۳۲ درصد هدفگذاری دوره سوادآموزی عشایری خراسان شمالی محقق شد

بجنورد- ایرنا- معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: امسال با اجرای طرح توسعه آموزش زنان عشایر در مجموع ۴۲۰ نفر سوادآموز عشایری هدفگذاری شد که تاکنون ۳۲ درصد آن محقق شده است.

علی صالحی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشترین میزان مشارکت در این طرح شهرستان مانه و سملقان که با ۷۰ نفر تعهد شده بود که تمامی آنها ثبت نام شدند.

وی افزود: شهرستان شیروان ۱۵۰ سواد آموز، اسفراین ۹۰ نفر و بجنورد ۷۰ نفر تعهد شده بود که به تربیت ۲۱ نفر سواد آموز، پنج و هشت نفر تاکنون ثبت نام شده اند.

وی در ادامه گفت: این نهاد در نظر دارد تا با فعال کردن آموزش دهندگان غیر فعال تعداد سواد آموزان بیشتری را در حوزه عشایر جذب کند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: متقاضیان تا پایان دی ماه فرصت دارند تا در کلاس های سوادآموزی ثبت نام کنند.

صالحی در خصوص برگزاری کلاس‌های سوادآموزی گفت: این کلاس ها به صورت حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خواهد بود.

وی افزود: امسال اداره کل امور عشایر استان هزار و ۱۹ نفر معرفی کرده اند که تنها ۴۷ نفر از این تعداد واجد الشرایط (۱۰ تا ۴۹ ) سال هستند.

وی گفت: بر اساس آمارهای رسمی نرخ باسوادی خراسان شمالی که طبق استاندارد از سن ۱۰ تا ۴۹ سال اندازه‌گیری می‌کند در سال ۹۹ به ۹۷درصد رسیده است.

در خراسان شمالی ۱۷۲ مدرسه عشایری وجود دارد که از این تعداد ۱۲۰ مدرسه به عشایر کوچرو خدمات می دهد.

سه هزار و ۸۱۳ دانش آموز عشایر در این استان مشغول به تحصیل هستند که ۲ هزار و ۸۵۹ نفر در مقطع ابتدایی، ۷۲۳ نفر در متوسطه اول و ۲۳۰ نفر در متوسطه دوم درس می خوانند.  

۱۸۶ هزار دانش آموز و پیش دبستانی در بیش از ۲ هزار باب آموزشگاه خراسان شمالی زیر نظر ۱۴ هزار معلم، تحصیل می کنند. 

از پنج هزار خانوار عشایری استان خراسان شمالی، هزار خانوار نیمه کوچرو و چهار هزار خانوار کوچرو هستند که همه ساله با آغاز فصل گرم، پس از یک دوره حضور در مناطق گرمسیری، این منطقه را به سوی مناطق ییلاقی ترک می‌کنند.

هم اکنون عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر که شامل سه درصد جمعیت استان می شود در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‌ ۳۸طایفه با شیوه های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می کنند.

عشایر خراسان شمالی که زبان اصلی آنان کردی کرمانجی است، شامل طوایف باچوانلو، قهرمانلو، ملوانلو، میلانلو، توپکانلو، ایرانلو، جیرستان، سیفکانلو، بریمانلو، پهلوانلو، جیرستان آنی‌صر، سارخانی، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، بیچرانلو، نامانلو، امیرانلو، هشت‌مرخی، ایزانلو، روطانلو، تبریانی، جافکانلو می شوند.

خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از جمعیت آن در روستاها سکونت دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha