۳ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۰۵
کد خبرنگار: 848
کد خبر: 84553277
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاهی به شماره سوم مجله ادبی هنری آتش

‌شیراز- ایرنا- شماره سوم مجله ادبی هنری آتش که در شیراز چاپ می‌شود با یادی از زنده یاد هاشم جاوید که یکی از پژوهشگران صاحب نام در عرصه حافظ پژوهی است، منتشر شد.

داستان، ترجمه داستان، مصاحبه ، مقالات ادبی،مقالات تاریخی، شعر، ترجمه شعر و نقد و معرفی کتاب از بخش های مختلف این مجله است.

یکی از ویژگی های بخش داستان این مجله توجه به نوقلمان همچنین کسانی است که کمتر شناخته شده هستند و داستان از اقلیم های گوناگون ایران زمین در این بخش درج شده است.

بخش ترجمه داستان نیز افزون بر معرفی نویسنده‌ای مشهور از آمریکا به معرفی یک داستان نویس موفق اما کمتر شناخته شده در ایران از آن کشور پرداخته و مترجم جوان، داستانی طنز با سبک و لحن خودمانی و به روش محاوره فارسی از این نویسنده کمتر شناخته شده ترجمه کرده است. 

مصاحبه با محمدرضا خالصی شاعر، مترجم، خوشنویس، استاد دانشگاه و ادیب اهل شیراز در این مجله چا پ شده که او در این مصاحبه از فرایند پژوهش انتقاد کرده و گفته است: امروز در جامعه ما پژوهش عجین شده با ارتقای شغلی، چفت شده با مسائل مالی. بنابر این ناخواسته، پژوهشگر خودش و اثرش را در دست های یک مافیا محبوس می بیند.

کاووس حسنلی استاد ادبیات دانشگاه شیراز در ادامه مباحث شماره های پیشین به بحث درباره اشعار بیدل دهلوی شاعر مشهور سبک هندی پرداخته است و  تصویرسازی در سروده‌های او را در ابعاد تصویر و قلم، تصویر و مو، تصویر و رنگ ... بررسی کرده است.  

امین فقیری داستان نویس مشهور شیرازی در مقالات ادبی این مجله به بررسی شعرهای زنده یاد منصور اوجی شاعر شیرازی پرداخته و نوشته است:اوجی شعر را صدا می کند و شعر همانند حیوان دست آموزی در آغوش او جای می گیرد. زحمت اوجی، ناز کردن اوست.

سیروس نوذری از پژوهشگران ادبیات،بررسی مجموعه های شعر شاپور بنیاد، شاعر شیرازی را دستمایه قرار داده است و معتقد است فراز و فرود این شاعر از شعرهایی با اوزان نیمایی آغاز شد و به سمت شعر حجم گرایش یافت و بعد شاپور بنیاد به زبان مستقل در شعر می رسد.

عبدالرحمان مجاهد نقی در مقاله نقص هنرمندانه به این موضوع پرداخته که گاهی ناقص بودن یک اثر موجد و سرمنشا بحث های ادبی می شود و چه بسا همین نقص را می توان خوبی کار هنرمند دانست؛ او در این مطلب نوشته است: نقص هنرمندانه درست مثل چشمانی است که اندکی تاب دارند اما این تاب چشمان آنچنان با چهره فرد همخوانی و تناسب دارد که روی زیبا را دوبرابر می کند!

در مقاله تاریخی به قلم سیروس رومی و مریم شیپری از زندگی روزنامه نگاری سید ضیاءالدین طباطبایی سخن گفته شده است که از دیدگاه نویسندگان مقاله، طباطبایی شخصیتی مرموز داشت و نقش سیاسی او بر نقش روزنامه نگار بودنش غالب آمد.

شعرهایی از مهدی رحمانیان حقیقی،علیرضا کرمی،رامی اروند،علی کریمی،راهبه خشنود در قالب شعر نو همچنین ترجمه اشعاری از محمود درویش،مکس داوتندی در بخش شعر و ترجمه شعر آمده  است. 

کتاب شیراز ، یک شهر و سی یک داستان، اسب هایی که با من مهربان نبودند و داستان بلند پیرزن جوانی که خواهر من بود در بخش معرفی و نقد کتاب بررسی شده اند.

همچنین مجموعه کتاب هایی که معاونت فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در باره شاعران و ادیبان چاپ کرده، معرفی شده است.      

این مجله به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی محمد عسلی و سردبیری عبدالرحمان مجاهد نقی چاپ شده و نشانی آن در اینترنت این است:AATASHMAG.COM

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha