نماینده مجلس: امروز کشور نیاز به امنیت غذایی دارد

بجنورد-ایرنا- نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه کشاورزی به خصوص دامپروران در فشار اقتصادی به سر می برند، وضعیت این قشر تولید کننده روز به روز بدتر می شود.

به گزارش ایرنا امان الله حسین پور عصر سه شنبه در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه سراسری کشاورزی، دام، طیور و آبزیان که در بجنورد مرکز خراسان شمالی برگزار شد اظهار داشت: امروز کشور نیاز به امنیت غذایی دارد که این می طلبد کشاورزی و دامپروری اقتصادی داشته باشیم اما به هر دلیلی این قشر تولید کننده هم اینک در معرض خطر و بعضا نابودی هستند.

وی با بیان اینکه هم اکنون باید به جامعه کشاورزی توجه ویژه ای داشته باشیم افزود: حتی اگر سرپناه نداشته باشیم به نوعی زندگی را گذران می کنیم اما آن زمانی که امنیت غذایی به خطر بیفتاد کشور با چالش مواجه خواهد شد.

حسین پور بر حمایت از قشر تولید کننده تاکید کرد و افزود: چرا کشاورز باید به همه بخش های جامعه یارانه بدهد؛ تولید کننده بخش کشاورزی متهم به این هستند که کالاهای اساسی تولید می کنند و قیمت فروش محصول نسبت به هزینه ها بسیار پایین است این در حالی است که در سایر بخش ها از جمله صنعت خودرو و فولاد محصول خود را چندین برابر هزینه انجام شده به فروش می رسانند.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هم اینک اقداماتی حمایتی از سوی مجلس در خصوص بخش کشاورزی انجام شده است گفت: کار بازرگانی در حوزه بخش کشاورزی باید از توجه ویژه ای برخوردار باشد، مجلس تلاش می کند تا بخش هایی از مشکلات این قشر را برطرف کند.

حسین پور وضعیت کنونی دامپروران را ناکارآمدی چندین ساله برخی دولت ها دانست و اظهار داشت: سال ها وضعیت این قشر تولید کننده به سمت پایین بوده است به یکباره رشد نخواهد کرد ، تلاش می کنیم تا در آینده نزدیک مشکلات را برطرف کنیم.

وی بر صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است و جایگاه مناسبی در این خصوص در دنیا نداریم.

حسین پور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه پیشران اقتصادی خراسان شمالی در بخش کشاورزی است گفت: هم اینک در این خطه در خصوص تامین آب مشکل داریم که باید منابع جدید آبی ایجاد کنیم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی خام فروشی محصولات کشاورزی را از مهم ترین مشکلات این استان دانست و اظهار داشت: با وجود اینکه بیش از دو میلیون راس دام سبک در استان داریم اما در خصوص صنایع تبدیلی و تکمیلی بسیار ضعیف است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در این آیین بر اقتصادی شدن این حوزه تاکید کرد و گفت: دانش، علم و فناوری باید وارد بخش کشاورزی شود.

عبدالله یوسفی بر تجهیز اراضی به سامانه های آبیاری نوین تاکید کرد و افزود: در حدود پنج سال در این استان بیش از ۲۲ هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده است که باید توسعه بیشتر پیدا کند که در این خصوص دولت حمایت های خوبی دارد و از کشاورزان می خواهیم از این فرصت استفاده کنند. 

یازدهمین نمایشگاه سراسری کشاورزی، دام، طیور و آبزیان با حضور ۷۰ شرکت داخلی از سراسر استان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی بجنورد گشایش یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha