نماینده نیشابور:اتمام ۲۲۰ طرح کتابخانه‌ای کشور در دستور کار قرار دارد

مشهد- ایرنا- نماینده مردم نیشابور، فیروزه و زبرخان گفت: کارگروه توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، سیاحتی و نمایشگاهی در مجلس تشکیل شده است و در این چارچوب اتمام ۲۲۰ طرح کتابخانه‌ای در سراسر کشور در دستور کار قرار دارد.

هاجر چنارانی عصر سه‌شنبه در مراسم اهدای هزار و ۵۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌های نیشابور افزود: در قالب این طرح، کتابخانه مرکزی نیشابور هم دیده شده است که در سال ۹۵ بانک‌ملت متعهد به پرداخت مبلغی برای تکمیل آن شده بود که در ادامه با مشکلاتی مواجه شد و این‌طرح هم اکنون نیمه‌تمام مانده است.
وی اضافه کرد: میانگین حقوقی پرسنل کتابخانه‌ها کمتر از ۶۰ میلیون ریال در ماه است و این شرایط برای کتابداران ما که با عشق و علاقه کار می‌کنند مناسب نیست.
نماینده مردم نیشابور، فیروزه و زبرخان گفت: دامنه لغات هر انسانی از طریق مطالعه وسیع می‌شود و باید کتابخوانی در بین فرزندان‌ ما نهادینه شود و به جز بسته‌های معیشتی باید بسته‌های فرهنگی نیز در سبد خانوارها قرار بگیرد.
رییس نهاد کتابخانه های عمومی نیشابور هم در این نشست گفت: کتابخانه‌ها هم مانند سایر حوزه‌ها تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و تعداد اعضای فعال کتابخانه‌های نیشابور از حدود ۱۷ هزار به ۱۰هزار نفر کاهش یافته است.
محمدرضا مقدم‌پاشا افزود: با این وجود فعالیت‌های فرهنگی در فضای مجازی در قالب محافل ادبی، نقد کتاب و داستان، پویش‌های کتابخوانی و  جشنواره تدوام پیدا کرد و در حال حاضر هم جشنواره کتابخوانی ملی رضوی در فضای مجازی در حال برگزاری است و تا پایان آذرماه ۱۴۰۰ ادامه دارد.
وی با اشاره به این که ۹سازمان مردم نهاد در حوزه کتاب و کتابخوانی در نیشابور فعال است ادامه داد: طی یک‌سال گذشته کتابخانه های نیشابور ۲هزار و ۶۰۰ عضو جدید داشته‌اند که از این تعداد هزار ۴۰۰ نفر تمدید عضویت شده اند.

رییس نهاد کتابخانه های عمومی نیشابور گفت: طی این‌ مدت ۱۴ هزار و ۱۰۰ کتاب امانت داده شده و روزانه به طور میانگین ۵۰۰نفر به کتابخانه‌های نیشابور مراجعه می‌کنند و از ساعت هفت و نیم صبح تا هفت شب می‌توانند از خدمات کتابخانه‌ها بهره‌مند شوند.
مقدم پاشا افزود: بابت جریمه دیرکرد هر کتاب امانتی شبی ۵۰۰ هزار ریال منظور می‌شود که همه این جرایم طی هفته کتاب بخشیده و پارسال از محل نیم‌درصد سهم کتابخانه‌ها در شهرداری حدود ۲میلیارد ریال پرداخت شد.
وی اضافه کرد: با توجه به‌ قدیمی بودن ساختمان کتابخانه اصلی نیشابور و کمبود فضا، تکمیل ساختمان نیمه‌تمام کتابخانه مرکزی نیشابور بعد از حدود هفت سال ، نیازمند توجه و پیگیری ویژه مسوولان است و در حال حاضر برای اتمام آن با سه هزار و ۶۰۰ مترمربع مساحت و ۲هزار متر مربع زیربنا ۱۰۰میلیارد ریال نیاز است و باید خیران در این‌حوزه ورود پیدا کنند.
او ادامه داد: خیران فرهنگی در نیشابور حضور پررنگی دارند و پارسال کتابخانه خیرساز زینلی در نیشابور احداث شد و در حال حاضر ۱۱ کتابخانه نهادی و هفت کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه ویژه بانوان در نیشابور فعال است.
مرکز شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha