۲ مورد ابتلا به سرخک و یک مورد به سرخچه در قزوین شناسایی شده است

قزوین_ایرنا_رییس گروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: ۲ مورد ابتلا به بیماری های مسری سرخک و یک مورد سرخچه امسال در قزوین شناسایی و مبتلایان و اطرافیان آنان تحت مراقبت های درمانی و بهداشتی قرار گرفته اند.

به گزارش ایرنا، صفر فیض الهی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سرخک یک عفونت دوران کودکی است که اگر کنترل نشود خطرناک و در مواردی کشنده است. 

وی ادامه داد: سرخک در استان های جنوبی و مرکزی کشور در حال شیوع است و با توجه به اینکه این بیماری به دلیل نداشتن نظام واکسیناسیون قوی در کشورهای همسایه همچون افغانستان، پاکستان و عراق رشد چشمگیری داشته؛ شیوع آن در کشورمان دور از انتظار نیست. 

فیض الهی گفت: در استان قزوین ۲ کودک زیر پنج سال مبتلا به سرخک شناسایی شده اند که خود و اطرافیان آن ها تحت اقدامات مراقبتی قرار گرفتند. 

وی همچنین با بیان اینکه تب و بثورات پوستی از علائم کلیدی ابتلا به سرخک و سرخجه محسوب می شود،افزود: در استان قزوین بیش از پنج هزار خانواده مورد بررسی و غربالگری قرار گرفتند و از این تعداد ۶۰ نمونه گیری صورت گرفته است.  

رییس بیماری های واگیر استان قزوین تصریح کرد: ویروس سرخک و سرخجه در مخاط بینی و گلو فرد آلوده وجود دارد و می تواند از طریق سرفه و عطسه به دیگران سرایت کند. 

وی همچنین افزود: ویروس تا ۲ ساعت در فضای زندگی فرد آلوده زنده و قابل انتقال است. 

این مسوول ادامه داد: شهروندان درصورت مشاهده هرگونه علایم تب و بثورات پوستی در کودکان خود در اسرع وقت به بیمارستان دولتی قدس مراجعه کنند تا روند پیگیری ها و در صورت لزوم نمونه گیری انجام شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha