ایران خواستار کمک های موثر برای مقابله کشورها با قاچاق انسان شد

نیویورک - ایرنا- سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، جامعه بین المللی را به ارائه کمک های فنی متناسب، در دسترس و اثربخش به کشورها به منظور مقابله مؤثر با قاچاق انسان فرا می خواند.

به گزارش  ایرنا، دکتر مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز سه شنبه به وقت محلی در نشست عالیرتبه مجمع عمومی ملل متحد با عنوان ارزیابی برنامه جهانی اقدام علیه قاچاق انسان گفت: گفتگوهای ما در این نشست برای پرداختن به چالش های اجرای برنامه اقدام مقابله با قاچاق انسان و یافتن راهکارهای مقابله با آنها کاربردی خواهند بود. 

ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با بیان اینکه  قاچاق انسان بدون شک یکی از شنیع ترین جرائم محسوب می شود، گفت: با هدف ارائه پاسخی جمعی به این تهدید، کنوانسیون ملل متحد در مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (UNTOC) و الحاقیه های آن تلاش داشته اند تا فضای مقرراتی منسجم  فرامرزی ایجاد نمایند. به عنوان یکی از اولین امضا کنندگان این کنوانسیون، جمهوری اسلامی ایران اقدامات لازم در راستای اجرای مفاد کنوانسیون مذکور و الحاقیه های آن با هدف مبارزه با قاچاق انسان انجام داده است.

تخت روانچی افزود:  در همین رابطه، مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۷ اقدام به تصویب کنوانسیون ملل متحد در مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی نموده و مراحل بررسی نهایی آن توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال انجام است.

وی اضافه کرد: در سطح ملی، قوانین و ابزارهای قانونی و مقرراتی متعددی جهت تحقیق و تعقیب قضایی موارد مربوط به قاچاق انسان وجود دارند. به منظور تکمیل اقدامات قانونی صورت گرفته، دولت جمهوری اسلامی ایران نیز پیش نویس لایحه اصلاح قانون مقابله با قاچاق انسان را که مربوط به سال ۱۳۸۳ می شود جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: پیش نویس لایحه مذکور بر تعریف قاچاق انسان شامل تمام عناصر ضروری آن به عنوان یک جرم شنیع با در نظر گرفتن شرایط تشدید کننده آن همانند ارتکاب به قاچاق زنان و کودکان تمرکز دارد. نیازی به توضیح نیست که چنین بروزرسانی در قوانین ملی نهایتاً منجر به تقویت همکاری های بین المللی در این موضوع خواهد شد.

تخت روانچی اظهار داشت: کمیسیون ملی مقابله با قاچاق انسان در قالب ارائه مجموعه ای از اقدامات اجرایی و نظارتی توسط وزارت کشور ایجاد شده تا بدین منظور، سیاست ها، استراتژی ها و برنامه های مربوط به قاچاق انسان به همراه نظارت بر اقدامات مذکور محقق گردند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: در خط مقدم تمام اقدامات ملی، کارکنان نیروی انتظامی کشورمان به رغم عدم دسترسی به ابزارها و منابع مورد نیاز که ناشی از تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا بوده و همچنین، فقدان حمایت های مورد نیاز بین المللی شجاعانه با گروه های جنایتکار سازمان یافته مبارزه می کنند.

تخت روانچی تاکید کرد:  ما بر تعهدات خود در زمینه مقابله با قاچاق انسان تصریح داشته و نقش ارکان ملل متحد به ویژه، دفتر مقابله با جرم و جنایت سازمان ملل متحد را در این رابطه مورد شناسایی قرار می دهیم.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران جامعه بین المللی را به ارائه کمک های فنی  متناسب، در دسترس و اثربخش به کشورها به منظور مقابله مؤثر با این جرم فرا می خواند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha