۳ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۴۶
کد خبرنگار: 2060
کد خبر: 84553315
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روند کاهش هوای پاک در مشهد شدت یافته است

مشهد- ایرنا- مسوول مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی شهرداری مشهد کیفیت هوای امسال این کلانشهر را تاکنون در مقایسه با مدت مشابه پارسال "پایین‌تر" اعلام و بیان کرد: بر این اساس شمار امسال روزهای برخوردار از "هوای پاک" برای شهروندان مشهدی به یک ششم پارسال و به شدت کاهش یافته است.

رضا اسماعیلی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: شهروندان مشهدی ظرف ۲۴۹ روز گذشته از سال ۱۴۰۰ تاکنون تنها هفت روز "هوای پاک" تنفس کرده‌اند. 

وی ادامه داد: شمار روزهای برخوردار از هوای پاک در کلانشهر مشهد ظرف مدت مشابه پارسال شش برابر امسال یعنی ۳۶ روز بود. 

مسوول مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی شهرداری مشهد گفت: بر این اساس امسال تاکنون تنها با هفت روز هوای پاک در مشهد، روزهای برخوردار از هوای باکیفیت برای شهروندان ساکن این کلانشهر به شدت کاهش یافته است. 
وی افزود: کیفیت هوای کلانشهر مشهد ظرف ۲۴۹ روز گذشته از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۸۷ روز "قابل قبول" بوده است. 

اسماعیلی ادامه داد: ۵۳ روز از هشت ماه گذشته امسال نیز شاخص کیفیت هوا در مشهد "ناسالم برای اقشار خاص" بود. 
وی گفت: همچنین امسال تاکنون شمار روزهای هوا با کیفیت "هشدار و ناسالم برای همه افراد" در مشهد دو روز ثبت شد. 

مسوول مرکز پایش آلاینده‌های زیست محیطی شهرداری مشهد افزود: کیفیت هوای این کلانشهر ظرف مدت مشابه پارسال تنها یک روز هشدارآمیز و ناسالم برای همه شهروندان بود. 
وی ادامه داد: بر اساس این آمارها نه تنها تعداد روزهای برخوردار از "هوای پاک" در مشهد به میزان قابل توجهی کاهش یافته بلکه شمار روزهای هشدارآمیز برای تنفس شهروندان ساکن این کلانشهر دو برابر مدت مشابه پارسال بیشتر شده است.

اسماعیلی گفت: وضعیت جوی و همچنین شدت تولید آلاینده‌های زیست محیطی و خودرویی نقش مهمی در کاهش  کیفیت هوای مشهد دارند. 
کلانشهر ۳۵۰ کیلومترمربعی مشهد با ۷۲۳ کیلومتر گذرگاه محلی، خیابان و بزرگراه سه و نیم میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است.

روند کنونی آلودگی هوای کلانشهر مشهد که بطور معمول ۷۰ درصدش ناشی از فعالیت ناوگان حمل و نقل است، ظرف سالهای اخیر بخاطر تداوم پدیده خشکسالی همراه با افزایش حجم گرد و غبار و پایداری وضعیت جوی، با سرعت رو به تشدید است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha