تغییر راهبرد روس‌ها برای رویارویی با کشتی‌گیران ایرانی

تهران - ایرنا - در حالی که در سال‌های گذشته این انتقاد وجود داشت که چرا روس‌ها در مسابقات و تورنمنت‌های بین‌المللی در ایران شرکت نمی‌کنند، حضور قدرتمند کشتی آزاد و فرنگی این کشور در پیکارهای نظامیان جهان در تهران نشان داد که آنها راهبرد خود را در این زمینه تغییر داده‌اند.

به گزارش ایرنا، سی و پنجمین دوره پیکارهای کشتی آزاد و فرنگی نظامیان جهان در حالی چهارشنبه هفته گذشته در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شد که تیم روسیه در هر ۲ رشته آزاد و فرنگی با جمعی از عنوان‌داران خود راهی تهران شده بود تا بتوانند عنوان قهرمانی را از آن خود کنند که در کشتی آزاد با اختلاف بسیار کم با تیم ایران قهرمان شدند و در کشتی فرنگی نیز در حالی که تا لحظات پایانی و قبل از مبارزه رده‌بندی وزن ۱۳۰ کیلوگرم از تیم کشورمان پیش بودند، «امیر قاسمی منجزی» با شکست حریف روسی، کاپ قهرمانی را در خانه نگاه داشت.

با این وجود، حضور گوکی گوکیاشویلی سرمربی با تجربه تیم ملی کشتی فرنگی روسیه به همراه تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی نظامیان روسیه به همراه قهرمانان جهان و المپیک در ایران، نشان از اهمیت مسابقات نظامیان جهان و رویارویی با کشتی‌گیران ایرانی است.

از سوی دیگر نباید از کنار تیم‌های خوب ارمنستان، لیتوانی، لتونی، لهستان و یونان و حتی الجزایر در کشتی فرنگی گذشت.

در سال‌های گذشته یکی از مواردی که بین اهالی کشتی و به خصوص در رسانه‌ها مطرح می‌شد، حضور نیافتن تیم‌های روسی در تورنمنت‌های کشورمان بود و از سوی دیگر تیم‌های کشورمان برای رویارویی با حریفان کشتی بلد روسی اشتیاق بیشتری داشتند و به نوعی این تعامل یک طرفه و البته کمرنگ بود و به نظر می‌رسد با توجه به احیا دوباره کشتی کشورمان و نتایج خیره کننده تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی در پیکارهای جهانی سال ۲۰۲۱ نروژ، از این پس روس‌ها و همچنین آمریکایی‌ها تمایل بیشتری برای حضور در تورنمنت‌هایی را داشته باشند که یک طرف آن نمایندگان کشورمان حضور دارند.

در همین پیکارهای کشتی فرنگی نظامیان جهان، نوید ظهور چند پدیده دیگر در کشتی فرنگی کشورمان را داد. جایی که ایمان محمدی ۲ مرتبه استپان ماریانیان قهرمان جهان را شکست داد. حسین اسدی در وزن ۶۷ کیلوگرم نیز با پیروزی مقابل آلکسی کیانکین، رقیب جدی برای محمدرضا گرایی قهرمان جهان و المپیک خواهد بود.

محمدرضا مختاری آزادکار شیرازی که کشتی‌های قابل قبولی را در جهانی نروژ گرفت نیز در فینال سرگئی استپانوف روس را از پیش رو برداشت و امیر قاسمی منجزی نیز هر چند در دور مقدماتی قوی ظاهر نشد، اما با کشتی جسورانه و شجاعانه خود در رده‌بندی وزن ۱۳۰ کیلوگرم برابر ویتالی شور فرنگی‌کار کهنه‌کار روسی، به نوعی خود را دوباره احیا کرد و خود را همچنان در صف مدعیان این وزن در کشورمان قرار داد.

در کشتی آزاد نیز احمد محمدنژاد جوان بعد از کسب مدال برنز امیدهای جهان مبارزه خوبی را با عظمت توسکایف دارنده مدال طلای اروپا داشت و با نتیجه نزدیکی مبارزه را به او واگذار کرد. مرتضی قیاسی نیز با پیش رو برداشتن دیگر حریف روسی (آرتور بادتیف) و کسب مدال طلا خود را وارد چرخه انتخابی تیم ملی کشتی برای سال آینده کرد.

گوکی گوکیاشویلی که خود پنج طلای قهرمانی جهان و برنز المپیک را در کارنامه دارد در خصوص حضور تیم‌های کشتی نظامیان روسیه در ایران گفت: به طور قطع هر رویدادی که به میزبانی ایران برگزار می‌شود، برای روسیه اهمیت زیادی دارد. مسابقات نظامیان جهان نیز یکی از رویدادهایی است که حضور پرقدرت در این رقابت‌ها برای ما مهم بود. البته تمام سعی ما این بود که نفراتمان را از میان برترین کشتی‌گیران نظامی در روسیه انتخاب کنیم تا با حداکثر توانمان عازم تهران شویم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی روسیه، افزود: تیم ایران جدی‌ترین رقیب ما در این رقابت‌ها است اما هدف ما این است با برتری مقابل رقبایمان هم در کشتی آزاد و هم در کشتی فرنگی به عنوان نخست برسیم. ایران تماشاگران پرشوری دارد و قطعا شاهد رقابت های جذابی خواهیم بود.

سی و پنجمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد نظامیان جهان (سیزم) روزهای ۳۰ آبان و اول آذرماه ۱۴۰۰ با حضور ۱۴ تیم در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شد و در پایان نمایندگان کشورمان با کسب ۴ مدال طلا، ۴ مدال نقره و ۲ مدال برنز بعنوان نایب قهرمانی دست یافتند.

در پایان این مسابقات تیم ایران توسط مرتضی قیاسی در وزن ۶۵ کیلوگرم، بهمن تیموری در وزن ۷۹ کیلوگرم، محمدحسین محمدیان در وزن ۹۷ کیلوگرم و یدالله محبی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال طلا، احمد محمدنژاد جواد در وزن ۵۷ کیلوگرم، محمدباقر یخکشی در وزن ۶۱ کیلوگرم، فریبرز بابایی در وزن ۷۴ کیلوگرم و محمدحسین میرباغبان در وزن ۹۲ کیلوگرم به مدال نقره و محمدمهدی یگانه جعفری در وزن ۷۰ کیلوگرم و هادی وفایی پور در وزن ۸۶ کیلوگرم به مدال برنز دست یافت.
در پایان این رقابت‌ها تیم روسیه با ۲۱۵ امتیاز بعنوان قهرمانی دست یافت، تیم کشورمان با ۲۱۰ امتیاز نایب قهرمان شد و تیم ارمنستان با ۱۴۰ امتیاز بعنوان سوم رسید.

همچنین سی و پنجمین دوره رقابت‌های کشتی فرنگی نظامیان جهان (سیزم) نیز روزهای ۲ و ۳ آذرماه با حضور ۱۲ تیم در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شد و در پایان تیم ایران با کسب ۴ مدال طلا، ۲ مدال نقره و ۴ مدال برنز بعنوان قهرمانی رسید.

در پایان این مسابقات علی نوربخش در وزن ۵۵ کیلوگرم، ایمان محمدی در وزن ۶۳ کیلوگرم، حسین اسدی در وزن ۶۷ کیلوگرم و محمدرضا مختاری در وزن ۷۷ کیلوگرم به مدال طلا، جمال اسماعیلی در وزن ۸۲ کیلوگرم و مهدی بالی در وزن ۹۷ کیلوگرم به مدال نقره و پویا ناصرپور در وزن ۶۰ کیلوگرم، اشکان سعادتی‌فر در وزن ۷۲ کیلوگرم، حسین نوری در وزن ۸۷ کیلوگرم و امیر قاسمی منجزی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند.
در پایان این مسابقات تیم ایران با کسب ۲۰۰ امتیاز بعنوان قهرمانی رسید و تیم روسیه با ۱۹۷ امتیاز نایب قهرمان شد.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha