تولید ابرپردازشگر با قابلیت ۶هزار میلیارد عملیات در ثانیه

تهران- ایرنا- ابرپردازشگر با قابلیت ۶هزار میلیارد عملیات در ثانیه با همت متخصصان یک شرکت دانش بنیان تولید شد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علم و آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هادی ده‌دست مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره توانمندی در انجام پردازش‌های فوق سنگین داده با کمک این ابرپردازشگر گفت: پردازش برای تمامی اطلاعات از جمله داده، تصاویر و سایر داده‌ها، در کوتاه ترین زمان و توسط این ابرپردازشگر ممکن شده است.

وی بیان کرد: بردهای پردازنده امروز در تولید خودروها یا پرنده‌های بدون سرنشین، ژنتیک، سی تی اسکن، شبیه سازی هواشناسی و سایر صنایع کاربرد دارند. طراحی به این شکل سبب شده ابرپردازنده ۶ هزار میلیارد عملیات در ثانیه انجام دهد و معادل ۱۶۰ سیستم ۷ هسته ای قابلیت انجام عملیات دارد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: برد ایران‌ساخت یک محصول منحصربفرد است که نمونه خارجی ندارد، اما بردهای پردازنده مشابه همچنان گران تر از پردازنده داخلی هستند. کاربرد ابرپردازنده به قدری زیاد است که می‌تواند نیاز صنایع مختلف را برطرف کند و مانع خروج ارز از کشور شود. این ابرپردازنده می‌تواند قطعه خام بسیاری از محصولات باشد. سیستم کنترل پرواز یکی دیگر از صنایعی است که از این ابرپردازنده استفاده می کند.

وی گفت: با توجه به اینکه در برد پردازشی تولید شده این شرکت از تراشه‌هایی با آخرین فناوری استفاده شده، بنابراین سرعت و حجم اطلاعات پردازش، بیش از بیش نسبت به محصولات قبل افزایش یافته است و در صنایع مختلف از جمله صنایع  هواپیمایی، فضایی، پزشکی، آزمایشگاه های مخابرات، صنایع الکترونیک، دیتاسنترها، ارتباطات بی سیم و سیستم های امنیتی کاربرد دارد.

این فعال دانش‌بنیان گفت: خدمات پس از فروش و دسترسی آسان به تعمیرات از جمله مزیت های ابرپردازنده داخلی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha