تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان آرتروز زانو کارایی ندارد

تهران - ایرنا - ‌نتایج کارآزمایی بالینی محققان دانشگاه ملبورن نشان می‌دهد تزریق پلاسمای غنی از پلاکت برای درمان آرتروز زانو کارایی ندارد و مانند دارونما است.

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، سال ها است که تزریق پلاسمای غنی با پلاکت خود بیمار به عنوان یک راهکار محبوب برای تسکین درد مبتلایان به آرتروز زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محققان یک کارآزمایی بالینی ترتیب دادند که اثربخشی این روش مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این مطالعه که با پیگیری ۱۲ ماهه بیماران صورت گرفت در نهایت نشان داد تفاوت چندانی بین تزریق پلاسما و دارونما وجود ندارد؛ حتی اسکن MRI نیز این موضوع را تایید کرد.

مدیر این پروژه به افراد توصیه می‌کند که راهکارهایی مانند کاهش وزن، ورزش و رژیم غذایی سالم بهترین درمان برای آتروز هستند.

بین مفاصل به طور طبیعی نوعی روان‌کننده وجود دارد،‌ زمانی‌ که در بیماری آرتروز میزان تولید این روان‌کننده کاهش می‌یابد، مفاصل و غضروف‌ها به هم ساییده می‌شوند و علاوه بر ایجاد درد، باعث می‌شود بیمار در انجام فعالیت‌های عادی مانند راه رفتن و نشستن با مشکل مواجه شود.

از طرفی بیماری آرتروز عامل از بین رفتن غضروف بین مفاصل است. در این حالت مفاصل و استخوان‌ها هنگام حرکت ساییده می‌شوند که با علائمی مانند درد، تورم و سفتی همراه هستند.

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۲۷۵ میلیون نفر در سراسر جهان به آرتروز زانو مبتلا بودند. استامینوفن، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و انواع مسکن، داروهای رایجی هستند که این افراد برای کاهش درد استفاده می‌کنند که هیچ نقشی در درمان بیماری ندارند.

مطالعات بنیاد آرتریت آمریکا نشان می‌دهد غذاهای سالم شامل انواع غلات سبوس‌دار، میوه‌ها و سبزیجات تازه و آجیل منجر به کاهش التهاب و درد ناشی از آتریت می‌شوند. از طرفی ادامه این مطالعات نشان می‌دهد وزن تاثیر مستقیمی بر شدت آرتریت دارد. هر یک پوند کاهش وزن (معادل ۰.۴۵ کیلوگرم)، فشار بار اضافی وارد شده به زانو را حدود چهار پوند کاهش می‌دهد. بنابراین کاهش وزن و دستیابی به سایز متعادل قدم مهمی برای کاهش درد ناشی از آرتروز و آرتریت است.‌

نتایج این مطالعه در نشریه  American Medical Association منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha