همایش بین‌المللی اقبال با حضور شخصیت‌های ایرانی در پاکستان گشایش یافت

اسلام‌آباد - ایرنا - کنفرانس بین المللی اندیشه‌های اقبال در دوران معاصر به میزبانی دانشگاه زبان‌های نوین به مدت دو روز با حضور شخصیت‌های علمی-فرهنگی از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی کشورمان در پاکستان روز چهارشنبه در شهر «اسلام‌آباد» گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این رویداد فرهنگی «سید محمدعلی حسینی» سفیر، «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، سرلشکر «محمد جعفر» رئیس دانشگاه ملی زبان‌های نوین (NUML) به عنوان میزبان برنامه و جمعی از دانشجویان و اساتید پاکستانی زبان ادبیات اردو و فارسی و صاحب نظران شعر و ادب حضور یافتند.

رئیس دانشگاه نومل، با تشکر از حُسن نیت از رایزنی فرهنگی ایران برای مشارکت در برگزاری این همایش بین المللی و همچنین قدردانی از حضور سفیر کشورمان، به تاریخ زبان فارسی و ویژگی‌های مشترک میان این دو کشور و جایگاه اقبال لاهوری اشاره کرد.

دکتر «محمد سفیر» رئیس بخش زبان و ادب فارسی دانشگاه نومل پاکستان نیز در این مراسم نحوه تدریس زبان فارسی در این نهاد عالی آموزشی و راه‌های تعامل میان دو کشور برای ترویج بیشتر زبان‌های فارسی و اردو را تشریح کرد.

وی گفت: افکار و اندیشه‌های بلند اقبال لاهوری آن بزرگ مرد تاریخ، زمینه ساز وحدت اسلامی بوده است و او همیشه به وحدت مسلمانان تاکید داشت.

همایش بین‌المللی اقبال با حضور شخصیت‌های ایرانی در پاکستان گشایش یافت

محمد سفیر تاکید کرد: برای آشنایی با افکار بلند علامه اقبال لاهوری، حافظ و سعدی شیرازی و همچنین مولوی و دیگر مشاهیر نامدار ادبی برای پاکستانی‌ها یادگیری زبان فارسی را الزامی می‌کند.

قرار است در ادامه برنامه سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان به عنوان مهمان ویژه سخنرانی کند. کنفرانس بین المللی اقبال لاهوری فردا پنجشنبه به کار خود پایان می‌دهد.

مردم پاکستان هر سال روز نهم نوامبر (۱۸ آبان) را به عنوان زادروز علامه اقبال لاهوری جشن می‌گیرند. در این روز شبکه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی پاکستان برنامه‌های ویژه‌ای را درباره زندگی، سوابق این شخصیت بزرگ به ویژه گنجینه و دیوان اشعار اقبال پخش می‌کنند. این شاعر نامدار در اول اردیبهشت ۱۳۱۷ شمسی (۲۱ آوریل ۱۹۳۸) دیده از جهان فرو بست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha