اعتراض چین به دعوت آمریکا از مقامات تایوان در نشست دموکراسی

تهران- ایرنا- وزارت خارجه چین به دعوت آمریکا از مقامات تایوانی برای شرکت در نشست مجازی دموکراسی اعتراض و اعلام کرد که قاطعانه با این تصمیم واشنگتن مخالف است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از "چاینا دیلی"، "ژائو لی جیان" سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: فقط یک چین وجود دارد و دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی نماینده تمام چین است.  
سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: تایوان بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین چین است و چین واحد یک اصل شناخته شده جهانی بوده و این اصل بر روابط بین الملل حاکم است.  
این مقام وزارت خارجه چین تاکید کرد: تایوان هیچ جایگاهی در حقوق بین الملل ندارد مگر اینکه بخشی از چین باشد.  
وی به واشنگتن هشدار داد و گفت که بازی کردن با آتش در نهایت آتش را به آمریکا خواهد کشاند.  
سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: ما صریحاً از آمریکا می‌خواهیم که به اصل چین واحد و مفاد مربوطه در سه بیانیه مشترک چین و آمریکا پایبند باشد و از این کشور می‌خواهیم از ارائه هرگونه سکو یا حمایت از نیروهای «استقلال تایوان» خودداری کند.  
وی تاکید کرد: دموکراسی ارزش مشترک برای همه مردم است و نباید در انحصار چند کشور باشد. آنچه آمریکا انجام می‌دهد اثبات این است که دموکراسی فقط یک پوشش است و برای آمریکا ابزاری برای پیشبرد اهداف خود، سرکوب سایر کشورها، تجزیه جهان و تامین منافع شخصی خود محسوب می‌شود.  
به گزارش ایرنا، آمریکا به تازگی از سوی مؤسسه بین المللی کمک به دموکراسی و انتخابات (IDEA) در فهرست سیاه دموکراسی قرار گرفته، در اقدامی نمایشی قرار است از ۱۸ تا ۱۹ آذرماه میزبان نشست جهانی دموکراسی باشد.  
شبکه خبری سی. ان. بی. سی آمریکا دراین باره گزارش داد: وزارت خارجه آمریکا فهرستی از ۱۱۰ کشور دعوت شده به نشست دموکراسی که از ۹ تا ۱۰ دسامبر (۱۸ تا ۱۹ آذرماه) برگزار می‌شود، منتشر کرد.  
این نشست قرار است بصورت مجازی برگزار شود. نام کشورهایی نظیر روسیه و چین در فهرست دعوت شدگان دیده نمی‌شود.  
وزارت خارجه آمریکا در حالی در یک حرکت نمایشی قصد برگزاری نشست دموکراسی با دعوت از ۱۱۰ کشور جهان را دارد که خود دموکراسی در کشور میزبان با توجه به سرکوب خیزش‌های مدنی، رفتارهای نژادپرستانه و آنچه در ششم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۷ دی ماه ۱۳۹۹) و در حمله به کنگره آمریکا از سوی سفیدپوستان آمریکایی رخ داد، از سوی معتبرترین نهادها و موسسات بین المللی زیر سوال قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha