتیر محمد زمانی گفته بود "افتخار می‌کند که ضدیهودی قلمداد شود" . 

روزنامه جروزالم پست نیز در سرمقاله‌ای مالزی را کشوری مرتجع و واپسگرا توصیف کرده است. این روزنامه به روابط این رژیم برای با برخی رژیم های منطقه خلیج فارس اشاره و در ادامه ادعا کرده است که مالزی که در ۲۴ سال از مدت ۴۰ سال گذشته تحت حکومت ماهاتیر محمد قرار داشته که فردی ضدیهودی بوده و کشته شدن شش میلیون یهودی در هولوکاست را نیز مورد تردید قرار داده است. مالزی در گذشته نیز در مواردی از حضور ورزشکاران اسراییلی جلوگیری کرده بود. این روزنامه صهیونیستی در ادامه خواستار لغو مسابقات در کشور مالزی و انتقال به کشوری دیگر شده است تا بنا به ادعای این روزنامه مالزی از تبعیض علیه اسراییلی‌ها دست بردارد.

این درحالی است که رژیم نامشروع صهیونیستی بر اساس تبعیض و نژادپرستی علیه مسلمانان و اعراب شکل گرفته و از موضوع هولوکاست و اتهام یهودی‌ستیزی نیز به عنوان بهانه‌ای برای بی‌اعتبار کردن و مقابله با منتقدان سیاست‌های نژادپرستانه و ظالمانه این رژیم بهره‌برداری می‌کند.

توافق سازش بین امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی با دلالی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری سابق آمریکا در سپتامبر سال گذشته میلادی در واشنگتن امضا شد که به «توافق ابراهیم» موسوم شده است. مقام‌های رژیم صهیونیستی در تلاش هستند تا از این توافق‌ها به عنوان سکویی برای عادی‌سازی و مشروعیت‌سازی خود استفاده کنند و این رویکرد مالزی نشانه‌ای از شکست تلاش‌های این رژیم است که در مورد کشورهای مختلف نیز در جریان بوده است. به عنوان مثال ، در حالی که عراق بارها بر موضع اصولی خود مبنی بر رد هر گونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تاکید کرده است اما به نظر می رسد برخی دولت‌های منطقه‌ای تلاش دارند با شگردهای مختلف فریبکارانه بغداد را به سوی روند سازش سوق دهند.  

مسابقات جهانی اسکواش پیش از این قرار بود در کشور نیوزیلند برگزار شود اما به علت محدودیت‌های کرونایی به کشور مالزی منتقل شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha