بیانیه گام دوم، قطب نمای جریان انقلاب است

بیرجند - ایرنا - رییس اندیشکده بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی گفت: بیانیه گام دوم، دستوری نیست بلکه جنبه الهام بخشی دارد و این بیانیه قطب نمای جریان انقلاب محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی ذوعلم چهارشنبه شب در همایش انقلابیون جوان به مناسب سالروز تشکیل بسیج دانشجویی و طلبه که در محل مجتمع غدیر بیرجند برگزار شد افرود: سه سال است که از صدور بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری می‌گذرد و در این بیانیه یک تعریفی از آرمان‌های انقلاب اسلامی شده که بسیار قابل تامل است.

ذوعلم بیان کرد: برای اینکه حرکت انقلاب اسلامی رشد و عمق پیدا کند و در مسیر تمدن‌سازی قرار گیرد، باید در این زمینه کاستی‌ها و چالش‌ها را شناسایی و رفع کرد.

وی با بیان اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب ارزش‌های انقلاب اسلامی در قالب یک مدل مفهومی منسجم ارائه شده است، اضافه کرد: آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عقلانیت، عزت و برادری از جمله هشت ارزش‌ و آرمان‌ انقلاب در بیانیه گام دوم است که باید طلاب و دانشجویان این موضوعات را به نحو احسن تبیین کنند.

رییس اندیشکده بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ادامه داد: آرمان‌های بیانیه گام دوم نه تنها مختص کشور ما نیست بلکه برای تمام آزادی خواهان جهان است، چرا که هدف این بیانیه رفع موانع استکباری است تا جامعه انسانی به این آرمان‌ها به صورت متوازن دست یابد.

ذوعلم عنوان کرد: بیانیه گام دوم به ترتیب نیاز به خواندن، تامل، فهمیدن و تبیین دارد تا محتوا و روش کار ما اصلاح و زمینه‌سازی برای جامعه‌پروری مطلوب ایجاد شود، رهبری فرمودند در بیانیه گام دوم انقلاب خودسازی ضروری است، زیرا بدون مرحله خودسازی حرکت امکان‌پذیر نیست و با نگاه به گذشته می‌توان فهمید که انقلابیون قبل از ایجاد انقلاب خودسازی کرده بودند.

وی با تاکید بر اینکه افشاگری در خصوص تمدن غرب خیلی مهم است، اضافه کرد: چرا که تمدن کنونی غرب عاری از آزادی، معنویت، اخلاق و عدالت است و نمی‌تواند جهان را اداره کند و آرمان‌های انقلاب اسلامی است که می‌تواند جهان را اداره و متحول کند.

وی عنوان کرد: حوزه و دانشگاه به عنوان قشر آگاه جامعه، باید هم مرکز علم و هم مرکز دین باشد چرا که علم و دین باهم متعارض نیستند و دین ما یک دین علمی است.

رییس اندیشکده بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود که دانشگاه به علم و حوزه به دین می‌اندیشد، تعبیر درستی نیست، باید با یک برنامه‌ریزی درست و تاثیرگذار، بستری فراهم شود تا ارزش‌های انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب تبیین شود.

ذوعلم گفت: تمدن نوین اسلامی به عنوان تمدنی که هم نوین و هم اسلامی است، دستاوردهای علمی و فناورانه را کنار نمی‌گذارد و به علوم مختلف بها داده می‌شود.

وی افزود: این تمدن در برابر و مقابل تمدن نوین غربی قرار دارد، تمدن غرب در عملکرد بد خود، جنگ‌ها، استعمار و سلطه‌گری خود را در سطح جهان نشان داده است.

ذوعلم عنوان کرد: از هشت ارزش آرمان بیانیه گام دوم انقلاب، تمدن غرب فقط از آزادی دم می‌زند، عدالت برای آن مطرح نیست، معنویت را کنار گذاشته، اخلاق را کاهش داده و عقلانیت را هم به عقل ابزاری کاهش داده است.  

وی با بیان اینکه استدلال ما برای تبیین تمدن نوین اسلامی همین منظومه هشت وجهی ارزش‌های بیانیه گام دوم انقلاب است، اضافه کرد: نخبگان انقلابی جامعه باید در این زمینه تبیین و روشنگری داشته باشند.  

رییس اندیشکده بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ادامه داد: هیات اندیشه‌ورزی باید مرکب از طلاب و دانشجویان با قالب‌های ابداعی و ابتکاری ارزش‌های انقلاب اسلامی را در عمل تبیین و پیش ببرند و جریان انقلاب را در عرصه نظر و عمل تعمیق و ریشه دار کنند.

ذوعلم اظهار داشت: باید برداشتی که از انقلاب اسلامی در سایر کشورهاست، با تبیین شما جوانان اصلاح شود چرا که مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی جوانان هستند.

 وی با بیان اینکه فرمان امام راحل مبنی بر تشکیل بسیج طلاب و دانشجویی نشان از یک آینده‌گری بسیار عمیق است، اضافه کرد: باید در مسیر تعمیق آرمان‌های انقلاب اسلامی این ۲ قشر در کنار یکدیگر حضور داشته باشند.

ذوعلم افزود: قشر پیشتاز جوان در عرصه علم، فرهنگ، باورهای دینی و تبیین مواضع انقلاب اسلامی قشر بسیج دانشجو و طلبه هستد.

مسوول سازمان بسیج طلاب و روحانیون خراسان جنوبی هم در این همایش گفت: امام راحل در آن زمان شرایط را درک کردند و فرمان تشکیل بسیج طلاب و دانشجو را دادند و ما امروز برکات این موضوع را می‌بینم.

حجت الاسلام مجتبی مرادی افزود: اتحاد حوزه و دانشگاه بیشتر از گذشته باید تقویت شود و این جلسات به همین منظور برگزار شده و برای ارتباط دانشجو و طلبه و هم‌افزایی حوزه و دانشگاه است چرا که اگر این نهادها در کنار یکدیگر باشند به پیشرفت و تعالی خواهیم رسید.

وی بیان کرد: امید است با اتحاد، همدلی و هم‌افزایی بتوانیم در مقابله با توطئه‌های استکبار جهانی و دشمنان پیروز و سربلند باشیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha