مقالات انگلیسی علوم پزشکی در نمایه‌های معتبر دنیا ۵ برابر رشد یافت

زنجان - ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در خصوص تعداد مقالات انگلیسی این دانشگاه در نمایه‌های معتبر دنیا گفت: این تعداد از ۴۸۱ مقاله درسال گذشته به ۲ هزارو ۶۵۶ مقاله رسیده و ۸۲ درصد مقالات دانشگاه طی چند سال اخیر منتشر شده است که این حوزه رشد پنج برابری نشان می‌دهد.

دکتر علیرضا شغلی روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران استان با بیان اینکه دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان طی سال‌های اخیر در حوزه پژوهش و فناوری رشد چشم‌گیری داشته است، افزود: در شاخص مقالات نسبت مقاله به هیات علمی این دانشگاه از ۶ صدم به ۱.۴ صدم افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که این واحد دانشگاهی حدود ۴۵۰ استاد دانشگاهی دارد و تولید یک مقاله بسیار کار دشواری بوده و مسیر پیچیده ای را طی می کند، این شاخص بسیار کلیدی است که خوشبختانه علوم پزشکی زنجان به این حوزه توجه بیشتری داشته است.

وی به درصد انتشار مقالات دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان در مجلات ۲۵ درصد  معتبر دنیا (شاخص Q۱)، نیز اشاره کرد و گفت:  به رغم تحریم و محدودیت‌های  کنونی، این رقم از ۲۴ به ۱۲۶ رسیده که بسیار قابل توجه است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان در خصوص مقالات بین‌المللی نیز گفت: مقالات بین‌المللی، مقالاتی است که با همکاری موسسات و دانشگاههای خارج از کشور و اساتید خارجی منتشر می‌شود که در این زمینه ۹ مقاله به ۱۱۸ مقاله افزایش یافته است.

شغلی، شاخص رجوع به مقالات که نشان‌دهنده کیفیت کارهای پژوهشی است، را از ۱۹ به رقم ۶۱ عنوان کرد و افزود: این شاخص نیز بسیار درخشان بوده است.

شغلی با بیان اینکه این معاونت توانسته است اعتبار تحقیقاتی خود را تا ۶ میلیارد تومان از منابع خارج دانشگاه و سازمان‌های بین‌المللی افزایش دهد، افزود: این واحد دانشگاهی ۶ مرکز تحقیقات دارد، از این تعداد چهار مرکز مجوز قطعی دریافت کرده و ۲ مرکز دیگر نیز در آستانه قطعی شدن است.

وی خاطرنشان کرد: علوم پزشکی زنجان یکی از ۱۰ پارک فناوری سلامت کشور را دارد که مجوز  آن را نیز  امسال دریافت کرده است و یکی از نقاط امید آن است که فناوری های مرتبط نیز رشد خواهد یافت.

این مسوول ادامه داد: مجوز مرکز رشد فناوریهای سلامت  نیز دریافت شده است که حدود ۲ سال تلاش شد این مهم محقق شود، در واقع ۲ مرکز رشد حوزه دارویی و سلامت را شامل می شود.

جانشین رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در امور اجتماعی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه خیرین به صورت حقیقی و حقوقی در کنار این دانشگاه بودند  افزود: این قشر کمک شایانی به مقابله با کرونا انجام دادند و در این میان حوزه امور اجتماعی ابزارهای بسیار خوبی دارد تا بتواند رسالت اجتماعی کردن سلامت را پیاده کند.  

دکتر فرانک سقط‌چی با  قدردانی از خیرین سلامت، خاطرنشان کرد: حوزه امور اجتماعی انتهای زنجیره ارتباط با جامعه بوده که دانشگاه می‌تواند از این طریق با جامعه ارتباط برقرار کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha